Egzos emisyon ışığı ikazı mı alıyorum!

DraCHeN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,

Symbol 2017 aracımda Bugun vites 2 de 2000 devir üzerine çıkarken arabanın kendini iteklemeye çalıştığını gordum yakıt biterse çekemez gibi bir durum havası. Sadece bu viteste yaptı. Sonra %40 eğimli evime yakın yokuşu çıkarken iki ikaz ışığı birden yandı ve yaklaşık 1km sonra eve park ettim. Açtım kapadım ışıklar çalıştırınca yine yanıyor

Yanan ışıklar :
1-Kalp atım sembolü gibi yukarı aşağı zigzag sivri uçlu turuncu renk
2-Musluk sembolü turuncu renk içi boş yazı yok

Tahmini ne olabilir nasıl bi masraf çıkabilir
2017 symbol joy dizel 38binde

Son düzenleme:

DraCHeN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
gün itibari ile aracı servise götürüp arıza okunması için bilgisayara bağlattım
ana arızada enjektör arızası ve detayında hava basınç sensörü (bazı adıyla map sensörü) gösterdi
bu değişmedi temizlendi yağlandı ve arıza ışıkları silinip bir sonraki verecek uyarıda değiştirilmesi doğru olacağı belirtildi

aracın bu uyarılarla yürümesinin motor çalışmasına etki etmediği hava sistemiyle ilgli bir hesaplama ilede bunu yapmış olabileceği turbo, kötü yakıt veya başka hava alımı ile ilgili sıkıntınında sebep olabileceği söylendi

bunlar sanayideki değerlendirmedir.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Bununla geçmiş olsun map sensörü kirli miydi

DraCHeN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herhangi bir kir yoktu genel arıza hava sisteminden kaynaklı olacağından gereksiz yere parça değişimi yapılmaması tavsiye edildi ve bugun itibari ile aynı ışıklar yine yandı aracın çekişindeki azalmayı gun içinde farketmiştim ve olan oldu

DraCHeN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merak ettiğim şu, hava basınç sensoru hava ile ilgili bir hesaplama yetersizlik görünce bu ikazları yakıyor ise örneğin 30km duzgun değerler hesaplasa bu ikaz ışıkları soner mi? İlla bilgisayara bağlatıpmı ikazları sildirmek gerekir mi?