Edc İle İlgİlİ meerak ettİklerİm

repterian

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle selamlar arkadaşlar ehliyetimi yeni aldım. Aracım megane sedan 2020 icon paket kafama takılan bir kaç benim için önemli sorular oluştu.
1) Aracı park ettikken sonra p ye alsam dırek yeterlimi ,el freni ısıgı kırmızı yanıyor, şanzımana zarar vermeden nasıl bir yol izleyebilirim teşekkürler.

turkozsercan89

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Parkettikten sonra.
N, el freni, frenden ayagni cek. Yuk el frenine binsin. Sonra fren P. Stop.
Ozellikle rampalarda kullanirsan iyi olur.

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul
Birde motor sağlığı açısından aracı ilk çalıştırırken ve stop etmeden önce en az 30 sn - 1dk rolantide çalıştırmak faydalı olacaktır.

Selim Selimoğlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
N ye alıp el frenini çekiyoruz bu sırada start stop devreye giriyor ve araba stop ediyor yükün el frenine binmesi için ayağımızi çektiğimizde tekrar çalışıyor P ye alıp kapatıyoruz bu normal mi? Ya da o sırada start stop u devre dışı bırakmak mi gerekir

turkozsercan89

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
N ye alıp el frenini çekiyoruz bu sırada start stop devreye giriyor ve araba stop ediyor yükün el frenine binmesi için ayağımızi çektiÄŸimizde tekrar çalışıyor P ye alıp kapatıyoruz bu normal mi? Ya da o sırada start stop u devre dışı bırakmak mi gerekir

N ye alıp el frenini çekip , freni bırakınca ( ayak freni ) start stop devreye girmemesi lazım , frene bir sure ( ayak freni ) basılı tutulduk dan sonra start stop devreye giriyor zaten.

N ( boş ) + fren ( ayak freni ) + el freni

El freni çekik ilen , ayak frenini bırakıyoruz.

Araç yükü el frenine biniyor , P ye alabilmek için frene basmak mecbur. ( ayak freni )

Araç yuku el freninde olduğu için tekrar frene basmakta bi sakınca yok.

' Aksi yapıldığı taktirde aracın butun yuku sanzımana ve dişlilerine biniyor , aracı tekrar çalıştırıp D ye alırken zorlanıyor ve katır kutur sesler geliyor , hiç iç açı olmaz '

Selim Selimoğlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sercan bey ben aracı yeni aldım malûm salgından dolayi fazlada binemiyorum. Ben mi yanlis anlattım bilmiyorum ben aracı park ediyorum bu işlemleri daha yapmadan durduğum an haliyle araç stop ediyor ayağım frende n ye alıyorum el frenini çekiyorum yükün el frenine binmesi için ayagimi frenden çekince tekrar çalışıyor frene basıp p ye alıp tuşa basarak stop ediyorum. Bu normal bir durum mu ben mi birseyi yanlış yapıyorum

turkozsercan89

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sercan bey ben aracı yeni aldım malûm salgından dolayi fazlada binemiyorum. Ben mi yanlis anlattım bilmiyorum ben aracı park ediyorum bu iÅŸlemleri daha yapmadan durduÄŸum an haliyle araç stop ediyor ayağım frende n ye alıyorum el frenini çekiyorum yükün el frenine binmesi için ayagimi frenden çekince tekrar çalışıyor frene basıp p ye alıp tuÅŸa basarak stop ediyorum. Bu normal bir durum mu ben mi birseyi yanlış yapıyorum

Merhaba Selim bey ;
Anlattığınız kadarıyla doğru anladığınızı dusunuyorum.

Start stop D konumundayken devreye girer diye dusunuyorum , durunca hemen D , N ye alsanız yine hemen stop ediyor mu.

Müsait zamanda o sekilde denemenizi tavsiye ederim..

Şu video ya bi göz atarsanız uygulamalı olarak göstermekte.
Ama startstop durumuda var , devreye girmemesi için bi formulu vardır diye dusunuyorum..

https://www.youtube.com/watch?v=dN6MHysL4EM