Egzoz emisyon kontrol ettirin

Sadullah38

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar daha önce böyle bi arıza basına gelen varsa yardımcı olabılır mı?
Aracım 2017 1.6 joy benzın LPGli aracımın ekranında egzoz emisyon kontrol ettirin yazıyor bilgısayara baglattırdıgımda lambda arızası ( oksijen sensörü arızası) verdi aracım cekısten düşüyor devirsiz çalışıyor çok dık rampada 2,3 sefer stop etti böyle bı durum basına gelen var mı

Son düzenleme:

himrag

Kayıtlı Üye
09-Aydın
Kullanılan yakıta bağlı olarak (kalitesiz yakıt) oksijen sensörü yani lambda sondası denilen egzoz üzerindeki parça hatası almışsınız. Garantiniz devam ediyorsa servis ücretsiz değiştiriyor. Yoksa ücretli parça değişimi yapılır. Bir de ilk çıkan modellerde kullanılan bu parçada sıkıntı vardı. Servise gidin derim ben. Sorun kronik biraz.

Sadullah38

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Servise gitmek istiyorum ama sürekli masraf çıkarıyorlar bılgısayara bağlamak ıcın bile 250 TL istiyorlar

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Servise gitmek istiyorum ama sürekli masraf çıkarıyorlar bılgısayara bağlamak ıcın bile 250 TL istiyorlar

Araç servis bakimliysa icret almazlar hatta yazılımsal bi sorunsa hallederler yine ücret almazlar. Ama servis bakımlı veya garantili değilse ücret alirlar.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 2017 1.6 joy benzın LPGli aracımın ekranında egzoz emisyon kontrol ettirin yazıyor bilgısayara baglattırdıgımda lambda arızası ( oksijen sensörü arızası) verdi aracım cekısten düşüyor devirsiz çalışıyor çok dık rampada 2,3 sefer stop etti böyle bı durum basına gelen var mı

benim başıma geldi ama benim aracım dizel clio 4 dü. oksijen yani lambda sensörü pahalı olduğu için ben değiştirmedim servis dahil hiçbiryerde o değişince arızanın geçeceğine garanti veremedi. ben şehiriçi kullandığım için dpf den şüphelendim. yakıtta artma veya çekişte düşme de yoktu. oksijen sensörü zengin veya fakir karışım algılıyor olabilir sizde de muhtemelen lpg kaynaklıdır. çekişten düştüğü için de fakir karışım ile çalıştığını tahmin ediyorum. bence işe ilk önce iyi bir lpg ustası ile görüşüp ayarlamaları yaptırarak başlayın.​

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu araç LPG'li ama Yetkili servis çoğu konuyu kabul etmeyecek bu yüzden.

tokyo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Maalesef LPG takılı araçların genel sorunu bu. Oksijen sensörü (Lambda) lpg yakıt karışımını doğru okuyamadığında bu hatayı vermektedir. Sorunun çözümü için lambda sensör temizliği, çok tıkanmışsa değiştirilmesi tavsiye edilmektedir anca kalıcı bir çözüm değildir. İyi bir LPG ustası tarafından doğru ayar yapılarak (Yolda sürüş esnasında yapılan ayar) bu sorun giderilebilmektedir. Motor arıza ışığı da bu nedenle yanıyor genellikle.
Ayrıca bir süre (1-2 depo) benzinde kullanmak sorunun geçici çözümü için tavsiye ediliyor.

Sadullah38

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar tesekkur ederım arıza hala devam edıyor o kadar garıp kı rampada stop edıyor araç anlamadım sorunu aracı aldığım adam sağolsun getır aracı neyı varsa yaptıralım dedıler suan daha fazla hasar vermeden gıdıp yaptırmak ıstıyorum