....Elektronik arıza ışığı Sorunu ....yardım....

kangomania

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir sorunum var kangooda. Ufak mı büyük mü sorun bilemeyeceğim. Sislerimde xenon vardı gayet memnundum fakat balastlarını farlardaki canbuslu balastlarla değiştirdim. Yanmadı, elektrikçi biraz uğraşınca yandı sonra. Daha sonra hareket halinde iken sağ sis sönmeye başladı. Daha sonra hiç yanmamaya başladı ve sorunun sis tesisatındaki fişten olduğunu tespit edip tesisatın kablosunu sıyırıp o şekilde bağladılar ve yandı. Ama çıktım geliyordum elektronik arıza ışığı yanmaya başladı. Daha sonra söndü önemsemedim. Fakat geçen hafta yaktım sisleri 10 dk falan ve arıza ışığı sürekli yanmaya başladı. Sisleri kapattım ve uzun süre yandıktan sonra söndü. Sorun kabloların direk kabloyu sıyırıp bağlanmasında mıdır???
Güzel görüntüye kıyabilsem söküp atmıştım.

şu ışık...

gwx57.jpg

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
O ışığın sislerle bir alakası yok kardeşim,tesadüf olmuş aynı anda yanması,yakıtta su var uyarısı o ama yakıtta su olmadan da yanar kendi kendine...

kangomania

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
O ışığın sislerle bir alakası yok kardeşim,tesadüf olmuş aynı anda yanması,yakıtta su var uyarısı o ama yakıtta su olmadan da yanar kendi kendine...

evet abi 2006 da araç 1 yıllıkken shell dışı bir petrolden mazot almıştık ve bu ışık yanmıştı, enjektörler tamizlenmişti, kalitesiz yakıt yüzünden demişti servis. Fakat bu sis işleminden hemen sonra yapıınca ve elektronik arıza anlamına geldiği yazıyordu bende bu yüzdendir diye düşündüm.
Servise gidip bilgasayara mı bağlatmak lazım, sorun açmasın başımıza sonra.

ApSUVai

Bilgi Girilmemiş
Kizdirma Bujisi İsigi O Abi

cantekin67

Cantekin YAVUZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şimdi arkadaşlar, paneldeki o ışığın anlamı enjektör tetik beynine kadar ilerler.
Eğer xenon lar takıldıktan sonra bu ışık yandıysa kesinlikle tesadüf değildir. Enjektör tetiğini bozan bir dalgalanma mevcut aracında ve bunu özellikle kalitesiz xenon takımları yapar.
- Enjektör salınım yaparken değerlerin farklı olması (kaçırma vs ...) bu ışık yanar.
- Kötü yakıt veyahut aşırı katkılı yakıt kullanırsan bu ışık yanar.
- Enjektör tetiğinde elektriksel bir kısa devre ya da kaçak varsa bu ışık yanar.
- Yakıt hattında aşırı ısı oluşursa bu ışık yanar.

vs vs ...

firehunter

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
o ışık birçok sebepten dolayı yanabiliyor. Beni deli etmişti şükür artık yanmıyor epeydir. Elektrik tesisatında sorun varsa da yanması muhtemel. Her ihtimale karşılık bilgisayara bağlattırman iyi olur.

cantekin67

Cantekin YAVUZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dizeller de ön kızdırma görevi de görür fakat arıza yoksa araç ilerlerken durduk yere yanmaz ve aracın ilk marşı hep başarısız olur o yüzden direk es geçiyorum, zaten çalışmasa anlardın.

kangomania

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
çok teşekkürler bilgiler için.
Bu xenon hayatımdaki büyük hatalardan biri oldu.
bilgisayara bağlanınca çıkar herhalde sorun ??

cantekin67

Cantekin YAVUZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çıkar. Hem orjinal hem de bazı universal programlarla özellikle birçok elektronik arızaları görebiliyoruz.
Genel sistem taraması yapıp o "aralıklı" hatanın nereden kaynaklı olduğunu görmek mümkün.
Aracınızın motor kodu nedir ?

kangomania

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dizeller de ön kızdırma görevi de görür fakat arıza yoksa araç ilerlerken durduk yere yanmaz ve aracın ilk marşı hep başarısız olur o yüzden direk es geçiyorum, zaten çalışmasa anlardın.

kontağı çevirince yanıyor. Sönüyor. Araç çalışınca tekrar yanıyor. 1 km kadar gittikten sonra söndü yanmadı bi daha.
Ama sisleri yaktıktan sonra yapıyor bunu.