Ekmeğini İSRAF etme

*UfukASLAN

Ufuk ASLAN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
(( MUTLAKA OKU )) http://www.ekmekisrafetme.com/

EkmeginiIsrafEtme_jpg.jpg

Fırına geldiğimde ortalıkta ekmek görünmüyordu. Eski bir dostum olan fırıncı; “Biraz bekleyeceksin hocam. İki-üç dakikaya kadar çıkartıyorum.” dedi.

Kenardaki tabureye oturup beklemeye koyulurken, içeriye yaşlıca bir adamın girdiğini gördüm. Eskimiş ceketinin sol yakası altında bir madalya parıldıyor ve yürürken hafifçe topallıyordu.

Selâm verdikten sonra, fırıncının tezgâhına yaklaşarak; “Ekmeklerimi alayım! Benim ikizler acıkmıştır.” dedi.

Fırıncı, adamın kendisine uzattığı torbayı alarak tezgâhın altına eğildi ve bir gün öncesine ait olduğu anlaşılan ekmeklerden 4-5 tane çıkardı.

Ben o arada oturması için kendi yerimi o adama vermiş, tezgâhın yanına iyice yaklaşmıştım. Ekmeklerden birkaç tanesinin şekli değişmiş, katılaşmış, taş gibi olmuştu. Fırıncıya sordum:

- Neden taze ekmeği beklemesini söylemiyorsun? Biraz sonra çıkacak dedin ya!..

- Bayat ekmekleri kendisi istiyor. Çok fakir bir adam. Ona bayat ekmekleri yarı fiyatına veriyorum.

- Kim bu adam?

- Kendisi Kore gazilerinden. Oğluyla gelini bir trafik kazasında vefât edince, ikiz torunlarını yanına almıştı. Yıllardır onlara bakıyor, hem de çok az bir maaşı var.

Fırıncının anlattıkları karşısında içimin yandığını hissediyor ve ufak da olsa bir şeyler yapmak istiyordum. Fırıncıya yavaşca dedim ki:

- Aradaki farkı ben vereyim. Hiç olmazsa bugün taze ekmek yesinler.

Fırıncı, teklifimi kabul etti. Biraz sonra da, fırından yeni çıkan taze ekmekleri adamın torbasına doldururken şekli bozuk, bayat ekmekleri de tezgâhın altına koyarken ihtiyara takıldı:

- Bugün çok şanslısın hacı amca. Çocuklar için sana pasta gibi ekmek vereceğim.

Yaşlı adam, bir evlât sevgisiyle kucakladığı torbayı göğsüne bastırarak kapıdan çıkarken bana döndü ve dedi ki:

- Allah, senden razı olsun evlâdım. Bugün onların doğum günüydü...

Kaynak:Cüneyd Suavi /Hayatın İçinden Hikayeler
@sayfa Ferdi Özmen

DÜNYADA BİNLERCE AÇ İNSAN VARKEN LÜTFEN İSRAFTAN KAÇINAIM

Moderatörün son düzenlenenleri:

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu özel bilgi için Teşekkürler

Gerçekten Ekmeği çok israf eden bir toplumuz bilinçlenmemiz gerekirken tam tersi durumlar yaşıyoruz.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Ekmek küflenmedikçe çöpe atmayız...

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok tezat bir dünyada yaşıyoruz işte, bir tarafta yiyecekleri çöpe atanlar diğer tafara çöpte yemek arayanlar..
Allah kimseyi açlıkla ıslah etmesin. İnanıyorum ki bu dünyada cefa çekenler Ahirette sefasını süreceklerdir..

ardadrmz

Arda Durmaz, T.C Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
özellikle otellerde ekmek ve çoğu üründe o kadar israf oluyor ki yazık çok yazık

C.Kaan

Kaan ÖNTAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Balıkesir'de Yaklaşık 10 - 12 Aydır Bu Yönde Bir Uygulama Devam Etmekte;

405118_436716686387376_514171581_n.jpg

Bu Tarz Kutulara Bayat - Küflenmiş Ekmekler Atılıyor Daha Sonra Toplanıyor. Yılda 6 Ton Ekmeğin Ekonomiye Kaybettirdiği 4 Milyon Türk Lirası Geri Dönüyormuş Bu Yöntem İle :eyv

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
​İçinde Allah korkusu olan zaten ekmeğe saygısızlık edemez israf hiç edemez bilir kıymetini nimetin ve gereken saygıyı gösterir.

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ekmeğimizin ne küflendiğini hatırlarım nede atıldığını. Allah kimseyi açlıkla imtihan etmesin. Kerem kardeşiminde dediği gibi Allah'tan korkan hiç bir insan israf etmez.