EDC mi DSG sistemi mi

scale

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Edc sistemi bilindiği gibi sağlam kolay kolay arıza yapmıyor. DSG şanzıman vites geçişleri daha iyi olmasına rağmen edc sistemine göre 16.000 tl fazla olması çabuk arıza yapması hemen yolda otobanda bırakabilecek olması na karşın (arkadaşın başına geldi otobanda orta şeritte seyrederken biranda arıza yaptı araba durdu arkadan kamyon çarpacaktı ve zincirleme kaza oluyordu , çoluk çocuk ölümden döndüler)hangi şanzıman tercih ederdiniz

brvk1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şimdi bi reno kullnıcısı olarak dsg yi övmem ama şu var.

teknik olrak verilere bakarak konuşulursa dsg nin geçiş hızı olsun tepki süresi olsun daha iyi olduğu konuşuluyo.
ayrıca dsg nin oluşturulmasında audi nin stronic i porşe nin pdk si den hep yaralanılmış.
yani hepsi birbirinden bişeyler almış ortaya vw grubunun araçlarına özgü vites-şanzıman pürüssüzlüğü çıkmış
ama dediğiniz gibi bunun yanında olumsuz yanları da var.
tabi ki bu trafiğin durumu ile ilgili aracın bakımı ile de orantılı
yoksa fabrikadan çıkan her dsg şanzıman sorunlu olsa şimdiye kadar defalrca sakız olmuştu ağızlara

bi de şöle bi durum var
bilindiği üzere cla gla gibi mercedes modelleri reno motorunu alıp kullanıyo
tabi "abi bu mercedes de bozdu remo motoru kullanmaya başladı yakında kaopanır bu firma" diyen kişiler de var etrafımda
ben bişey demedim hiç bi zaman bu kişilere
ama şunu da kaçırmamak gerekir
mercedes firması renonun motorunu alıp ona dct şanzıman koyuyo
yani uzak doğu kökenli şanzıman koyuyo
neden reno motoru ile reno şanzıman değil
burada edc nin fiyatının pahalı olması gibi bişey den söz etmek doğru olmaz çünkü aradaki farkllar büyük firmaların göz ardı edebileceği farklar
burada ki olay dct nin dg ile edc arasın da olması durumu gibi geliyo bana
yani sorunsuz ile pürüssüz arasında bişeyler bekliyo gibi mercedes.

ama edc şanzımanın da görmezden gelinicek tarafın yok ama ben bi reno kullanan kişi olarak dsg şanzımanı bu kadar iyi biliyosam
edc de bişeyleri iyileştirip başka marka oto kullanan kişilerin edc kullandıklarında "vay be bu bölesine ii olduğunu bilmiyodum" demesi gerekir
bunu ister süreyi aşşaya çekerek yapar ister iniş aşşağıya yığılmayı ayarlayarak yapr ister hızlanamdki vites tercihlerini kalibre eedrek yapar onu bilemem
ama ben hamd olsun memnunum :)
herkese çok selam

scale

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şimdi bi reno kullnıcısı olarak dsg yi övmem ama şu var.

teknik olrak verilere bakarak konuşulursa dsg nin geçiş hızı olsun tepki süresi olsun daha iyi olduğu konuşuluyo.
ayrıca dsg nin oluşturulmasında audi nin stronic i porşe nin pdk si den hep yaralanılmış.
yani hepsi birbirinden bişeyler almış ortaya vw grubunun araçlarına özgü vites-şanzıman pürüssüzlüğü çıkmış
ama dediğiniz gibi bunun yanında olumsuz yanları da var.
tabi ki bu trafiğin durumu ile ilgili aracın bakımı ile de orantılı
yoksa fabrikadan çıkan her dsg şanzıman sorunlu olsa şimdiye kadar defalrca sakız olmuştu ağızlara

bi de şöle bi durum var
bilindiği üzere cla gla gibi mercedes modelleri reno motorunu alıp kullanıyo
tabi "abi bu mercedes de bozdu remo motoru kullanmaya başladı yakında kaopanır bu firma" diyen kişiler de var etrafımda
ben bişey demedim hiç bi zaman bu kişilere
ama şunu da kaçırmamak gerekir
mercedes firması renonun motorunu alıp ona dct şanzıman koyuyo
yani uzak doğu kökenli şanzıman koyuyo
neden reno motoru ile reno şanzıman değil
burada edc nin fiyatının pahalı olması gibi bişey den söz etmek doğru olmaz çünkü aradaki farkllar büyük firmaların göz ardı edebileceği farklar
burada ki olay dct nin dg ile edc arasın da olması durumu gibi geliyo bana
yani sorunsuz ile pürüssüz arasında bişeyler bekliyo gibi mercedes.

ama edc şanzımanın da görmezden gelinicek tarafın yok ama ben bi reno kullanan kişi olarak dsg şanzımanı bu kadar iyi biliyosam
edc de bişeyleri iyileştirip başka marka oto kullanan kişilerin edc kullandıklarında "vay be bu bölesine ii olduğunu bilmiyodum" demesi gerekir
bunu ister süreyi aşşaya çekerek yapar ister iniş aşşağıya yığılmayı ayarlayarak yapr ister hızlanamdki vites tercihlerini kalibre eedrek yapar onu bilemem
ama ben hamd olsun memnunum :)
herkese çok selam

Tşkederim açıklamanıza

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
nedendir tam olarak bilmiyorum, belkide çevremde duyduğum dsg arızaları ve değişimleri nedeniyledir edc'nin daha başarılı olduğu düşüncesindeyim

konfor ve yakıt avantajı çift kavramada, az sıkıntı yaşatmada avantaj tork konvektörlü'lerde. tork konvektörüne misal peugeot eat

firmalar neden çeşitlendirmezler anlamıyorum. üretin çift kavramayla, tork konvektörü dileyen istediğini türü alsın

Son düzenleme:

bazdu

Batuhan Dursun BAZDU,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dsg çok seri bir şanzıman bu konuda kimse laf söyleyemez ancak bazı kullanıcılarına sıkıntı yaratan bir şanzıman etrafımda kullanan çok kişi var sorun yaşamamış ancak sıfır olarak alıp 1 hafta sonra şanzıman değiştirende var bence hem volkwagen de hemde kullanıcı kaynaklı bir sorun dsg de sorun yaşanmasının nedeni ( yağlı dsg de hiç bir sorun yok golf r larda falan hiç sorun duymadım ) ( DSG en çok 1.4 tsı 122 lerde sorun yaşatıyormuş DSG 220nm tork destekliyormuş ama 1.4TSİ 122 250nm tork üretiyormuş )

Edc şanzıman dsg kadar hızlı olmasada gayet iyi bir şanzıman çok az sorun çıkartır. ( milletin nasıl edc kullandığını görüyorum iyi dayanıyor adamlar yapmış ) dsg ye göre sorun yasatan bir şanzıman değil.

param olsa ve otomatik bir araç alacak olsam ve önceliğim bu iki araç arasında kalsam edc ilk önceliğim olurdu.

scale

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dsg çok seri bir şanzıman bu konuda kimse laf söyleyemez ancak bazı kullanıcılarına sıkıntı yaratan bir şanzıman etrafımda kullanan çok kişi var sorun yaşamamış ancak sıfır olarak alıp 1 hafta sonra şanzıman değiştirende var bence hem volkwagen de hemde kullanıcı kaynaklı bir sorun dsg de sorun yaşanmasının nedeni ( yağlı dsg de hiç bir sorun yok golf r larda falan hiç sorun duymadım ) ( DSG en çok 1.4 tsı 122 lerde sorun yaşatıyormuş DSG 220nm tork destekliyormuş ama 1.4TSİ 122 250nm tork üretiyormuş )

Edc şanzıman dsg kadar hızlı olmasada gayet iyi bir şanzıman çok az sorun çıkartır. ( milletin nasıl edc kullandığını görüyorum iyi dayanıyor adamlar yapmış ) dsg ye göre sorun yasatan bir şanzıman değil.

param olsa ve otomatik bir araç alacak olsam ve önceliğim bu iki araç arasında kalsam edc ilk önceliğim olurdu.

Benim arkadaşımın Audi a3 vardı yağlı 8 ileri şanzıman 120 ile giderken araç bir anda arıza yaptı otobanın ortasında kala kaldı. Araba durdu. Arkadan kamyon çarpıyordu akabinde diğer araçla çoluk çocuk arabanın içinde ezilmeye ramak kalmıştı. Sonradan yoldan geçenler Arabayı nötr alıp zar zor 5-6 kişi kenara aldı. Arızası şanzıman yağ pompası arızalanmış o da megatroniği bozmuş. Yağlı şanzıman diye arıza vermeyecek anlamına gelmiyor ikincisi kuru şanzımanlarda yağlı sistem mevcut

bazdu

Batuhan Dursun BAZDU,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Audi a3 lerde kavrama da ve kavrama mekaniğinde sorun olduğunu biliyorum hemde söylediğiniz gibi hiç bir işaret vermeden gerçekleşen bir durum oluyor. Arkadaşınızı allah korumuş. Yağlı dsg denilen şanzıman golf r polo gtı ve bu tarzdaki yarış arabalarında audi a4 ve üstü modellerde kullanıldı ve audi artık kullanmıyor yani dsg yi kullanan firmalar volkswagen, seat, skoda bu firmaların dışında DSG kullanan araç yok. Ve illa otomatik olsun derseniz ben edc den yanayım. premium araç alırım dersenizde o zaman bmw derim

scale

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane da premium seviyesinde. BMW den Megane a geçen çok. Daha konforlu olduğunu söylüyorlar. Ayrıca BMW deki zf şanzıman da bir sürü problemler var

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane da premium seviyesinde. BMW den Megane a geçen çok. Daha konforlu olduğunu söylüyorlar. Ayrıca BMW deki zf şanzıman da bir sürü problemler var

Zf her nekadar sorunlu olsa da gerek hiz gerek performans candir :)

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

scale

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abartmayın herkesin kendi arabası candır