Egzoz Emisyon Kontrol Ettirin Uyarısı

greybeard

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Yakın zamanda 1.5 dCi EDC aracımda Egzoz Emisyon Kontrol Ettirin isimli bir uyarı çıkmaya başladı. İnternetten okuduğum ve öğrendiklerime göre dizel partikül filtresinin tıkanmasıyla alakalı bir problemmiş. İstanbul'da yaşıyorum ve işim ile evim arası 25km. Nispeten trafiksiz bir bölge. Yine de aracı yüksek hız veya devirlerde kullanma fırsatım çok olmuyor.

Tavsiyeler üzerine aracı yüksek devirde (2500-3000rpm) kullandım kullanabildiğim kadar. Bu şekilde ikaz ışığı söndü. 2 kez tekrar yandı ve söndü sonraki kullanımlarımda. Şu an hala yanıyor. Son olarak şu linkteki ürünü de aldım ( https://www.liquimolyturkey.com/dizel-partikul-filtre-dpf-koruyucu-250-ml-5148 ) fakat henüz kullanmadım.

Sizce aracı acilen yetkili servise götürmeli miyim? Aldığım ürün için epey güzel yorumlar var internette, sizce de kullanılmalı mı? Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

himrag

Kayıtlı Üye
09-Aydın
Bende de aynı sıkıntı oldu, servise götürdüm garanti kapsamında partikül filtresini temizlediler, sonrasında (şimdilik) bir daha olmadı arıza. Ama ben tekrar olmasın diye sizin de belirttiğiniz katkı maddesinden aldım kullandım, arada uzun mesafe yapıyorum veya uzun yola gidemiyorsam 2500-3000 devirde ve vites 3-4 gibi 30-45 dakika sürüyorum. Yeni euro6 araçlarda konan bir parça partikül filtresi ve mecbur çekeceğiz bu sıkıntıyı. Eğer tamamen tıkanır ve temizlenemez duruma gelirse değiştirilmesi gerekiyor, çok da pahalı bir parça :( Dediğiniz gibi arıza lambası tekrar yandıysa bir servise göstermenizde fayda var diye düşünüyorum.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Yakın zamanda 1.5 dCi EDC aracımda Egzoz Emisyon Kontrol Ettirin isimli bir uyarı çıkmaya başladı. İnternetten okuduğum ve öğrendiklerime göre dizel partikül filtresinin tıkanmasıyla alakalı bir problemmiş. İstanbul'da yaşıyorum ve işim ile evim arası 25km. Nispeten trafiksiz bir bölge. Yine de aracı yüksek hız veya devirlerde kullanma fırsatım çok olmuyor.

Tavsiyeler üzerine aracı yüksek devirde (2500-3000rpm) kullandım kullanabildiğim kadar. Bu şekilde ikaz ışığı söndü. 2 kez tekrar yandı ve söndü sonraki kullanımlarımda. Şu an hala yanıyor. Son olarak şu linkteki ürünü de aldım ( https://www.liquimolyturkey.com/dizel-partikul-filtre-dpf-koruyucu-250-ml-5148 ) fakat henüz kullanmadım.

Sizce aracı acilen yetkili servise götürmeli miyim? Aldığım ürün için epey güzel yorumlar var internette, sizce de kullanılmalı mı? Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba düşük devirde ve kısa mesafe kullanım dizel araçlara + DPF e yaramıyor kurum birikiyor .
Bu katkı fayda sağlayacak fakat sonrasında bu şekilde düşük devirde kullanım devam ederse gene sorun yaşanır.
Tavsiyem
1 motor yağı seviyesi kontrol edilecek DPF uyumlu yağ kullanılacak motor yağı kesinlikle fazla olmasın ( maksimum çizgisi geçilmesin )
2 Kaliteli bilindik markalar dan Euro disel yakıt kullanın
3 aracı haftada 1 kez bir alt viteste kullanın 2500--3500 devir arası 20--30 dakika kadar .
Not : Rampa çıkışlar egzoz ve motor ısısını yükseltir daha iyi kurum yakılır

greybeard

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tavsiyeler için teşekkür ederim. İlk mesajıma güncelleme olsun:
Dün iş dönüşü belirttiğim katkının %60'ını güvenilir bir markadan aldığım tam depo yakıttan hemen önce kattım. 30-40km'lik bir yere giderken yolda ikaz lambası kendinden söndü.
Bu sabah da işe gelirken yeni havalimanı için yapılan nispeten uzun ve sakin yolu tercih ettim, lamba hiç yanmadı. Katkının kalanını da bir depo sonra koyup o şekilde kullanacağım.

@coskun34, sizin tavsiyelerinize de uyup o şekilde devam edeceğim, umarım tekrarlamaz.