Edc şanzımanlı arabasının motoruna yazılım veya chip yaptıran var mı ?

tuky

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Başlıkdada belirttiğim gibi edc şanzımanlı araçlarda yazılım tehlikeliymiş galiba kaldırmaz filan diyorlar aynı şeyi dsg içinde diyorlar ama dsgye çatur çutur yaptırıyorlar bende jetta tdi yeni kasa dag vardı yazılımlıydı. Scriocco tsi 160lık dsg versiyonundada yazılım vardı ama azcık sertleşmişti ama. Jettada daha yumuşaktı heralde jetta 2bin devirde değiştirdiği içindir smg gibi alt devirlerde çok güzel değiştiriyor ama edc hakkında bildiğim çok yok aracımda edcli😪

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herhangi bir sorun yok, edc fluence kullanıyorum yazılımlı. EDC clio4'lere de uyguladık. EDC'nin kronik bazı sorunları var bunun dışında yazılım kaynaklı herhangi bir sorun oluşmuyor.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Başlıkdada belirttiğim gibi edc şanzımanlı araçlarda yazılım tehlikeliymiş galiba kaldırmaz filan diyorlar aynı şeyi dsg içinde diyorlar ama dsgye çatur çutur yaptırıyorlar bende jetta tdi yeni kasa dag vardı yazılımlıydı. Scriocco tsi 160lık dsg versiyonundada yazılım vardı ama azcık sertleşmişti ama. Jettada daha yumuşaktı heralde jetta 2bin devirde değiştirdiği içindir smg gibi alt devirlerde çok güzel değiştiriyor ama edc hakkında bildiğim çok yok aracımda edcli

Herhangi bir sorun yok, edc fluence kullanıyorum yazılımlı. EDC clio4'lere de uyguladık. EDC'nin kronik bazı sorunları var bunun dışında yazılım kaynaklı herhangi bir sorun oluşmuyor.

Merhaba bahsettiğiniz kronik sorunlar nelerdir acaba? İlk kez duydum bunu merak ettim, o nedenle soruyorum.

Son düzenleme:

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.vitesten 2.vitese geçerken yada 2. vitesten 1.vitese düşerken yavaş ivmelenme esnasında kararsızlık yaşaması sonucu titreme yapması. 6. viteste düşük devirde tam gaz yapınca aniden kendisi 5'e çekerken hafif garclama sesi sanki debriyaja yarım basılmış gibi. Bunun dışında kronik bildiğim sorunu yok.

Oziozmo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.vitesten 2.vitese geçerken yada 2. vitesten 1.vitese düşerken yavaş ivmelenme esnasında kararsızlık yaşaması sonucu titreme yapması. 6. viteste düşük devirde tam gaz yapınca aniden kendisi 5'e çekerken hafif garclama sesi sanki debriyaja yarım basılmış gibi. Bunun dışında kronik bildiğim sorunu yok.

ek olarak 2. vitesten 1.vitese düşerken yavaş ivmelenme esnasında sürtme sesi.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Peki cevap için teşekkür ederim. 1-2 veya 2-1 kararsızlıkdan ne kastediliyor ben anlayamıyorum. Beyin elbet kullanıma göre hangisini istediğinizi anlamaya çalışıyor. Sıkışık trafik mi yoksa yol açıldı hadi hızlanalım mı? Bunu tüm otomatik viteslerde yaşarsınız. Bunu beyne gaz pedalıyla anlatıyoruz ve benim şanzıman çok güzel anlıyor. Titreme deseniz zaten yok.
O bahsettiğiniz 6 dan 5 e garçlama da yok. Hatta henüz hiç bir viteste filan garçlama sesi duymadım. Demek bunlar kronik değil. Kronik olsa tüm şanzımanlarda olurdu. Malum kronik süregelen, tedavisi imkansız veya çok zor vb. anlamına gelir. Yanlış anlamayın, ben malımı övüyor veya Renault'un da avukatı filan değilim. Sadece deneyimim olduğu halde bazen forum ortamlarında rastladığım ve yanlış olarak tespit ettiğim bir iddia olduğu için dikkatimi çekti ve sormak istedim. Ayrıca bunun ispatı da kolay. Aracım Anadolu yakasında. Müsait bir gün beraber de görebiliriz. Daha da iyisi bayilerde edc li bir aracı test ederken bunları denesin arkadaşlar. Ben bahsedilen bu sorunları yaşamadım.

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki cevap için teşekkür ederim. 1-2 veya 2-1 kararsızlıkdan ne kastediliyor ben anlayamıyorum. Beyin elbet kullanıma göre hangisini istediğinizi anlamaya çalışıyor. Sıkışık trafik mi yoksa yol açıldı hadi hızlanalım mı? Bunu tüm otomatik viteslerde yaşarsınız. Bunu beyne gaz pedalıyla anlatıyoruz ve benim şanzıman çok güzel anlıyor. Titreme deseniz zaten yok.
O bahsettiğiniz 6 dan 5 e garçlama da yok. Hatta henüz hiç bir viteste filan garçlama sesi duymadım. Demek bunlar kronik değil. Kronik olsa tüm şanzımanlarda olurdu. Malum kronik süregelen, tedavisi imkansız veya çok zor vb. anlamına gelir. Yanlış anlamayın, ben malımı övüyor veya Renault'un da avukatı filan değilim. Sadece deneyimim olduğu halde bazen forum ortamlarında rastladığım ve yanlış olarak tespit ettiğim bir iddia olduğu için dikkatimi çekti ve sormak istedim. Ayrıca bunun ispatı da kolay. Aracım Anadolu yakasında. Müsait bir gün beraber de görebiliriz. Daha da iyisi bayilerde edc li bir aracı test ederken bunları denesin arkadaşlar. Ben bahsedilen bu sorunları yaşamadım.

Umarım siz hiç yaşamazsınız. :) EDC araçların büyük oranında yukarıda söylediğim problemler mevcut maalesef ve yazılım güncelleme ile vs kalıcı olarak düzelmiyor.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Umarım siz hiç yaşamazsınız. :) EDC araçların büyük oranında yukarıda söylediğim problemler mevcut maalesef ve yazılım güncelleme ile vs kalıcı olarak düzelmiyor.

Sizin bahsettiğiniz araçlar diğer başlıkta belirttiğiniz gibi tuning filan yapılan araçlar mı? Benim aracımda hiç yapılmadı, ben orijinallikten yanayım. Sonuçta bu araçlar yapılırken milyarlarca lira Ar-Ge harcaması yapılarak tasarlanıyor. Malum motora bağlı aksamlar (şanzıman, dişliler, fren, balata/disk vs.vs.) ayarlanan o beygir gücüne ve torka göre hesap edilip imal ediliyor. Yani sıradan bir otomobile F1 motoru takamazsınız. Araç daha yolun başında dağılır:).

Temenniniz için teşekkürler. Her aracı olduğu gibi bunu da yumuşak şekilde kullanırsak bir sorun olacağını sanmıyorum. Olursa merak etmeyin hemen okursunuz forumda, hiç şüpheniz olmasın.

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bahsettiğim araçlar orjinal araçlar. Ar-ge lerin sürekliliği olmalı ve Renault bu konuda gayet başarılı bu sorunlarıda çözerler mutlaka.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
F1 demişken, hastasıyım bu sesin. :eyv