Edc şanzıman hakkında yardım edebilir misiniz

Teacher84

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar öncelikle otomatik vites konusunda yeni olduğumu söylemek istiyorum. Aracım sport tourer 1.2 edc. Şanzıman ile ilgili sorularım ise;
1- Aracımı P modunda stop ettikten sonra vites değiştiremiyorum. Aracı çalıştırdıktan sonra bir sorun yok. Bu normal mi?
2- yokuş yukarı aracı park ettiğimde yine P moduna alırken sanki vites mandala takılıyormuş gibi bir ses geliyor ve çalıştırıp D moduna almak istediğimde çok kötü metal sesi geliyor sanki vites sökülüyor gibi.( P den R moduna geçtiğinde)
3- şehir içi sıkışık trafikte kararsızlık yaşadığı oluyor. Bu durumda manuel moda alıp 1. Viteste kullanmamın bir sakıncası olur mu?
4- Seyir halinde D modundan manuel moda almak için sürat sınırı var mı?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler ve hayırlı bayramlar...

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kesinlikle ama kesinlikle !! Araci yokus yukari parkettiginizde vites N konumunda önce el freni cekin frenden ayaginizi cekin araba bi elfreni boslugunu alsin ve vitesi P ye alip kontagi kapatin. Boyle yaparsaniz bu ses cikmaz birdaha..
Geri kalan hersey normal. Surat sinirin yok. Ne basarsan :)

Teacher84

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevap için teşekkür ederim umarım bi sıkıntı olmaz o ses yüzünden ilerde.

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevap için teşekkür ederim umarım bi sıkıntı olmaz o ses yüzünden ilerde.
Rica ederim. Dedigimi yapmaz iseniz sıkıntı olur

Oziozmo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar öncelikle otomatik vites konusunda yeni olduğumu söylemek istiyorum. Aracım sport tourer 1.2 edc. Şanzıman ile ilgili sorularım ise;
1- Aracımı P modunda stop ettikten sonra vites değiştiremiyorum. Aracı çalıştırdıktan sonra bir sorun yok. Bu normal mi?
2- yokuş yukarı aracı park ettiğimde yine P moduna alırken sanki vites mandala takılıyormuş gibi bir ses geliyor ve çalıştırıp D moduna almak istediğimde çok kötü metal sesi geliyor sanki vites sökülüyor gibi.( P den R moduna geçtiğinde)
3- şehir içi sıkışık trafikte kararsızlık yaşadığı oluyor. Bu durumda manuel moda alıp 1. Viteste kullanmamın bir sakıncası olur mu?
4- Seyir halinde D modundan manuel moda almak için sürat sınırı var mı?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler ve hayırlı bayramlar...

1) araç kapalıyken vites geçişi yapamazsınız normal.
2)Cevabı arkadaş vermiş. Kesinlikle viteste bırakmayın önce el freni, aracın kaymadığını gördükten sonra P ye alıp kapatın.
3)sürekli 1 de kullanmak yüksek devirde hem vites kutusunu ısıtır hemde çok yakmanıza sebep olur. Ama devirli olarak kullanırsanız faydasını bile görürsünüz.
4)Seyir halindeyken manuel e alırsanız o sırada hangi vitesteyseniz ekranınızda o gözükür ve bir sıkıntı olmaz. Genelde yokuş aşağı inerken motor freni kullanmak ya da motor freninden çıkarmak için kullanıyorum ben.

Teacher84

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam ilginiz ve cevaplar için tşk ederim. Artık söylediklerinizi yapıyorum. Bir sorum daha olacak manuel modda vites değiştirirken ayağımı gazdan çekmem gerekiyor mu? Yoksa gazdan çekmeden vites atabilir miyim?

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam ilginiz ve cevaplar için tşk ederim. Artık söylediklerinizi yapıyorum. Bir sorum daha olacak manuel modda vites değiştirirken ayağımı gazdan çekmem gerekiyor mu? Yoksa gazdan çekmeden vites atabilir miyim?

gazdan çekmenize gerek yok.