Egzoz Emisyon Kontrol Uyarısı ve Enjektör Belası

ahmetfatih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar
2016 şubat ayında 2012 model fluence ile aranıza katıldım.
Mart ayında aracımın ekranında Egzoz Emisyon Kontrol Uyarısı çıktı.
Ümraniyedeki yetkili servise aracımı götürdüğümde bana 3 numaralı enjektörde pislik olabileceğini,ateşleme yapmadığını söylediler. Tamir olarakta yakıt içerisine enjektör temizleyici madde koyduklarınız ve hatayı bilgisayardan sildiklerini söylediler.
Haziran ayında aynı hata ile tekrar karşılaştım. Bu sefer özel servise gittiğimde bana aynı 3. numaralı enjektör de problem olduğunu ve bostancıda enjektör tamiri yapan SEL Dizel adında bir tamirciyi önerdi.
Sel dizel tamircisi bütün enjektörlerde sıkıntı olduğunu ve elinde tamir edilmiş garanti verdiği enjektörler takabileceğini söyledi.
800 TL karşılığında 4 enjektörü değiştirdim.
Dün aynı hata ile karşılaştığımda direk SEL dizel e gittim ve bu sefer hata 4. enjektörde çıktı. Garanti verdiği için enjektörü temizlemesini istedim.
Tamirci elinde şuan çıkma enjektör olmadığını ve hafta içi piyasadan bulursa bana haber edeceğini söyledi.
Ben bu enjektör olayından kıllandım ve kısır döngüye girmiş gibi her arıza yaptığında adamın kapısını çalmak istemiyorum.
Bu konuda tecrübeleriniz nelerdir ne yapmalıyım?
Yardımlarınız için teşekkürler.

azalin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.
Aynı sorun benım de 3 ay önce başıma geldi aracım 2011 1.5dci EDC ve tosunpasha26 arkadaşımızın konusunu okudum ve würth marka 4 adet dizel enjektör temizleyici aldım kullandım ve hatayı sildirdim özel bir serviste. sonrasında 15-20 günde bir yarım depoya bosalttım 1er tane. henuz hata tekrarlamadı.

ahmetfatih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler.
würth marka enjektör temizleyiciyi en uygun fiyata nerden kaça alıyorsunuz?

Law

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam geçmiş olsun, ayni olay benimde basıma geldi.Öncelikle yetkili serviste işlem yaptır.Yakıttan numune aldir.Gerekirse yakıt aldigin yere dava acarsin.Enjektorleri bende dışarda yaptırmistim ama düzen tutmuyor.Hepsini değiştirmek lazim.Normalde bu enjektörler tamir veya revizyon edilemiyordu ancak yeni cihazlarla artik revize edilebiliyor.Bu işlemi yapan çok az sayıda yer var.Ayni yerden 4 tane revizyon görmüş ve uçları değişmiş enjektör taktir . 1500 TL para istiyorlar bu is için.Serviste tanesi 1250 TL.Katkılar geçici bazende kalıcı çözüm olabilir ama her halükarda zarar verir bu meretler.
Fuencelerin 2011-2012 modelleri çok sikintili 80 binden sonra saatli bomba ,enjektör olmasa bile şanzıman beyni bozuluyor aman dikkat.Satıp kurtulmak lazim.

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracınız 2012 olduğuna göre partikül filtresi var diye düşünüyorum. yetkili servis enjektör tanısı koymuş ise doğrudur fakat uzun yola çıkıp 50-60 km kadar 5.vites 120-130 km sabit hızla giderseniz (2500-3000 devir arasında mümkün olduğunda tam gaz yapmadan ve sabit gaz pozisyonu ile) sonrasında kendiliğinden siliyor.

Yoğun istanbul şehir içi kullanım nedeni ile bir kaç kez bunu yaşadım. (hemen hemen her 3-4 ayda bir yani 7-8 bin km de bir)

tals

Mustafa SEVER,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhabalar benim aracım lpg li gazı po dan ipragaz alıyorum ve daha sonra 1 defa shellden aldım uyarı bende de çıktı forum da incelemiştim 2 vitesde 4000-5000 devirde 60-80 hızla 3-4 km kullandım daha sonra aracı durdurup çalıştım kendi söndü yine forumda okumuştum lgp li araçlarda bu konu daha fazla yaşanıyormuş ama en azından kendi sönüyor. şimdi aynı enjektör arızası lpg li araçlardada var demek mi gerekir?

goko20

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar
Aynı sorun bende de meydan ageldi ama servise götürdüğümde çok tuhaf bir şekilde Turbo nun değişmesi gerektiğini söyledi.
3000 tl para istediler bi alaka kuramadım sizce ne yapmalıyım.??

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar
Aynı sorun bende de meydan ageldi ama servise götürdüğümde çok tuhaf bir şekilde Turbo nun değişmesi gerektiğini söyledi.
3000 tl para istediler bi alaka kuramadım sizce ne yapmalıyım.??
Turbo yeterli havayı motora yollayamadıgı için egzos emisyonu yükselip hata veriyor olabilir. Turbo değişimi öncesi başka yerlere de kontrol ettiriniz

piyanist3535

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler.
würth marka enjektör temizleyiciyi en uygun fiyata nerden kaça alıyorsunuz?

Ahmet ustam katkılar kısa süreli çözüm sağlar en güzeli kalıcı bir çözüm olan enjektörlerin orjinali ile serviste değişimi yada Ankara'da uzman pompa var orda işinin ehli orda enjektörü adam ediyorlar ben 2008 megane 2 aracımın enjektörlerini yaptırmıştım araç simsiyah duman atıyordu İki depo würth enjektör temizleyici attım banamısın demedi duman devam uzman pompaya gittim 3 yıl önce 1200 tl verdim çok güzel oldu duman kesildi aracın performansıda arttı çıkma enjektör takmaktansa orjinalini adam etmek yada yine orjinal sıfırını taktırmak daha mantıklı saygılar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi