ECO Mod Hakkında ?

gelawej88

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.5 DCİ EDC 2017 aracımda ECO yu aktif edersem neler değişir, İstanbul şehiriçi kullanımda yakıt tüketimine katkısı, götürüsü ne olur?
Otomatik şansımana olumsuz etki eder mi, yük bindirir mi?
Vites geçişlerine etkisi ve aracın sürüşüne etkisi ne olur?

quartal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ECO mod yalnızca gazın tepkisini azaltıyor bildiğim kadarıyla. Yaklaşık %15 bir kısma oluyor diye duymuştum.

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.5 DCİ EDC 2017 aracımda ECO yu aktif edersem neler değişir, İstanbul şehiriçi kullanımda yakıt tüketimine katkısı, götürüsü ne olur?
aracın 75 lik ise düşünme bile. olumsuz etkilenirsin. gazın tepkilerini yavaşlatır. 90 lık ise olabilir. bende tuş var hiç açmıyorum.

gelawej88

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 90 beygir.
Tek etki gazın tepkisi değildir sanki.
Yine de diğer arkadaşların değerli görüşlerini de merak ediyorum.

İstanbul şehiriçi kullanımda yakıt tüketimine katkısı, götürüsü ne olur?

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tek etkisi gaz tepkileri kardeşim. birde klimanın tam performans çalışmasını engelliyor. araç 90 lık ise kullanılabilir ve şehir içerisinde tasarruf sağlar. vites geçişleri ile alakalı bilgim yok. bende de 90 lık icon var 2014 model ve o yıldan beri kullanıyorum. ben mod dan çok tasarrufu kendi kullanış tarzım ile ayarlamaya çalışıyorum. ihtiyaç anında da basıyorum gidiyor.

chetaq

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

"1.2 Turbo EDC 120" aracımı yıllık bakım için servise götürdüğümde sormuştum ECO tuşunu, "20 beygirden, 40 tork'tan azaltır" cevabı almıştım.

İlk bakımdan itibaren ECO tuşu sürekli aktif olarak kullanıyorum.

ECO tuşu açıkken gaz tepkisini bariz bir şekilde yumuşuyor, dolayısıyla yakıta olumlu yönde bir etkisi de oluyordur mutlaka.

Araca, şanzımana herhangi olumsuz bir etkisi olduğunu düşünmüyorum.

Özellikle şehir içi kullanımda ECO tuşu mutlaka aktif olarak kullanılmalı.

Tabi bütün bunları kendi aracımı baz alarak söylüyorum.

En doğrusu kendi aracınızda ECO tuşunu aktif ederek kullanıp, ona göre bir karar vermenizdir.

Not: "İSMAİL 54"ün yukarıda değindiği gibi, bir de klimanın tam verimli çalışmasını etkiliyor ECO tuşu. Fakat o haliyle bile gayet yeterli bir klima performansı alınıyor. Çok bariz bir fark göremedim ben.

Son düzenleme:

timucintur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eco mod daha düşük devirde vites değiştirdiği için özellikle edc'li araçlar için yakıtta büyük avantajı oluyor. benim kendi denemelerimde aynı güzergahlar için 1 depoda 40-50km arası eco mod ile daha fazla yol alabiliyorum. Ayrıca performansa etkisi olmuyor. Evet gaz tepkisi azaldığı için ani hızlanmalarda bir kaç saniye geç tepki veriyor. Aracım 45binde bu zamana kadar sorun yaşamadım. Aracım 2017 clio 1.5 dci edc

dgncsk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dacia dokker da var. aracın gaz tepkisi yumuşuyor ve gerçekten dur kalk trafikte daha kullanılabilir oluyor. sanki direksiyon da etkileniyormuş gibi geldi. motor gücünün değişeceğini sanmam. ben sürekli eco modunda kullanıyorum.

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracın güç ve tork durumunu yönetiyor bu mod. Renault kendi söylüyor.

9823e19c03a90fc657374cb9f2aba631.jpg

Sent from my SM-N910C using Tapatalk