Enjeksiyon arızası

mismail

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arakadaşın megane 2 sedanında enjeksiyon arızası var ve çözülemedi.Sorun bobinler değil enjektörler değil.Araba yolda giderken bir anda gaz yemiyor ve araç 70 km hıza düşünce düzeliyor sonra gaza basınca 70i geçtiği an araba devir kesiyor gibi sarsılmaya başlıyor.Bunu yapmaya başlayınca gazda da benzinde de yapıyor.Yol bilgisayarı enjeksiyon arızası diyor.Ustaya götürdüğünde usta her şeyi denemiş en son lambda sensörünün fişini çekince düzelmiş ama fişi takınca belli bir süre sonra tekrar başlamış.

sarman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba. Bende de enjektör arızası hata kodu çıktı. Özellikle düşük süratte sıklıkla lamba yanıyor, yandığında motor devri dalgalanıyor. Bir kez de stop etti. Bobinler, buji kablosu, bujiler değişti. Arıza gitmedi. Bende bakım kitabı var orada ilginç şeyler yazıyor. Sırası ile şunlara bakın diyor; "absolute presure sensor" , gaz kelebeği pozüsyon potansiyometresi, enjektörler, rolanti sürati ayar valfı. Ama internette yaptığım araştırmada öncelikle boğaz kelebeğini ve rolanti valfını temizletin birinci sırada. Biri ateşleme bobinine gelen nötr yükü ölçmüş 50 ohm çıkış görmüş. Benim f3r motorda (kitabına göre) bu değer çoook düşük olmalı. negatif şase için aküden yeni hat çektirmiş herşey düzelmiş. Sonuçları yazışırız. Geçmiş olsun .

mismail

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam o kitabı mail atabilirmsiniz.

sarman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla kitap baya kitap. Ben amerika dan getirtmiştim. Ama motor tipi ve 3 haneli motor klası numarasını gönderirseniz onun hakkındaki bilgileri internetten toplar gönderirim :) Mesela benimki F3R 791 motor

sarman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu kitapcık, araba kullanım kitapçığı. Bendeki onarım kitabı :)

mismail

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaş egsoz manifoltundaki sensörün fişini çekmiş ve bu problem ortadan şimdilik kalkmış gibi gözüküyor.Ama tabi ara ara gaz kesme yapıyormuş 2-3 sn kadar.

manual

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracımda da aynı sorun var. Ara sıra arıza ışığı yanıyor elektronik arıza diye uyarı veriyor sonra sönüyor
bir keresinde enjektörleri kontrol ettirin uarısı çıkmıştı ama diğerlerinde hep elektronik arıza uyarısı veriyor
Lpg ve Benzinde de normal seyir halindeyken birden gaz kesiyor 2-3 sn sonra tekrar normale dönüp devam ediyor
sanki gaz bitiyor benzine geçiyor gibi olur ya onun gibi bir kesme yapıyor.
Egzozcudan motor ustasına her yeri geziyorum bulamadılar sorunu..

baykurt83

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar bi ara ekranda enjeksiyon bobini kontrol edin uyarısı veriyordu. 3defa ayrı ayrı bobin yaktığı için bobin diye düşündüm ama bobinden çıkmadı. Soket vb her şeyi kontrol ettim ve 2 ay önce vu uyarıyı kesti vu defa elektronik arıza şeklinde uyarı verdi. Bilmiyorum alakaları var mı ama geçen hafta fren lambasını yanıyo gördüm araçtan inince. Fren müşürünü söküp baktım ve beyaz parça geriye kaymış,. Bende yerine getirip tel ile sarıp ısınıp tekrar geriye kaçmasını engelledim. 2 haftadır hata mesajı almıyorum. c5dc5f57fc990500b83bfcbd357d3090.jpgc2b5ee6b64f8ec3adb3531cc5670d6e5.jpg

Venus_V3_5570 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ekli dosyalar

• c5dc5f57fc990500b83bfcbd357d3090.jpg
    c5dc5f57fc990500b83bfcbd357d3090.jpg
    29.1 KB · Görüntüleme: 4

sarman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arıza çözümü ÇOKKK ÖNEMLİ !
LPG yi monte edenler enjektör bağlantıları için bağlantı kablolarını elle kıvırıp üstünü bantlamışlar. Bantlar zamanla gevşeyince enjektör arızası veriyor. Bir silindirde yanma kesintisi yapıyor. Dolayısı ile araba atlayıp zıplamaya, gücü düşmeye başlıyor. Ayağını gazdan çekiyorsun atlama zıplama kesiliyor.
Hepsi lehimlendi sorun kalmadı...