Düşük devirde hızlanırken tekleme sorunu

Ziya10

Ziyaettin AVCI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar sorunum şu şekilde,

1. Viteste sorun olmuyor. 2 ve üstündeki viteslerde düşük devirdeyken (1000 devir civarı) gaza basınca hızlanırken vuruntu yapıyor hızlanmak istemiyor. Bazen tek vuruntu yapıp hızlanıyor bazen 2-3 kez vuruyor nadiren hiç yapmadan hızlanıyor. 2. viteste bir çok kez denedim lpg de daha fazla yapıyor benzinde hissedilmeyecek derecede güç kesikliği yaparak hızlanıyor.

Bobinler valeo marka yeni değişti orjinal dediler ama bilmiyorum. Bujiler yeni değişti orjinal renault ile değişti (aralık düşürülmedi orjinal buji aralığı) eski bujilerim aralığı düşürülmüş ngk idi. Buji kabloları 7bin km önce bosch marka ile değiştirdim.

Ateşleme sorunu olduğu aşikar. Ama ateşleme elemanları yeni olduğu için emin olamıyorum. Yüksek hızlarda sorun yok sadece düşük hızlardaki ani hızlanmalarda sorun var.

Yorumunuz nedir :kahve

imaparatoR-9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yakın zamanda motor yıkattınız mı ? Arkadasımda 1.6 vectra var aynı sorun ondada var 1000/2000 devir arasında araba silkeleme , tekleme yapıyor motoru yıkatmıştık ustaya gösterdik ateşleme bobini değişcek oksitlenmiş dedi

Ziya10

Ziyaettin AVCI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yakın zamanda motor yıkattınız mı ? Arkadasımda 1.6 vectra var aynı sorun ondada var 1000/2000 devir arasında araba silkeleme , tekleme yapıyor motoru yıkatmıştık ustaya gösterdik ateşleme bobini değişcek oksitlenmiş dedi

Aldığımdan beri hiç yıkatmadım ateşleme bobini de yeni değişti zaten

Ziya10

Ziyaettin AVCI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arabanın bakımlarını yaptırdığım özel servis buji kablosunu değiştir dedi. Bende yeni değiştirdiğim için emin olmadan tekrar değiştirmek istemedim. Buji kabloları yaklaşık 10 aylık 7 bin km kullanıldı. Buji ve ateşleme bobinleri yeni bin km anca oldu.

KangooZH

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benzer sorun bendede var ama bujilerim, bobinlerim sifir.duzelmiyor ne yaptiysam :) arabadam soguttu bu sorun.1.6'16v ben arac

siesta23

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı sorun bende de mecut.lakin benzinde yapıyor lpgde sorun yok.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende de var megane 1.6 16v. hiçbir sorunu yok. elbet vardır biryerde sorun.

Ziya10

Ziyaettin AVCI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
An itibariyle sorun ücretsiz düzeltildi :) Son buji değişiminde yanlış buji takılmış. Parça kodu sonu 48 olması gerekirken 100 olan takılmış kodun başını hatırlamıyorum. Sanırım bujiler 2.0 a yetmiyordu küçük hacimli bir aracın bujisi olabilir megane 1.4 veya 1.6.

Ufacık bir parça kodundaki fark sorun yaratıyor sizde bujilerinizi kontrol edin uyumsuz buji takılmış olabilir.

*MELiH

Melih LALE,
Yönetici
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Lpg li araçlarda genelde bu sorunlar olabiliyor. Lpg ateşleme sıralamasını bobinden aldıģı için renolarda böyle bi problem var. Nedeni pek belli değil. Normalde olsa bu sorun ya bobindedir yada buji kablosundadır. Kabloda kaçak varsa motorum herhangi bi yerine ark yapar ve o anlık bi silkeleme olur.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu gibi olaylarda Subapların yanmasından da kaynaklandığını gördük bilginiz olsun:eyv