Dyno Test Ne Kadar Güvenilir?

Omark87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba ilk aracımı alırken 1996 Model 190 000 km de (Corsa) alırken Computest merkezine görütürüp aracı Dyno Teste sokmuştum. Sonuç olarak fabrika verisi 60 beygir iken test sonucu 55.1 beygir ve %94,9 çıkmıştı. Bizde çok sevinerek aracı aldık. Belirli bir zaman sonra su eksiltiğini, yağ yaktığını falan anladık. Velhasıl arabanın conta yanık ve motor üst kapağında aşınma olduğu için taşlanması gerekiyormuş. Motor için %95 pek doğru bir sonuç olmadığına kanaat getirdik. Zaten tüpte yıllarca ve önceki bayan :) kullanıcalar tarafından kullanıldığı hesap edilince mantıklı da gelmiyor. Bir galerici arkadaşta:
-Computest çıkalı bizde güzel ekmek yiyoruz diyordu.
Bir kere benim elde ettiğim sonuçla genelleme yapılamayabilir.
Buradan soralım Dyno Test Ne kadar güvenilir? Veya güvenilirliği nelere bağlıdır, ölçüm cihazları veya görevli kişiye mi bağlıdır?
Yeni araç alacak-satacaklara da fikir vermiş oluruz.

Son düzenleme:

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hiç bir şekilde güvenli değil. dyno da güç ölçümü denen şey sabit devirde yapılır. bu adamlar basıyor gaza 10 saniyede tüm devirleri ölçüyor. dolayısılya fazla ölçüyor. bir de ilaveten tekerden güç ölçüyorlar. sonra uydurma bir formüller transmisyon kayıpları bu diyerek ölçtüklerinin üstüne topluyorlar. çıkan güç değerini de motorun olması gereken gücüne oranlayıp motor sağlık durumu diye veriyorlar. dua edin de % 120 çıkmamış durum :D 105 beygirlik aracı 120 beygir çıktı diye sevinenleri gördüm ben. :D

Servet Aydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim dyno testim şöyle;

Misalen alacağım aracın fabrika verisi 0-100 13 saniye. Uygun yol bularak o zamanı yakalamaya çalışırım. İki kere denemek yeterli oluyor. Eğer fabrika verisinden 1-2 saniye daha geç ulaştı isem aracın kondisyonu iyidir. Daha altında çıktı isem, eğer yazılım yoksa motor yağ yakıyor demektir. Yok, 13 saniye değilde 15-16 gibi uzak saniyeyi görüyor isem uzaklaşırım araçtan :)

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yağ yakan araç daha mi güçlü oluyor?
Bir de ben aracıma öyle 5000 6000 devir çat vites degistirip patinaja sardirip deneme yaptirmam

Servet Aydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
0-100 için patinaja redline devire gerek yok,öyle yapın daha geç hızlanır araç. Yağ yakan motor kompresyon degeri artar, yanma kalorisi artar, geçici verim artar