ESC Devre Dışı

burakcankaya

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar

bundan 6 ay önce talihsiz bir kaza geçirdim Bir anda öndeki aracın otobanda giderken aniden frene basması ile refleks olarak bende frene abandım mesafeli gittiğim için ben kurtardım fakat arkadan gelen araç bana çarptı.

Çarpama esnasında sanki fren 2sn sürekiğine devre dışı kaldı gibi olup ekranda ESC devre dışı diye bir uyarı çıktı. İnternetten araştırdığımda ESC aslında ESP nin isim değişmiş hali.

Bu araçlarda ESC varmı internetten araştırdığımda net birşey bulamadım.

Aracım 2014 model TOUCH paketi 2015 Ocak ayında trafiğe çıkmış. TCS olan modelden.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2014 kasım sonrası Türkiye'de satılan tüm araçlarda esp standart oldu bildiğim kadarı ile.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Geçmiş olsun.Allah beterinden korusun.

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok geçmiş olsun bana kalırsa ani frenden dolayı esp kendini korumaya almış. Anlık arıza verip sönmeler olmaktadır. Genede fren sisteminizi kontrol ettirmenizi öneririm.

burakcankaya

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu durum sadece arkadaki arac bana çarpma anında oluştu zaten o anda bir anda araç kendini öne attı sonrasında tekrar kontrole girdi. Normal bir kullanımda bu tarz birşey ile karşılaşmadım. Herhangi bir yazı çıkmadı da zaten sonrasında. Servisin söylediğine göre araçlarda kasılmadan dolayı airbag ler devreye girebiliyormuş. Her ihtimale karşı airbag kontrolleri de yapıldı.

Çok geçmiş olsun bana kalırsa ani frenden dolayı esp kendini korumaya almış. Anlık arıza verip sönmeler olmaktadır. Genede fren sisteminizi kontrol ettirmenizi öneririm.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
burakcankaya geçmiş olsun Allah tekrarını yaşatmasın

34VR1415

Manuple

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar

bundan 6 ay önce talihsiz bir kaza geçirdim Bir anda öndeki aracın otobanda giderken aniden frene basması ile refleks olarak bende frene abandım mesafeli gittiğim için ben kurtardım fakat arkadan gelen araç bana çarptı.

Çarpama esnasında sanki fren 2sn sürekiğine devre dışı kaldı gibi olup ekranda ESC devre dışı diye bir uyarı çıktı. İnternetten araştırdığımda ESC aslında ESP nin isim değişmiş hali.

Bu araçlarda ESC varmı internetten araştırdığımda net birşey bulamadım.

Aracım 2014 model TOUCH paketi 2015 Ocak ayında trafiğe çıkmış. TCS olan modelden.

Öncelikle geçmiş olsun.
Kazayı anlatırken 2 saniye fren devre dışı kaldı diye yazmışsınız..
Bu konuyla ilgili bir düşüncem var, hatam olursa arkadaşlar düzeltsin...

Ani frenlemelerde (otomatik olanları bilmiyorum) genel olarak kullanıcılar önce debriyaja sonra frene basarlar...
Bazı durumlarda da ikisine aynı anda basarlar
Bu bir reflekstir..
Debriyaja basılması durumunda araç öncelikle fren ve durma refleksi yerine anormal derecede aniden hızlanır.
Böylesi durumlarda sadece frene basılması bir alışkanlık olarak kazanılmalıdır. Aksi halde daha riskli kazaya neden olabiliriz.

Araç nerdeyse sıfır km ye gelinceye kadar zaten durmaz. Tamamen durduğu anda debriyaja basılmaz ise kendini kapatır..