EDC Yokuş Aşağı İnişte Hızlanmama Sorunu

bzkhm93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 2019 1.5 Dci Icon paket bu araca ve otomatik şanzımana yeni geçtim. Bugün aracı kullanırken hafif bir yokuştan iyice yavaşlayıp aşağı inmeye başladıktan sonra gaz verdiğimde araç hızlanmadı, yokuştan aldığı ivmeyle ilerledi sadece. Gaz verince motor bağırıyor ancak hızlanma bir süre gerçekleşmiyor. Araç sonradan kendini toparladı ve gaza tepki verdi. Motor freni diyorlar ancak bu çok can sıkıcı bir durum. Bu durum normal mi ve bir çözümü var mıdır?

gowlet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 2019 1.5 Dci Icon paket bu araca ve otomatik şanzımana yeni geçtim. Bugün aracı kullanırken hafif bir yokuştan iyice yavaşlayıp aşağı inmeye başladıktan sonra gaz verdiğimde araç hızlanmadı, yokuştan aldığı ivmeyle ilerledi sadece. Gaz verince motor bağırıyor ancak hızlanma bir süre gerçekleşmiyor. Araç sonradan kendini toparladı ve gaza tepki verdi. Motor freni diyorlar ancak bu çok can sıkıcı bir durum. Bu durum normal mi ve bir çözümü var mıdır?
Kısa bir süre kavramayı ayırıp vitese geçiyor gaz verdiğinde de bağırıp tekrar kavrıyor. EDC için bu durum normal bir sorun değil bu.

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Maalesef Renault için normal bir durum bende ilk yaşadığımda problem olduğunu düşündüm aracımın baskı balatasına kadar değiştirdiler ancak devam ediyor. Bir çok otomatik vites araba kullandım sadece Renault ta böyle bir şey ile karşılaştım.

yyusufdursun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sorunu 2017 Megane 4 icon yaşıyorum bir çok eğimli yerde oluyor çözümü gaza daha sert basmakta buldum bağırıyor ama atıyor sonrasında, yinede konforsuz birşey bakıma gittiğimde soracağım servise

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara

Bu normal bir durum... Anca yokuş aşağı giderken gaz verirseniz vites atar genelde... Bazen kendiliğinden de vites attığı oluyor ama çok nadir. Genelde dik yokuşlarda motor freni yapıyor. Motor freni yapmasını istemiyorsanız o zaman manuele alıp siz vites atacaksınız yada vitesi boşa alacaksanız... Buna başka çare yok şu an...

chetaq

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benzer sorunu bir süre önce ben de yaşadım.

Aracı yokuş aşağı kendi haline bırakınca, normalde vitese geçmesi gerekirken, motor bağırana kadar vitese geçmiyordu.

Vites geçsin diye hafif gaza basarsam da, hemen tepki vermiyor, motor bağırıyor, ondan sonra geçiyordu.

Bir süre (15-20 gün, belki daha fazla) bu şekilde kullandıktan sonra ne olduysa kendi kendine düzeldi.

Daha önce aynı yerde bağırarak motor freni yapan araç, şimdi gayet sessizce, ben gaza basmadan kendi halinde, olması gerektiği devirde kendi kendine vites geçişleri yapmaya başladı.

Olması gereken de bu, çünkü bu sorun olmadan önce, yıllarca bu şekilde, bağırtı çağırtı, frenleme vs. olmadan pürüzsüz bir şekilde kullandım zaten.

Araç, 2016 Clio Icon 1.2 Turbo EDC 120

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Benzer sorunu bir süre önce ben de yaşadım.

Aracı yokuş aşağı kendi haline bırakınca, normalde vitese geçmesi gerekirken, motor bağırana kadar vitese geçmiyordu.

Vites geçsin diye hafif gaza basarsam da, hemen tepki vermiyor, motor bağırıyor, ondan sonra geçiyordu.

Bir süre (15-20 gün, belki daha fazla) bu şekilde kullandıktan sonra ne olduysa kendi kendine düzeldi.

Daha önce aynı yerde bağırarak motor freni yapan araç, şimdi gayet sessizce, ben gaza basmadan kendi halinde, olması gerektiği devirde kendi kendine vites geçişleri yapmaya başladı.

Olması gereken de bu, çünkü bu sorun olmadan önce, yıllarca bu şekilde, bağırtı çağırtı, frenleme vs. olmadan pürüzsüz bir şekilde kullandım zaten.

Araç, 2016 Clio Icon 1.2 Turbo EDC 120

Ben bunu bir sorun olarak görmiyorum zira motor freni yapmasını istediğim durumlarda vitesin yükseltmemesi iyi bir durum. Öte yandan illa araç aksın istiyorsam, o zaman boşa alıyorum...