EGR valfini temizledim

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar bugün map sensörünü ve egr valfini temizledim.map sensörünü tek bir cıvata tutuyor onu ve fişini çıkarınca çekip çıkarılıyor ,kirli değilmiş balata spreyiyle biraz temizleyip taktım.

Baktım arka tarafında 2 cıvata tutan egr valfi duruyor bi söküp bakayım dedim söktüm baktım içi resimdeki gibi kurum bağlamış.tiner,balata spreyi ve dış fırçasıyla ve zaman zaman düz tornavidayla kazıyarak temizledim.

Lokma cırcırınız varsa eliniz anahtar tutuyorsa gayet basit işlem kendiniz yapabilirsiniz.araç 106 binde 1.5 dci 90 bg.

3zmo2j.jpg

https://i.hizliresim.com/3zmo2j.jpg

emre06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
elinize sağlık tebrik ederim. fişlerin çıkması fabrika ayarlarınızı bozmadıysa problem olmadıysa süper. devir saatinde mi yoksa başka yerdemi problem vardı temizliğe ihtiyaç duydunuz. Sizin araç km kaçtaydıda bu kadra kirlendi birde genelde hangi firmadan yakıt alıyorsunuz.
Buna benzer bi temizlikte eski aracımda clio2 de devir de düzensizlik vardı . Bende Buaz kelebeğinin araştırmasını yaparak temizlemiştim.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Elinize emeğinize sağlık güzel olmuş. Bu kadar kirlenmesi enteresan ben yakıtı Pacific den alıyorum ama bu kadar kurum olamadı 2 defa söktüm yazılım öncesi ve sonrası böyle kurum olmadı. Aracı düşük devirde kullanıyorsunuz herhalde [emoji848]

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar bugün map sensörünü ve egr valfini temizledim.map sensörünü tek bir cıvata tutuyor onu ve fişini çıkarınca çekip çıkarılıyor ,kirli değilmiş balata spreyiyle biraz temizleyip taktım.

Baktım arka tarafında 2 cıvata tutan egr valfi duruyor bi söküp bakayım dedim söktüm baktım içi resimdeki gibi kurum bağlamış.tiner,balata spreyi ve dış fırçasıyla ve zaman zaman düz tornavidayla kazıyarak temizledim.

Lokma cırcırınız varsa eliniz anahtar tutuyorsa gayet basit işlem kendiniz yapabilirsiniz.araç 106 binde 1.5 dci 90 bg.

3zmo2j.jpg

https://i.hizliresim.com/3zmo2j.jpg

Benim arac bu aralar enjeksiyon uyarisi veriyor. Servis egr valf degisecek dedi 2.400 lira da fiyat cikartti. Daha sonra reno dan aradilar 1.400 liraya yapilacak dediler kabul etmedim. Temizleme isleminin de yapilmadigini soylediler. İnternette baktigimda parcayi yerinden sokmeden hafif gaz vererek egr temizleme spreyi ile temizliyorlar ama ben cesaret edemedim. Simdi aiz bu islemi yapinca bi niyetlendim acikcasi. Bu parca sok tak islemi kolay anladigim kadari ile. Benim merak ettigim bu parca sok tak yapildiktan sonra bir aorun olur mu yazilim sifirlanmasi vs. Birde temizlenecek kisim tam olarak neresi?

Benim aracta enjeksiyon hatasina ek olarak arac duz yolda rolantide ilerlerken 1-2 ve 3. Viteste ozellikle silkeleme yapiyor bu silkelemenin de egr valf kaynakli olabilecegi soylenmisti. Dolayisi ile bu islemi yapmak istiyorum ben de.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herhangi bir şikayetim yoktu araç 106 bin km de belki ilk defa sökülmüştür,ben hep temdi yakıt almaya çalışırım tabi önceki sahibini bilmiyorum.taktıktan sonra,çalıştırdım herhangi bir problem olmadi kullanınca değişim varsa burdan paylaşırım.egr temizleme spreyleri hikaye gibi geldi kurumu gördükten sonra, kurum çamur gibiydi yer yer tornavidayla temziledim hadi sprey kurumu çözdü diyelim bu kurum silindirlere gidince nolcak zarar verebilir oradan dpf ye gidip tıkayabilir bence.temizşenek kısım o yuvarlak kurum tutmuş yer onun içinde hareket eden mil ve şapkası var kurumdan dolayı rahat hareket edemez orayı temizlemek lazım.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arada eldiven kullanmanızı ve eski kıyafet gitmenizi tavsiye ederim.tırnaklarımın arası siyah siyah kaldı hanım sanayici gibisin diye dalga geçiyor.Bir de egr valfinin altında metal conta var sökerken dikkat edin motorun altlarına doğru düşürmeyin.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arada eldiven kullanmanızı ve eski kıyafet gitmenizi tavsiye ederim.tırnaklarımın arası siyah siyah kaldı hanım sanayici gibisin diye dalga geçiyor.Bir de egr valfinin altında metal conta var sökerken dikkat edin motorun altlarına doğru düşürmeyin.

Balata spreyi valfin tamamina kullanilabiliyor mu yani fis baglanti yerleri gibi noktalara dikkat etmek gerekir mi?

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Metrik 8 anahtar ile 3 adet cıvata sökülerek çıkartılıyor motorun arka tarafında kalıyor bir fiş girişi var parçayı ondan da tespit edebilirsin . 32cc0b08a90a4efd1b4283b21bd13322.jpgda8ed672d9c0cb35a65c1f198c37ea91.jpg

Ekli dosyalar

• 32cc0b08a90a4efd1b4283b21bd13322.jpg
    32cc0b08a90a4efd1b4283b21bd13322.jpg
    56.4 KB · Görüntüleme: 1

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Balata spreyi valfin tamamina kullanilabiliyor mu yani fis baglanti yerleri gibi noktalara dikkat etmek gerekir mi?

Kullanabilirsin de file şişmana gerek yok zaten tertemiz oluyor fişlerin içi contalı olduğu için.balata spreyi soktuktan bir süre sonra kuruyor zaten uçucu.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Metrik 8 anahtar ile 3 adet cıvata sökülerek çıkartılıyor motorun arka tarafında kalıyor bir fiş girişi var parçayı ondan da tespit edebilirsin . 32cc0b08a90a4efd1b4283b21bd13322.jpgda8ed672d9c0cb35a65c1f198c37ea91.jpg

Benimki 2 civatalı ve yanlış hatırlamıyorsam 10 lük uçla söktüm.

Ekli dosyalar

• 32cc0b08a90a4efd1b4283b21bd13322.jpg
    32cc0b08a90a4efd1b4283b21bd13322.jpg
    56.4 KB · Görüntüleme: 0