durmak üzereyken gelen gıcırtı sesi

erman67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar, 1'2 edc aracımla fren yaptığımda araç durmak üzereyken karyola gıcırtısı gibi ses geliyor.balata sesi ve yay gerilmesi gibi karışık bir ses,bana hiç hoş gelmiyor fakat normalmi bu durum? Sebebi nedir sizce? Araç durduğu yerde direksiyonu çevirdiğimdede benzer yay gerilme sesi geliyor sorunmu bilemedim.
Ayrıca özellikle uzun yolda benzin almak için durduğumda aracın starta basılmasıyla beraber ön konsolun içinden birkaçkez gürültülü sesler geldi,taktak tak şeklinde 5–6 sn süryor ve kesiliyor.hani peteklere sıcak su basarsınızda borular çatırdar ya aynı onun gibi,elimi konsol üstüne koyduğumda sesle beraber titreşim olduğunuda hissediyorum.

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Frenle beraber gelen ses benim aractanda geliyor. Ben ilk baslarda frrnlerden geliyor sandim ama daha dikkatli dinlendiginde koltuklardan geliyor. Sizde biraz dikkatli dinleyin yuksek ihtimal koltuklardan geliyordur.

Uzun yolda aracinizi stop ettikten sonra hemen calistirmayiniz. Stop etmeden öncede bir kaç dakika rolantide bekletiniz. O ses bir daha cikmaz :)

erman67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yok koltuk değil ses derinden gelen bir ses balata sesi gibi, uzun yolda zaten bahsettiğim mevzu starta bastığımda araç çalışmadan gelmekte...hemen stop etmeyin derken sanırım turbo yüzünden dediniz siz bu ses ondanmı kaynaklı sizdemi yaşadınız?

erman67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bana havalandırma boruları veya klepeden geliyor gibi geliyor.youtube da clio 4 kullanan bi arkadaş sesi kaydetmiş servise dinleticem onu.aslında merak ettiğim motor çalışmadan sadece starta basıldığında havalandırma klapeleri konum değiştiriyormu onu bilmiyorum

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arka balatadan gelebilir. Eski aracımda öyleydi.