Eksoz emisyon kontrol ettiriniz uyarisi

Nadirr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar 2012 fluens 1.5 dci. Arabam bugun eksoz emisyon ve motor uyarisi verdi. Sizce sorun ciddi biseymidir?
Not: 1 depo once wurt koymustum.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Geçmiş olsun.Yakınlarda araca yağ eklediniz ya da değiştirdiniz mi?

Nadirr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet 1 ay once 10 bn bakimi yaptrdm. Elf partikullu yag konuldu. Ayni gun. Depoya wurt enjektor temizleyici koydum

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar 2012 fluens 1.5 dci. Arabam bugun eksoz emisyon ve motor uyarisi verdi. Sizce sorun ciddi biseymidir?
Not: 1 depo once wurt koymustum.

Genellikle yakıt kaynaklı oluyor bu tip sorunlar. Parça hatası çok nadir çıkar. 2008 sonrası tüm dizel araçlarda dizel partikül filtresi mevcuttur. Genellikle bu filtre yıkandığında yapar. Bu filtre normal filtreden farklı olarak delikleri mikron boyutunda oldukça küçüktür ve sadece gazların geçmesine olanak sağlar. Bu filtreyi tıkayan kurum artığı ve benzeri maddeleri yakarak yanı gaz haline getirerek atmak icin iki yöntem vardır;

1) araç dusuk vites yüksek devirde yaklaşık 10 km mesafe boyunca sabit surat ile kullanılarak biriken parçaların yakılması sağlanır. Servis dejenerasyon der bu işleme. Bir dünya da paranızı alır.

2) dpf temizleme sıvıları vardır. Yakıt deposundan araca aktarılır. Bu kimyasal dusuk viteslerde ve hızlarda da çalışır ve dpf üzerinde biriken artıkları dusuk hızlarda da yanmasını sağlayarak dışarı atar.

Bunları yaptıktan sonra işlem bitmiyor maalesef bir de aracı bilgisayara bağlayıp arıza ışığını söndürmek gerekiyor.

Geçmiş olsun.

Twitter : @tanseler
Instagram : @tanseler
iMessage : tanseler@me.com

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Genellikle yakıt kaynaklı oluyor bu tip sorunlar. Parça hatası çok nadir çıkar. 2008 sonrası tüm dizel araçlarda dizel partikül filtresi mevcuttur. Genellikle bu filtre yıkandığında yapar. Bu filtre normal filtreden farklı olarak delikleri mikron boyutunda oldukça küçüktür ve sadece gazların geçmesine olanak sağlar. Bu filtreyi tıkayan kurum artığı ve benzeri maddeleri yakarak yanı gaz haline getirerek atmak icin iki yöntem vardır;

1) araç dusuk vites yüksek devirde yaklaşık 10 km mesafe boyunca sabit surat ile kullanılarak biriken parçaların yakılması sağlanır. Servis dejenerasyon der bu işleme. Bir dünya da paranızı alır.

2) dpf temizleme sıvıları vardır. Yakıt deposundan araca aktarılır. Bu kimyasal dusuk viteslerde ve hızlarda da çalışır ve dpf üzerinde biriken artıkları dusuk hızlarda da yanmasını sağlayarak dışarı atar.

Bunları yaptıktan sonra işlem bitmiyor maalesef bir de aracı bilgisayara bağlayıp arıza ışığını söndürmek gerekiyor.

Geçmiş olsun.

Hocam "2008 sonrası tüm dizel araçlarda dizel partikül filtresi mevcuttur" cümlesi hatalı olabilir. Lakin 2011 1.5dci kangoo euro4 motor da yok diye biliyorum. DPF euro5 motor ile hayatımıza girdi diye biliyorum.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Üstat hatalı olabilir ama Avrupa'da 2006 tr de 2008 olması gerek.

Yusuf Gunes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2004 model renault scenic aracım kızdırma bujilerinden biri çalışmadığı için aynı hatayı vermişti. Özetle diyeceğim şudur enjeksiyonu kontrol edin başlığı altında cok farklı sorunlar olabilir bunu ancak bilgisayara bağlatarak öğrenebilirsiniz.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Evet 1 ay once 10 bn bakimi yaptrdm. Elf partikullu yag konuldu. Ayni gun. Depoya wurt enjektor temizleyici koydum

Yağ seviyesini kontrol ettiniz mi?Motor ısındıktan sonra motoru stop edip 5-10 dk sonra seviye kontrolü yaptığınızda seviye üst çizginin üzerinde ise de bu durum oluşabilir.