Egzoz Emisyon Kontrol Ettirin - Dtc 11301 c

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba herkese iyi günler diliyorum. Aracım 1.5 DCI 90 hp 2013 model uzun zamandır egzoz emisyon kontrol ettirin arızası veriyor. Bugün arıza kodunun fotosunu aldım. { Dtc11301c arıza kodu zenginlik oranı sonda devresi - 1.def } şeklinde uyarı veriyor. Daha önce başına gelen veya bilgisi olan var mı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Yetkili servise gittim komple egzoz sistemini söküp kontrol etmeleri gerektiğini söylüyorlar.

wawseng

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.5 dci 90 bg 2013 icon model arabamla,araçta 4 kişi,bagaj full,hava 40 derece,klima açık,dik ama virajsız bir yokuşta aracı yaklaşık 10 12 dk boyunca 140-150 km hızla kullanırken aynı hatayı aldım,ustamla görüştüm,bizim motorlar zorlamaya gelmez nazik modeller denmiş,her şey normal ise devam edebilirsin dedi, her şey de öyleydi yoluma devam ettim,bir oto elektrikçide aracı pc bağlayıp hatayı sildik bir dahada tekrarlamadı,tabi bende bir daha o kadar zorlamadım:)

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.5 dci 90 bg 2013 icon model arabamla,araçta 4 kişi,bagaj full,hava 40 derece,klima açık,dik ama virajsız bir yokuşta aracı yaklaşık 10 12 dk boyunca 140-150 km hızla kullanırken aynı hatayı aldım,ustamla görüştüm,bizim motorlar zorlamaya gelmez nazik modeller denmiş,her şey normal ise devam edebilirsin dedi, her şey de öyleydi yoluma devam ettim,bir oto elektrikçide aracı pc bağlayıp hatayı sildik bir dahada tekrarlamadı,tabi bende bir daha o kadar zorlamadım:)

Bende hatayı birkaç kere sildirdim ama yaklaşık 50-60 kilometre sonra tekrar yanıyor ve işin garip yanı yetkili servis dahil hiç kimse kesin şu parça diyemiyor. Ağırlıklı olarak oksijen sensörü diyorlar ama başka yerde arıza var mı sensörü değiştirip denemek lazım diyorlar sensör serviste 3.000 TL Bosch da 80 euro az para da değil. Ne yapacak bilemedim

wawseng

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende hatayı birkaç kere sildirdim ama yaklaşık 50-60 kilometre sonra tekrar yanıyor ve işin garip yanı yetkili servis dahil hiç kimse kesin şu parça diyemiyor. Ağırlıklı olarak oksijen sensörü diyorlar ama başka yerde arıza var mı sensörü değiştirip denemek lazım diyorlar sensör serviste 3.000 TL Bosch da 80 euro az para da değil. Ne yapacak bilemedim
cüzi bir rakam olsa sensörler değilştirilerek deneye deneye arıza giderilmeye çalışılırdı ama 3 bin rakamı sadece dile kolay bu devirde :)
yerinizde olsam bu şekilde binmeye devam ederdim,şimdilik sadece aracı satmaya kalkarken sıkıntı olur gibi görünüyor

frkanyavz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tam olarak belirttiğiniz koda karşılık gelen sorunu bilmiyorum fakat dizel partikül filtresi dolmuş olabilir mi acaba yıl 2013 olduğu için öyle tahmin ediyorum birde kaç kmde 150000 olmuştur muhtemelen.Belirttiğiniz sildirip 50-60km sonra tekrar yanması falan dpf sorunuyla birebir aynı durum olarak görünüyor çünkü. Eğer öyle ise ona göre çözüm bulabiliriz çünkü arkadaşın belirttiği o sensörler olsun dpf filtresi vs. çok masraflı işler farklı yöntemler deneyerek çözebilirsiniz o konuda yardımcı olmaya çalışırız önce sorundan emin olalım.

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tam olarak belirttiğiniz koda karşılık gelen sorunu bilmiyorum fakat dizel partikül filtresi dolmuş olabilir mi acaba yıl 2013 olduğu için öyle tahmin ediyorum birde kaç kmde 150000 olmuştur muhtemelen.Belirttiğiniz sildirip 50-60km sonra tekrar yanması falan dpf sorunuyla birebir aynı durum olarak görünüyor çünkü. Eğer öyle ise ona göre çözüm bulabiliriz çünkü arkadaşın belirttiği o sensörler olsun dpf filtresi vs. çok masraflı işler farklı yöntemler deneyerek çözebilirsiniz o konuda yardımcı olmaya çalışırız önce sorundan emin olalım.

Cevabınız için teşekkür ederim. Aracım 66.600 km de günde 10 kilometre ise gidip 10 kilometre geri dönüyorum. Bende önce dpf den şüphelendim çünkü 2018 Kasım ayından bugüne sadece şehiriçi kullanıyorum. Hatta ilk bilgisayara bağlandığında özellikle sordum 17 yazıyordu ekranda daha sıkıntı olmadığını söylediler. Gram oluyormuş sanırım.

frkanyavz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Anladım hocam araç zaten sıfır gibi 66binde dpf olması çok zor ne kadar kısa sürsenizde, aynen gram olarak bakılıyor o işlere. Hata kodunu tam olarak bilen birisi yardımcı olur umarım.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
günde 10km tek yön,yılda 10bin kmden az= DPF arızası için biçilmiş örnek koşullar.

1) lütfen ama lütfen dediklerimi yapın emin olun sorunu yüksek ihtimal ile çözecektir

2) öncellikle teknik anlamda doğru yağı kullanıyormusunuz? millet X-Y marka altnernatiflere (iyi marka bile olsa) gidiyor ama ELF'in renault için özel üretiği yağın içinde özel karbon tutucu özellik barındırıyor ,eğer yok elfin bu model için yaptığı yağ harici bir yağ kullanacaksanız standardı aynı olmalı spek anlamında?

3) eğer yağınız doğru ise direk atlayın ama değil ise hemen değiştirin

4) aracınızı 30dk git,30dk gel yapabileceğiniz bir otoban belirleyin ve o otobana hızı sık sık kesmek zorunda kalmayacağınız koşullar oluştuğunda mesela çok erken sabah yada çok geç gece gibi

aracınızı 4üncü vitesde 3200rpm civarı tutarak 30dk yol alın ve ters şeritde geçip 30dk aynı şekilde geri dönün
ilk 30dk geçtikten sonra ve geri dönmeye başladığınızda ara ara 3200rpmden tam gaz yaparak 4000rpme çıkın ve geri bırakın 3200rpme bunu her 10dkda bir 3 defa tekrarlayın

dizel araçlar benzinlinin aksine ateşleme barındırmazlar ve dizel soğuk çalışır,siz aracınızı 10dk kullandığınız için henüz daha ılıkken binmiş oluyoruzsunuz ve bu maalesef sıcak ısı ile ve belli bir süre ile temizlenen DPF kendini temizleme şansına izin vermiyor

dediğimi yaparak siz manual şekilde egsozu ısıtmış olacaksınız 600c üzeri ve yeteri kadar sürede geçince DPF kendini karbondan birazda olsa arındırmış olacak,
şansılıysanız beyinde kendide dpf temizleme moduna geçer ise çift kazanç olur ama olmasa bile göreceksiniz tavsiye işe yarayacaktır.

şöyle diyim size özelden olsun,watsapptan olsun,dışarıda özelden olsun bu konu için yardımcı olduğum 20-30 kişi var ise %85i sorununu giderdi ,deneyin derim ama yağınızda önemli onuda atlamayın

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
günde 10km tek yön,yılda 10bin kmden az= DPF arızası için biçilmiş örnek koşullar.

1) lütfen ama lütfen dediklerimi yapın emin olun sorunu yüksek ihtimal ile çözecektir

2) öncellikle teknik anlamda doğru yağı kullanıyormusunuz? millet X-Y marka altnernatiflere (iyi marka bile olsa) gidiyor ama ELF'in renault için özel üretiği yağın içinde özel karbon tutucu özellik barındırıyor ,eğer yok elfin bu model için yaptığı yağ harici bir yağ kullanacaksanız standardı aynı olmalı spek anlamında?

3) eğer yağınız doğru ise direk atlayın ama değil ise hemen değiştirin

4) aracınızı 30dk git,30dk gel yapabileceğiniz bir otoban belirleyin ve o otobana hızı sık sık kesmek zorunda kalmayacağınız koşullar oluştuğunda mesela çok erken sabah yada çok geç gece gibi

aracınızı 4üncü vitesde 3200rpm civarı tutarak 30dk yol alın ve ters şeritde geçip 30dk aynı şekilde geri dönün
ilk 30dk geçtikten sonra ve geri dönmeye başladığınızda ara ara 3200rpmden tam gaz yaparak 4000rpme çıkın ve geri bırakın 3200rpme bunu her 10dkda bir 3 defa tekrarlayın

dizel araçlar benzinlinin aksine ateşleme barındırmazlar ve dizel soğuk çalışır,siz aracınızı 10dk kullandığınız için henüz daha ılıkken binmiş oluyoruzsunuz ve bu maalesef sıcak ısı ile ve belli bir süre ile temizlenen DPF kendini temizleme şansına izin vermiyor

dediğimi yaparak siz manual şekilde egsozu ısıtmış olacaksınız 600c üzeri ve yeteri kadar sürede geçince DPF kendini karbondan birazda olsa arındırmış olacak,
şansılıysanız beyinde kendide dpf temizleme moduna geçer ise çift kazanç olur ama olmasa bile göreceksiniz tavsiye işe yarayacaktır.

şöyle diyim size özelden olsun,watsapptan olsun,dışarıda özelden olsun bu konu için yardımcı olduğum 20-30 kişi var ise %85i sorununu giderdi ,deneyin derim ama yağınızda önemli onuda atlamayın

Cevabınız için teşekkür ederim. Aracıma elf rn720 koşullarını sağlayan 5-30 yağı dışında hiç yağ konmadı. En son 60 bin bakımı da serviste yapıldı. Yağ olarak bir sıkıntı yok. Gelecek ay eğer bir sıkıntı olmazsa 1.500 km uzun yola çıkacağım Urfa - Konya arası otoban kullanacağım. O zaman şimdi parçayı değiştirmek yerine sizin dediğinizi denedikten sonra duruma karar vereceğim. Otobanda özellikle dediğiniz kullanımı yapacağım. İnşallah benim içinde çözüm bu olur. Sırf bu durumdan dolayı Honda Civic LPG liye geçmeyi bile düşündüm.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevabınız için teşekkür ederim. Aracıma elf rn720 koşullarını sağlayan 5-30 yağı dışında hiç yağ konmadı. En son 60 bin bakımı daserviste yapıldı. Yağ olarak bir sıkıntı yok. Gelecek ay eğer bir sıkıntı olmazsa 1.500 km uzun yola çıkacağım Urfa - Konya arası otoban kullanacağım. O zaman şimdi parçayı değiştirmek yerine sizin dediğinizi denedikten sonra duruma karar vereceğim. Otobanda özellikle dediğiniz kullanımı yapacağım. İnşallah benim içinde çözüm bu olur. Sırf bu durumdan dolayı Honda Civic LPG liye geçmeyi bile düşündüm.

hiç karamsar olmayın dediğimi yapın bence sorun çözülür ama şahsi fikrim dediğiniz uzun yolu yapmadan evvel bu dediğini yapın be arkadaşım,
en azından sorun giderildimi ,uzun yolda başıma dert açacakmı görmüş olursunzu öbür türlü diyelim sizi 1500kmin ortasında bu uyarı yeniden yakaladı ve kenarda bırakacak arızaya sebeb oldu dert olur bilmediğiniz ilde servis,çekici vs uğraş

çıkın bir gece harcayın 40tl mazot / 1 saat vakit akabinde sorun giderilir ise keyfinize bakın