Dizel Motor mu? , Benzinli Motor mu? Uzun Ömürlü?

Hangi Motor Daha Uzun Ömürlü?

• Kullanılan toplam oy
    17

EndSpeed

Erdem,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
thinking_smiley.gifS.a Birşey Danışacağım Aklıma Takıldı Dizel motorlar mı Benzinli Motorlarınmı Ömrü Daha Uzun Olur veyahutta Turbo Dizel Turbo Benzin Teknolojisi Değişiklik Gösterir mi? Atmosferik Motorlarında Bir Üstünlüğü Var mı? En Yüksek Gördüğünüz KM Kaç! Bilgisi Olan Arkadaşların Abilerimin Fikirlerini Bekliyorum Herke İyi Forumlar. :eyv

Son düzenleme:

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Taksi 2004 model Megane 2 görmüştüm 1.5 DCi 788.000 Km idi 1 yıl önce :)

Uther77

Savaş ŞEN , Able Seaman,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Dizelin daha uzun ömürlü olur diye biliyorum 2 milyon km de otobüsümüz vardı :D

Emre3444

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motor ömrü diye birşey yok bence çünkü bakımları tam ve zamanında yapılırsa 1 milyon km rahatlıkla gider önemli olan kullanım tarzı bakımları :)

hasan33

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tüp takılmadığı sürece benzinli motor diyorum

MertTuran

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Birçok platformda defalarca tartısilmis bir konu.Bunun kesin bir cevabı yok.Hersey kullanıcıya ve aracın bulunduğu bölgedeki iklime bağlı özellikle dizeller için.Otobüsler 2 milyonu 3 milyonu rahatlikla devirebilen devasa dizel makinelere sahiptir.Benim şahsi görüşüm dizelden yana.Cevrilen devir sayısı benzinliye kıyasla daha az oldugu icin haliyle motordaki aşınmada az olucaktır, ayrıca dizel motor parçaları, bloklari yüksek torktan dolayı daha mukavemetli olarak üretilmektedir.Bununla beraber TDI gibi turbo dizel motorlar çoğu benzinli motorun hakkından gelecek motorlardır.Dizelde turbo, pompa, enjektör gibi masraflar varken benzinlide ise rektifiye ile işin içinden cikilabilir.Fakat yinede iki arasında bir ömür kıyaslanamıyor.

Elif92

Bayan Üye
Bilgi Girilmemiş
Bakımlı araba uzun ömürlüdür Ha dizel ha benzinli..

M3T0

Metin GÖKDELİ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Birçok platformda defalarca tartısilmis bir konu.Bunun kesin bir cevabı yok.Hersey kullanıcıya ve aracın bulunduğu bölgedeki iklime bağlı özellikle dizeller için.Otobüsler 2 milyonu 3 milyonu rahatlikla devirebilen devasa dizel makinelere sahiptir.Benim şahsi görüşüm dizelden yana.Cevrilen devir sayısı benzinliye kıyasla daha az oldugu icin haliyle motordaki aşınmada az olucaktır, ayrıca dizel motor parçaları, bloklari yüksek torktan dolayı daha mukavemetli olarak üretilmektedir.Bununla beraber TDI gibi turbo dizel motorlar çoğu benzinli motorun hakkından gelecek motorlardır.Dizelde turbo, pompa, enjektör gibi masraflar varken benzinlide ise rektifiye ile işin içinden cikilabilir.Fakat yinede iki arasında bir ömür kıyaslanamıyor.

:eyv dizel araçların piston piston kolları söylediğiniz gibi daha kalın ve sağlamdır. Ama dizel araçların daha yüksek turbo basıncıyla çalıştığını unutmamak gerek o basınca ancak öyle kollar dayana bilir. ( turbo benzinli araçlar 0.5 0.6 bar turbo basıncıyla çalışırken dizeller 1.2 1.5 bar arası turbo basıncıyla çalışıyor.) yüksek basınçtan dolayı deformasyonlarda daha fazla olucaktır.

MertTuran

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Doğru böyle bir durumda var.Benzinli turbo araçlara alışkın değiliz millet olarak, söylediğiniz mantıkla düşünemedim haklısınız