Ev/araç alım-satımında para nasıl alınmalı/ödenmeli?

ÖzgürYaşam

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
satıcı olarakta güvenli sonuçta para bloke alıcı geri alamıyor meblayı,zaten bankayla görüşünce daha rahat anlaşılır hatta havale yoluyla bile yapılır bloke para olarak. sonuçta gidip işlemlerin yapıdığını gösterebilirsiniz bankaya herhangi bir problemde ve parayı alrsınız çünkü bloke çeki kişi değil banka kendi çekini veriyor şahısınkini değil.

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
satıcı olarakta güvenli sonuçta para bloke alıcı geri alamıyor meblayı,zaten bankayla görüşünce daha rahat anlaşılır hatta havale yoluyla bile yapılır bloke para olarak. sonuçta gidip işlemlerin yapıdığını gösterebilirsiniz bankaya herhangi bir problemde ve parayı alrsınız çünkü bloke çeki kişi değil banka kendi çekini veriyor şahısınkini değil.

bir yerde ya adamın veklat verdiği biri gidip çeki iptal diye yazmışlardı, ama dediğiniz gibi bankanın çeki oluyorsa o dakikan sonra gidip o gün iptal edemez başkası sanırım. bunu sormam lazım belki de bankaya.

ÖzgürYaşam

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bir yerde ya adamın veklat verdiği biri gidip çeki iptal diye yazmışlardı, ama dediğiniz gibi bankanın çeki oluyorsa o dakikan sonra gidip o gün iptal edemez başkası sanırım. bunu sormam lazım belki de bankaya.

ben gidip parayı bloke ettirip bankanın kendi çekini aldım ;( sonuçta benim kendi çek karnem yok ) bankada o parayı bloke etti ve çeki parayı alacak kişinin adına yazdı.bende tapuyu amadan çeki verdim tapuyu aldım sonuçta beni atlatıp çeki gidip tahsil edecek hali yok hatta belki banka arayıp sizden onay bile alabilir herhangi bir aksilik çıkmasına karşın sonuçta ikili ilişkiler ..

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
ben gidip parayı bloke ettirip bankanın kendi çekini aldım ;( sonuçta benim kendi çek karnem yok ) bankada o parayı bloke etti ve çeki parayı alacak kişinin adına yazdı.bende tapuyu amadan çeki verdim tapuyu aldım sonuçta beni atlatıp çeki gidip tahsil edecek hali yok hatta belki banka arayıp sizden onay bile alabilir herhangi bir aksilik çıkmasına karşın sonuçta ikili ilişkiler ..

aslında o nokta alıcı olarak endişelendirmiyor değil beni:) adam ya cayarsa diye tapuda, hani bir yaptırım vb yok ya.

şu anda satıcı konumundayız, o yüzden o iptal etmeyi okuduğum yerde, bloke çeki hazırlatan yani alıcı (başka birine vekalet verdiyse) satıcıyla birlikte tapuya gittiğinde kalkıp vekalet alan kişi gidip bloke çeki iptal ettirirse diye bir şeyler yazmışlardı, hani senaryo olarak, ama belli bir süresi vb olmalı sanırım.
hamiline ya da satıcının adına şeklinde olabiliyormuş sanırım, gerçi satıcı adına da olsa alıcı tapuda anlaşmazlık çıksa gidip blokeyi kaldırabiliyormuş sanırım.
sorun belki de çok yaygınlaşmamış olması ve şimdiye kadar ailede hiçbir alım satımda kullanılmamış olması. tabii birçok kişi böyle düşündükçe nasıl yaygınlaşacak, bu sistem oturacak, işin o yönü de var:)

ÖzgürYaşam

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çek bankanın olunca vekalet v.s gibi yazılar geçersizdir o para hesaptan bankaya geçmiş oluyor insiyatif bankadadır .

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
çek bankanın olunca vekalet v.s gibi yazılar geçersizdir o para hesaptan bankaya geçmiş oluyor insiyatif bankadadır .
:eyv
bankada beraber hazırlatıp çeki o şekilde tapuya gidildiğinde sorun kalmıyor o zaman. çok teşekkürler bilgiler için.

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Bloke çek ile ilgili deneyimi olanlar...

Yakın zamanda bloke çekle işlem yapmış olanlar var mı, masrafları ya da dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında uyarılarınız var mı?

Benim son edindiğim bilgiler;

-bloke çek hamiline değil, satıcı adına olmalı. hamiline olursa nakitten farkı kalmıyor.

-satıştan vazgeçilirse, alıcı çeki geri götürüp blokeyi kaldırabiliyor, satış olursa da satıcı adına düzenlenmiş çekle gidip parasını alabiliyor.

-bilmeyenler için nakit almak istiyorsanız, önceki günlerde bankaya haber vermek gerekiyor, yoksa nakit hazır olmuyor. araç için bile böyle, kaldı ki emlak alımı olursa yüklü tutar olacağından önceden konuşulması lazım.
ancak o bankadaki hesabınıza anında aktarabiliyorlar haliyle, bu yüzden çalıştığınız banka olmasına fayda var.

-eski yıllarda blokeli hesap diye bir şey varmış, son yıllarda artık bankalar bunu yapmıyormuş, tek yol bloke çek oluyor bu durumda. çünkü konuştuğunuz insanlar, emlakçılar, müteahhitler size blokeli hesap yaparız dediklerinde biliyor olursunuz öyle bir şey olmadığını. yine de çalıştığınız bankayla görüşmekte fayda var biz 3 büyük bankadan bilgi aldık sadece.

Serkan Bey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
peki noterin onunde karşılıklı satış yapılmıyormu? evi satın alanda sonra elindeki evrakla tapuya gidip evi kendi üstüne alsın ?

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
peki noterin onunde karşılıklı satış yapılmıyormu? evi satın alanda sonra elindeki evrakla tapuya gidip evi kendi üstüne alsın ?

noterde satış değil de satış vaadi sözleşmesi oluyormuş, hani vekaletle işlem yapıldığını duymuşsunuzdur belki. mesela alıcının bir yakınına siz bulunduğunuz ilde vekalet veriyorsunuz evin satış yetkisini yani, o da diğer ile gidip (misal) alıcıya satışı gerçekleştiriyormuş.

tabii bunlar annem ve internetten öğrendiklerim belki başka bir yöntem de vardır.