Euro 4 Dizelciler kara kara düşünüyor. 2021 de gündeme geliyor

Renocumali

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Maliye Bakanlığı, MTV için araçların tipi, motor hacmi ve yaşı gibi kriterlerin yerine başka bir vergilendirme sistemi getirmeye hazırlanıyor. Daha önce de sıkça gündeme getirilen ve son dönemde yeniden üzerinde çalışılmaya başlanan sistemle, karbondioksit emisyon değerleri yüksek araçlar, daha yüksek vergilendirilecek. Bununla birlikte söz konusu kriterlere göre yeni nesil dizeller, yeni nesil teknolojilere sahip benzinli modeller ve LPG’li araçlar daha da az vergi ödeyecek, avantajlı olacak. Kaynak: Bakanlık iletişim daire başkanlığı 2021 toplantı tutanakları.

mstctp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
link vs var mı kaynak olarak incelemek isterim. Benim aracımın emisyon standardı Euro 6b ymiş.

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu vergilendirme sisteminin geleceği herhalde bı 10 yıldır konuşuluyor ya bu şekilde vergilendirme bizim ülkemizde zor gelir ortaklık emisyonu yüksek araç kaynıyor. Benzin bugün olmuş 7.56 !

Bu arada merak edip Google arattım. Haber ilk 02.05.2011 de çıkmış dediğim gibi 9-10 yıl

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Başlık da haber gibi çok iddialı yazılım lı euro4 dizel aracım ile tuvturk egzos emisyon istasyonları nda muayeneden geçiyoruz çok şükür [emoji2]

Renocumali

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arkadaş "2020 Megane 1.5 DCI-EDC 115 HP (7ileri Vites) - 2017 ile arasındaki fark" konusunda da çok hararetli ve gözü kör şekilde tce motor fanlığı yapıyordu zaten :D

Sanıyorki 01.01.2021'de çıkacak reis evet dizellerin sokağa çıkması yasaklandı. Herkes benzinli alsın özellikle tce.. Çünkü tce ile motorda devrim yapıldı diyecek
:D

Her yenilik devrimdir. Tce motorun 5 sene sonra elektrik destekli versiyonu çıkınca senin o dci direk çöp. Renault nissan mercedes Tce motoru 3 yıl içinde elektrik destekli aynı toyota hibrit motor gibi piyasaya sunacak tce motor devrimdir bundan 25 sene önce dci dizel motor gibi. artık dci dizel motor son 3. yılında renault da. Toyota honda artık dizele elveda dedi avrupa dizeli bitirdi. Emisyon değerlerine ulaşmak için dizele adblue vs zımbırtısı eklendi. Üreticiler ellerinde kalan son dci tdi son kalanlarıda adblue olarak satıp bitirip. 2021 den itibaren küçük hacimli 1.0 1.2 1.3 1.5 turbo destekli torkları yüksek ve yakıt konusunda cimri motorlarla geliyorlar. 2023 de dci devri kapanıyor. Taner kardeş o gözlerini aç ve dci dan turbo destekli torku iyi (dizel kadar tork veren tce) bir benzinli araca 3 yıl içinde geç. Avrupa elektrik destekli motorlara geçti (benzin +elektrik). Kara kara düşünme sonra. :))

mstctp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Her yenilik devrimdir. Tce motorun 5 sene sonra elektrik destekli versiyonu çıkınca senin o dci direk çöp. Renault nissan mercedes Tce motoru 3 yıl içinde elektrik destekli aynı toyota hibrit motor gibi piyasaya sunacak tce motor devrimdir bundan 25 sene önce dci dizel motor gibi. artık dci dizel motor son 3. yılında renault da. Toyota honda artık dizele elveda dedi avrupa dizeli bitirdi. Emisyon değerlerine ulaşmak için dizele adblue vs zımbırtısı eklendi. Üreticiler ellerinde kalan son dci tdi son kalanlarıda adblue olarak satıp bitirip. 2021 den itibaren küçük hacimli 1.0 1.2 1.3 1.5 turbo destekli torkları yüksek ve yakıt konusunda cimri motorlarla geliyorlar. 2023 de dci devri kapanıyor. Taner kardeş o gözlerini aç ve dci dan turbo destekli torku iyi (dizel kadar tork veren tce) bir benzinli araca 3 yıl içinde geç. Avrupa elektrik destekli motorlara geçti (benzin +elektrik). Kara kara düşünme sonra. :))

Dizelin öyle birdenbire bitmesi mümkün değil o dizeller bitti diyeceğimiz zamana kadar şu an alacağımız/aldığımız tce de eskiyecek ve yeni araç almak gerekecek. benim aracımın muadili performans ve yakıt değerleri olan Türkiye'ye gelen ve vergi dilimi uygun olan bir tce motor var mı peki? Bende ileride dizelin kullanılmayacağını görebiliyorum ama o zaman tahmin ettiğiniz gibi yakın bir zaman değil ve o zaman dilimini ülkemiz için minimum 10-15 seneler olarak konuşabiliriz diye düşünüyorum yalnızca yeni araç olarak edinilemeyecek. Bu süre zarfında da zaten elimizdeki araçlar haliyle eskiyecektir. Bu arada görmemiş olabilirsiniz ama bizde yaygın olmadığı için getirilmiyor hibrit sport tourer megane zaten var hatchback versiyonuda önümüzdeki yıl çıkacak diye biliyorum.

Renocumali

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dizelin öyle birdenbire bitmesi mümkün değil o dizeller bitti diyeceğimiz zamana kadar şu an alacağımız/aldığımız tce de eskiyecek ve yeni araç almak gerekecek. benim aracımın muadili performans ve yakıt değerleri olan Türkiye'ye gelen ve vergi dilimi uygun olan bir tce motor var mı peki? Bende ileride dizelin kullanılmayacağını görebiliyorum ama o zaman tahmin ettiğiniz gibi yakın bir zaman değil ve o zaman dilimini ülkemiz için minimum 10-15 seneler olarak konuşabiliriz diye düşünüyorum yalnızca yeni araç olarak edinilemeyecek. Bu süre zarfında da zaten elimizdeki araçlar haliyle eskiyecektir. Bu arada görmemiş olabilirsiniz ama bizde yaygın olmadığı için getirilmiyor hibrit sport tourer megane zaten var hatchback versiyonuda önümüzdeki yıl çıkacak diye biliyorum.

2021 temmuz gibi megane 4 1.0 110bg gibi tce turbo ile gelecek. Fiyatıda uygun olur torku 190nm yakın olur fena bir tork değil. Vergi avantajı da olur. Tce motor ekonomik bir motor ve c segmentin lideri megane 4 olur 2022 de. 2019 da çıkan tce motor yeniliklerle dolu renault için devrim olmuş inanın. Atmosferiklere bay bay dedi zaten. Tce aynı dci tadında ve ekonomik. 1.0 tce megane 4 e yakışır mı ona bakacağız. Toyota corolla 1.2 litre turbo ile giriş yaptı. Hamle renault megane da 1.0 ile geliyor. Turbo benzin olup yakıt konusunda üzmeyen tek motor tce motor ve tork değerini en iyi veren motor. Hybrit tadında tce +elektrik olan modeli 2023 de göreceğiz.

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tce motorun elektrik destekli versiyonu derken hani honda ve toyotanın 15 yıldır kullanıyor olduğu teknolojiden mi bahsediyorsun? Tce ile birleşince yine devrim olur sizin için :D
Avrupa dizeli bitirdi mi? Benim eşim fransız. Yıl içerisinde çokça Almanya ve fransada kalıyoruz. Siz hangi avrupa ülkesinden bahsediyorsunuz bu ülkelerde dizelin bittiği falan yokta ondan sordum?

Sen 2020 yılında 1332cc'lik 33cc ile vergi dilimini bile tutturamamış 140ps 240nm motoru devrim sanarken ben 2009 yılında 1390cc 160PS 240NM (Yazılımla 210PS) 7 İleri dsg turbo benzinli TSİ jetta kullanıcısıydım. :D

Gözümü açtım anlayacağın. Önceki konuda söyledim burada tekrarlayım 2033 yılında yine dci satılıyorken buradan da alıntılayacağım bu mesajlarınızı.

Ha o zamana kadar bende YERLİ MİLLİ TOGG almış olurum diye plan yapıyorum elbette :cool: