Direksiyon Arıza Işığı

afaruky

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba,

2011 1.5 dci manuel bir Fluence kullanıyorum. Turbo ile ilgili ayda yılda bir çıkan arızayı silmek için sıklıkla kullanılan ELM327 cihaz aldım. Tamircilerle daha önceden görüşüp kritik bir hata olmadığına kanaat getirdikten sonra arızayı kendim sildim. Dün sabahtan triger, devirdaim ve v kayışı değişimini özel serviste yaptırdım. Aynı günün akşamında canlı verileri görmek için OBD cihazını bağladım ve telefondan cihaza bağlantı kurdum. Bağlantı gerçekleşince araçtan hata sinyali geldi ve STOP ışığıyla birlikte direksiyon ışığını da yaktı. Bu esnada direksiyon inanılmaz hafifledi. Birkaç değere baktıktan sonra OBD bağlantısını kestim fakat arıza ışığı gitmedi. Direksiyon şu anda inanılmaz hafif ve hızlandıkça da sertleşmiyor. Ne kullanım kılavuzunda, ne de internette (yabancı forumlar dahil) bu arıza ışığıyla ilgili bilgiye ulaşamadım. Elektriksel bir hata olabileceğini düşünerek akünün üstündeki sigorta kutusundan EPS sigortasını kontrol ettim ve sağlamdı.

Şu anda ELM327 ile bağlandığımda Torque ve diğer OBD uygulamaları herhangi bir arıza göstermiyor. Direksiyon hâlâ tüy gibi. Böyle bir sorunu gören, duyan, bilen oldu mu? Önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

https://pasteboard.co/HC1SNFq.jpg

afaruky

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Garip gelecek ama az önce akünün eksi kutbunu söküp geri taktım ama arıza ışığı söndü. Direksiyon da eski haline döndü. 1 gün boyunca tüy gibi direksiyonu kullanınca şu anda çok ağır geliyor ama olması gereken buydu.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Garip gelecek ama az önce akünün eksi kutbunu söküp geri taktım ama arıza ışığı söndü. Direksiyon da eski haline döndü. 1 gün boyunca tüy gibi direksiyonu kullanınca şu anda çok ağır geliyor ama olması gereken buydu.

Bir şey daha öğrenmiş olduk sayenizde. :)

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

serkank1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tüy direksiyon en sevdiğim. Benim direksiyon çok ağır bir türlü çözemedim.

Herkese merhaba,

2011 1.5 dci manuel bir Fluence kullanıyorum. Turbo ile ilgili ayda yılda bir çıkan arızayı silmek için sıklıkla kullanılan ELM327 cihaz aldım. Tamircilerle daha önceden görüÅŸüp kritik bir hata olmadığına kanaat getirdikten sonra arızayı kendim sildim. Dün sabahtan triger, devirdaim ve v kayışı deÄŸiÅŸimini özel serviste yaptırdım. Aynı günün akÅŸamında canlı verileri görmek için OBD cihazını baÄŸladım ve telefondan cihaza baÄŸlantı kurdum. BaÄŸlantı gerçekleÅŸince araçtan hata sinyali geldi ve STOP ışığıyla birlikte direksiyon ışığını da yaktı. Bu esnada direksiyon inanılmaz hafifledi. Birkaç deÄŸere baktıktan sonra OBD baÄŸlantısını kestim fakat arıza ışığı gitmedi. Direksiyon ÅŸu anda inanılmaz hafif ve hızlandıkça da sertleÅŸmiyor. Ne kullanım kılavuzunda, ne de internette (yabancı forumlar dahil) bu arıza ışığıyla ilgili bilgiye ulaÅŸamadım. Elektriksel bir hata olabileceÄŸini düÅŸünerek akünün üstündeki sigorta kutusundan EPS sigortasını kontrol ettim ve saÄŸlamdı.

Şu anda ELM327 ile baÄŸlandığımda Torque ve diÄŸer OBD uygulamaları herhangi bir arıza göstermiyor. Direksiyon hâlâ tüy gibi. Böyle bir sorunu gören, duyan, bilen oldu mu? Önerilerinizi bekliyorum.

TeÅŸekkürler.

https://pasteboard.co/HC1SNFq.jpg