Dolandiricilik!! Lütfen dikkat edelim!!!

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Geçen 0850 ile baslayan bi numarada beni aradi finansbanktan ariyoruz dedi hakkaten insan bu numaradan arayinca inaniyor. Diyorki Rusyadan kredi kartinizla alisveris yapilmis bu sizin tarafindan yapildiysa onay vermek icin aradik diyor. Dedim benim kredi kartim yok sadece hesap kartim var. Peki hesap kartinin uzerindeki numarayi okuyabilirmisiniz dedi. okuyamam dedim. Gercekten cok profesyoneller ben asla kanmam diyen insan bile kanabilir. Kart numarasini soylemezseniz 2600 lira olan tutari onaylayacam dedi onayla anasini satiym dedim. Kapatti teli :)
Sonra icime bi suphe dogdu aradigi numarayi aradim ing bank cikti salak yanlis numaradan aramis :)

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı numarayı göstererek sahte arama yapabilirler.Geçmiş olsun direkten dönmüşsün.

Or_By ,Selim doğrusunu yapmış onu dolandırıcılar aramış ,sahte bir senaryo uydurup elde ettikleri bir iki bilgiyle senaryo yazmışlar ve kliklemesini istemişler.Hiçbir müşteri temsilcisi hangi şifreyi girdiğini göremez ,iki defa 4 e bastın diyemez.Paranoyaklık değil geçte olsa uyanmış.Telefonda konuşarak oyalamışlar bu sırada attıkları sahte linkleri tıklamasını sağlamaya çalışmışlar.Bu tip telefon konuşmalarında kilit olay telefonun kapatılmadan ,size düşünme fırsatı vermeden işlem yaptırmaktır.Yani telefonu kapatın ,gerekirse tekrar kendiniz tuşlayarak arayın .Karşıdaki zaten kapatmamanız için uzatıyorsa bilinki dolandırıcı.

Artık mail ile kandırıp tıklamanızla uğraşmıyorlar ,telefondan linki tıklamınızı istiyorlar dikkat edin.Internet alışverişlerinde sanal kredi kartı kullanın.Akıllı telefonlarda Bankaların orijinal uygulamalarından bağlantı yapın.

Kredi kartı sliplerinde bile Ad Soyad kredi kartının ilk son 4 rakamı yazıyor çöpe yırtmadan atmayın.Bankacılık işlemleri yaptığınız telefonlara oyun yüklemeyin herkesin kullandığı oyunlar bile olsa..

Artık siber çağdayız devletinde bilgi paylaşırken bunları düşünüp kanunları yenilemesi gerekir.Seçmen bilgilerini paylaşırsan olacağı bu .Tweeter ,facebook ,youtube gibi tüm sosyal medyayı kontrol altında tutman lazım.Devletin tüm yazılımları micro soft bugün ab d istediği bilgileri alır ,android ,windows ,google ,youtube ,facebook ,tweeter menşei belli.

Son düzenleme:

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun kardeşim adamların geldiği noktalara bak yememek elde değil neredeyse,bankayla aynı numarayı nasıl tutturuyorlar onu hala çözemedim .....maalesef ilim,irfan yolunda ne kadar gerideysek dolandırıcılık,tecavüz,yolsuzluk,hırsızlık anlamında çağın ötesi bir kesim yetişmekte yurdumda ne diyeyim Allah sonumuzu hayretsin.

selim_ugur

Selim Uğur ŞAHİNTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

teşekkür ederim...

Geçmiş olsun abi allah korumuş resmen

teşekkür ederim

Geçmiş olsun kardeşim, uyarın için teşekkürler...

teşekkür ederim abim..

Abi geçmiş olsun resmen Allah korumuş.

teşekkür ederim...

Aynı numarayı göstererek sahte arama yapabilirler.Geçmiş olsun direkten dönmüşsün.

Or_By ,Selim doğrusunu yapmış onu dolandırıcılar aramış ,sahte bir senaryo uydurup elde ettikleri bir iki bilgiyle senaryo yazmışlar ve kliklemesini istemişler.Hiçbir müşteri temsilcisi hangi şifreyi girdiğini göremez ,iki defa 4 e bastın diyemez.Paranoyaklık değil geçte olsa uyanmış.Telefonda konuşarak oyalamışlar bu sırada attıkları sahte linkleri tıklamasını sağlamaya çalışmışlar.Bu tip telefon konuşmalarında kilit olay telefonun kapatılmadan ,size düşünme fırsatı vermeden işlem yaptırmaktır.Yani telefonu kapatın ,gerekirse tekrar kendiniz tuşlayarak arayın .Karşıdaki zaten kapatmamanız için uzatıyorsa bilinki dolandırıcı.

Artık mail ile kandırıp tıklamanızla uğraşmıyorlar ,telefondan linki tıklamınızı istiyorlar dikkat edin.Internet alışverişlerinde sanal kredi kartı kullanın.Akıllı telefonlarda Bankaların orijinal uygulamalarından bağlantı yapın.

Kredi kartı sliplerinde bile Ad Soyad kredi kartının ilk son 4 rakamı yazıyor çöpe yırtmadan atmayın.Bankacılık işlemleri yaptığınız telefonlara oyun yüklemeyin herkesin kullandığı oyunlar bile olsa..

Artık siber çağdayız devletinde bilgi paylaşırken bunları düşünüp kanunları yenilemesi gerekir.Seçmen bilgilerini paylaşırsan olacağı bu .Tweeter ,facebook ,youtube gibi tüm sosyal medyayı kontrol altında tutman lazım.Devletin tüm yazılımları micro soft bugün ab d istediği bilgileri alır ,android ,windows ,google ,youtube ,facebook ,tweeter menşei belli.

teşekkür ederim...

Geçmiş olsun kardeşim adamların geldiği noktalara bak yememek elde değil neredeyse,bankayla aynı numarayı nasıl tutturuyorlar onu hala çözemedim .....maalesef ilim,irfan yolunda ne kadar gerideysek dolandırıcılık,tecavüz,yolsuzluk,hırsızlık anlamında çağın ötesi bir kesim yetişmekte yurdumda ne diyeyim Allah sonumuzu hayretsin.

teşekkür ederim

selim_ugur

Selim Uğur ŞAHİNTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geçmiş olsunda sizinki biraz paronayaklık olmuş anlaşılan. benim anladığım sizi şüpheli işlemler biriminden aramışlar.

siz doğru olayı yanlış anlatmışsınız. sizi arayanlar sizi korumaya çalışanlar aslınlar. güvenliği olmayan bir siteden alışveriş yaptıysanız kredi kartı bilgileriniz çalınmış olabilir. yada geçen günkü kimlik çalınma muhabbetide olabilir vs. vs. bir çok yolu var bu bilgileri almanın. hatta alışveriş yaptığın kasiyer bile kredi kartı numaranı son kullanma tarihini ccv si ele geçirip 3d secure olamayan heryerden alışveriş yapabilir.

bu nedenle gelen her aramayıda terslemeyin siz kaybedersiniz. ufukaslanın bahsettiği yöntem çok güzel ve etkili bir yöntem. soruya soruyla karşılık verip cevap alabiliyorsanız sıkıntı yok demektir. ama karşı taraf tersleme kızmaya başlamışsa direkt kapatın o telefonu.

birde dolandırıcıların bir banka numarasından araması teknik olarak mümkün değil. bir alt rakamı bir üst rakamı belki olma ihtimalindedir ama çağrı merkezi numarasını kullanıp arama yapamazlar. bunu başarabiliyorlarsa zaten siz devleti mahkemeye verdiğnizde her türlü zararınızı karşılarsınız.

ekleme; genel bir bilgi olarak şunu da ekleyeyim sizi sms olarak gönderilen kısa mesajlı şifrelerin amacı sizin hesabınıza erişim yapılabilmesi içindir. bu sistem olmasa eğer çağrı merkezindeki görevli istediği kişinin istediği banka hesabını limitini kartlarını vs. görebilir. bunun önüne geçmek amacıylada yani kapıyı açıp içeriyi görebilmesi için anne kızlık soy ismi harfleri yada sms şifreler kullanılıor.

Teşekkür ederim, Paronayaklık demişsiniz, ama hiçte öyle değil neden mi!??

1- Kredi kartlarımın hepsi mail order ve internet bankacılıgına kapalı! insan ister istemez şüpheye düşürüyorlar,

2- Eşim Yapı Kredi bankası çalışanı ve çağrı merkezinde çalişiyor!! Durmadan uyarır beni çok dolandırıcılık oluyor diye,eşimin anlattıklarını buraya yazsam herhalde bir kitap olur...

3- adamlar bir anlık dalgınlıgınızdan yararlanıp sizi dolandırmaya calısıyor, nasıl mı adamlar profesyonel olmuş artık, 0212 444 0 444 veya 0850 444 0 444 numara almış oluyor, sızde 444 gorunce banka sanıp acıyorsunuz, adamlar sizin herseyınızı dokuyor onunuze ve isteristemez inanıyorsunuz, siz siz olun dikkat edin derım..... :eyv