Enjeksiyon Arızası ve Üfürme Sesi

zozobey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkese selamlar.

renault fluence 1.5 dci, 2014 model aracım var. istanbul'dan altınoluk'a giderken ekranda "enjeksiyonu kontrol ettiriniz" yazısı belirdi. bir süre sonra da buna "egzoz emisyonu kontrol ettiriniz" yazısı eklendi. hakeza hız regülatörü ve sınırlayıcısı da çalışmıyordu.

bunun üzerine yol üzerinde benzinlikten enjeksiyon temizleyici alıp depoya eklettim. 45 dakika boyunca tiptronikte, dördüncü viteste 3000 devirde çalıştırdım. "enjeksiyonu kontrol ettiriniz" yazısı silindi ama "egzoz emisyonu kontrol ettirin" yazısı kaldı. ancak bu sefer de gaza bastığımda 2000-3000 devir arasında motordan beri bariz bir üfürme sesi gelmeye başladı. otomatik vitese geçtikten bir yarım saat sonra da yine bu 2000-3000 devir arasında enjeksiyonu kontrol ettirin yazısı çıkıyor. gaza abanıp 3000 deviri geçtiğimde enjeksiyon arızası kayboluyor.

şimdi de kartı takınca fonksiyon testi sonrası egzoz emisyonu kontrol ettirin hatası çıkıyor. bu tarz bir şeyi yaşayan var mı?

not: aracın performansında bir düşüş, çekiş sorunu vs. yok bu arada. sadece üfürme sesi ve ekranda sürekli beliren hatalar var.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Ses turbo hortumlarından geliyor olabilir. Düzensiz hava yakıt karışımı sonrası egzoz emisyonu hatası veriyor olabilir. Egr tikaninca ( egr yarı açık kalınca) egzoz emisyonu ve enjeksiyon kontrol ettiriniz hatası almıştım. Egr söküp temizledim ve hatayı sildim sorun kalmadı.
Not: aracim 1.5 dci 105 hp euro 4 kangoo

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Egr niz arızalı. Motor Egr geri dönüşüm egzoz borunuz tıkalı.

zozobey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
son durum: aracı bugün de bir süre yüksek devirde çalıştırdım. şimdilik hiçbir arıza göstermiyor. egzoz emisyonunu kontrol ettirin yazısı da geçti.

Son düzenleme:

Baymonster

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Düzelmez tekrar yine devam edecektir

zozobey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güncelleme: Turbo borusu boydan boya yarılmış. onu tamir ettirdim, sorun düzeldi.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Bununla geçmiş olsun

ErdlK

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Kullandığım firma aracımda da Egsoz Emisyon kontrol ettriniz uyarısı verdi , aracım 119.000 km de 1.5 DCI 110 luk . Araba doluyken sanki limitör devreymiş gibi gaz yememeye ve güçten düşmeye başladı. Yokuş yukarı 110 km/h den yukarı çıkmıyor gaz verdiğinde hafif bir hava sesi de hissettim borularıda kontrol edin dedim Şuan yetkili serviste , koydukları teşhis turbo radyatörünün tıkanık olduğu yönünde. Kesin arıza giderilecekse değiştirilsin dedim , sonucunu paylaşırım .

kjuwkgj.jpg

ErdlK

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Dün belirttiğim gibi aracın turbo radyatörü değişti . Bu sabahta uzun bir test sürüşü yapmışlar öğlen gibi teslim aldım bende test ettim , arıza lambası sönmüş ve şikayetlerimin hepsi geçtiği gibi , özellikle 2. vitesten 1. vitese geçişteki vuruntu ve diğer viteslerdeki kararsızlıklarda tamamen kaybolmuş. Başıma gelen durumu yol göstermesi açısından paylaşmak istedim.

d8oruqu.jpg