Digital km sorunu

Dynight

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar merhaba aranıza yeni katıldım. Aracım 1998 model twingo söyle bi sıkıntım var aracın km si artıyor yol km de artıyor yol km sıfırlamak istiyorum sıfırlıyor benzin alınca kaç km gittiğini öğrenmek icin sonra aracı stop ediyorum tekrar marşa basıyorum km 0 lamadan önceki km gösteriyorum ve aracın km si ile kaç km yol gittiğini gösteren rakamlarda aynı değil su sekilde örnek 110.9 km yol yapmıştım km 119.450 km de. Sonra 115.9 km yapmışım km 119.452 de ve ekstra aracı stop ettigimdede kmler gene farklı rakamları gösteriyor filan bu konuyla ılgılı yardımcı olursanız cok sevinicem böyle seylere takıntılı ınsanım kafayı yemek üzereyim

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, twingoların km bilgisi digital göstergede tutulduğundan (ecu da falan değil) dijital göstergenizin arızalı olması muhtemel.
çıkmacılardan dijital gösterge alıp değişirmeniz gerekebilir. tabi aldığınız göstergedeki km neys ise aracınıza taktığınızda aracınızın km si de o olacaktır.

Fethi KORKUT

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracı satarken sıkıntı olmaz mı yusuf abi. düşük km li bulsan muayeneden sorgulattırdıkları zaman sanki üçkağıtçıymışssın gibi olur. anlatamazsın derdini bizim milletimize :) serviste yaptırmak daha iyi olur kanaatindeyim. çünkü orda sebebiyle birlikte bir servis kayıt forumu doldurulcak. araç satılırken servisten bu bilgiye ulaşılabilir. ama tabi servis de kim bilir kaç lira ister bu işe.

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracı satarken sıkıntı olmaz mı yusuf abi. düşük km li bulsan muayeneden sorgulattırdıkları zaman sanki üçkağıtçıymışssın gibi olur. anlatamazsın derdini bizim milletimize :) serviste yaptırmak daha iyi olur kanaatindeyim. çünkü orda sebebiyle birlikte bir servis kayıt forumu doldurulcak. araç satılırken servisten bu bilgiye ulaşılabilir. ama tabi servis de kim bilir kaç lira ister bu işe.

Zaten km bilgisi gerçek olan twingo piyasada yok denecek kadar az, eğer arıza giderilebilir bir düzeydeyse ve km gerçek ise tamir ettirmekte fayda var tabi, yoksa dediğin gibi km sorgulamada işin rengi illaki değişecektir.
Şu da var bazı km tamiri yapan yerler istediğin km yi de yazabiliyorlar dijitallere, bu yüzden tamir ettirmek yerine, çıkma çalışan bir gösterge alıp arkadaşın aracının km sini yeni göstergeye yazdırmasını tavsiye edebilirim.

Dynight

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Direk km göstergesi alayım mı yani 100 tl ye buldum çünkü demem o ki başka birşeyden olabılır mı gösterge harici

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kuvvetle muhtemel göstergedendir, çünkü anlattığına göre araç çalışırken km yi işliyor, kontağı kapatıp açınca siliyor. buradan km sensörünün çalıştığını anlıyoruz. veriyi okuyup göstergeye iletiyor.

Fethi KORKUT

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Zaten km bilgisi gerçek olan twingo piyasada yok denecek kadar az, eğer arıza giderilebilir bir düzeydeyse ve km gerçek ise tamir ettirmekte fayda var tabi, yoksa dediğin gibi km sorgulamada işin rengi illaki değişecektir.
Şu da var bazı km tamiri yapan yerler istediğin km yi de yazabiliyorlar dijitallere, bu yüzden tamir ettirmek yerine, çıkma çalışan bir gösterge alıp arkadaşın aracının km sini yeni göstergeye yazdırmasını tavsiye edebilirim.

Teşekkür ederim abi. bilgilendirdiğin için.