clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Eminim ilden ile farklılık gösteren noktalar vardır; mesela park sorunu olmayan bir ilçede yaşayan kişi elbette otopark aramaz, ama genel olarak İstanbul'da her yıl artıyor bu sorun, kira için çok önemsemese de insan, eğer ev satın alınacaksa otopark şart duruma gelebiliyor.

Ev kiralamayı, almayı planlayanlara bir rehber olabilir katılımınızla bu konu :eyv

Benim ilk başta aklıma gelenler:

1. Semt,sokak ( işten geç saatlerde çıkan bir bayan olarak; ışıklandırması bol, park, boşluk alan yanında olmayan)

2. toplu taşımaya ulaşımı kolay

3. ara kat

4. alınacaksa tapusunun sorunsuz olması

5. otopark

6. apartmanın durumu/birkaç komşuya kapıdan danışılır.

7. kapıcının olup olmadığı, var ise nasıl bir sözleşmeyle çalıştığı (birkaç yıl önceye kadar bunu sorana gülerdim ancak şimdi önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum, tanıdığım 2 kişi bu yüzden apartmanca ceza ödediler, evi sonradan alan biri bilmeden bu durumdan mağdur olabiliyor.)

8. alınacaksa yüksek katlara gelecek yaşlılar ya da olası sağlık sorunları düşünerek asansör

9. FİYAT (şaka şaka qw)

bilalrx

Bilgi Girilmemiş
hayırdır, düğün hazırlığı, ev satın almaya mı geldi... :cool:

ArtvinLi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eminim ilden ile farklılık gösteren noktalar vardır; mesela park sorunu olmayan bir ilçede yaşayan kişi elbette otopark aramaz, ama genel olarak İstanbul'da her yıl artıyor bu sorun, kira için çok önemsemese de insan, eğer ev satın alınacaksa otopark şart duruma gelebiliyor.

Ev kiralamayı, almayı planlayanlara bir rehber olabilir katılımınızla bu konu :eyv

Benim ilk başta aklıma gelenler:

1. Semt,sokak ( işten geç saatlerde çıkan bir bayan olarak; ışıklandırması bol, park, boşluk alan yanında olmayan)

2. toplu taşımaya ulaşımı kolay

3. ara kat

4. alınacaksa tapusunun sorunsuz olması

5. otopark

6. apartmanın durumu/birkaç komşuya kapıdan danışılır.

7. kapıcının olup olmadığı, var ise nasıl bir sözleşmeyle çalıştığı (birkaç yıl önceye kadar bunu sorana gülerdim ancak şimdi önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum, tanıdığım 2 kişi bu yüzden apartmanca ceza ödediler, evi sonradan alan biri bilmeden bu durumdan mağdur olabiliyor.)

8. alınacaksa yüksek katlara gelecek yaşlılar ya da olası sağlık sorunları düşünerek asansör

9. FİYAT (şaka şaka qw)

sağolasın abla güzel bir paylaşım oldu yazada düğün vardı rehber oldu :eyv

ApSUVai

Bilgi Girilmemiş

Zemin Ve Bina Guvenligi Binalarin Su An Ki Durumu ?
Sosyal Cevre Es Dost Akraba Var Mi Yok Mu ?
Okul Saglik Ocagi Yakinda Mi ?
Toplu Ulasima Erisimi Kolay Mi ?
Otopark Guvenlik ?
Aidatlari Makul Mu ?
Komsular Bile Cok Muhim Alinacaksa
Hatta Alt Kat Ust Kat Komsulari Bile

mesut tuna

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Market ve pazar yerine yakın olmasıda çok önemli.

C.Kaan

Kaan ÖNTAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evin Genellikle Değerlenecek Yerlerde Olması Çok Önemli Bence Bundan 8 - 10 Ay Önce Aldığımız Ev Şuan Aldığımız Fiyatın Üzerine 20 - 30 Bin TL Çok Rahat Koymakta :eyv

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
hayırdır, düğün hazırlığı, ev satın almaya mı geldi... :cool:

ıslık ben beyaz eşyayı hallettim malum (beyaz pasaklım beyaz eşya oluyor yani :aytuğ ) gerisini ben bilmem, kader kısmet qw

Şaka bir yana kira için de olsa eminim herkesin farklı tecrübeleri vardır.

sağolasın abla güzel bir paylaşım oldu yazada düğün vardı rehber oldu :eyv

sevindim, birkaç arkadaşın işine yarasa ne mutlu bana. böyle konularda insanın basireti bağlanabiliyor, daha önceden aklında olanları bile unutabiliyor malum. bir de her tecrübe ayrı bir kriter getiriyor, akıl akıldan üstün oluyor.:)

Zemin Ve Bina Guvenligi Binalarin Su An Ki Durumu ?
Sosyal Cevre Es Dost Akraba Var Mi Yok Mu ?
Okul Saglik Ocagi Yakinda Mi ?
Toplu Ulasima Erisimi Kolay Mi ?
Otopark Guvenlik ?
Aidatlari Makul Mu ?
Komsular Bile Cok Muhim Alinacaksa
Hatta Alt Kat Ust Kat Komsulari Bile

:eyv çok önemli noktalar teşekkürler. aidat işine ben takığımdır arkadaşları uyarırım dün aklıma gelmemiş ama:)

bir de yemek yapma merakı olmayan eşi olanlar, annelerden en azından birine yakın ev bakıyor gördüğüm kadarıyla :aytuğ

üst komşusu yüzünden gül gibi evini satan bir tanıdığımız var, bu da çok önemli, görüşülecek o birkaç komşunun biri üst komşu olmalı :eyv

Market ve pazar yerine yakın olmasıda çok önemli.

doğduğumdan beri semt pazarlarına yürüme mesafesinde yaşadım, bana göre sanki herkes böyle yaşıyormuş gibi gelir genelde, ama bazen ders arası pazar yaptım, ders dönüşü pazar yaptım diyince bazı arkadaşlar: ayy ne güzel pazarınız var di mi sizin dediğinde aklıma geliyor birçok kişinin pazara zor ulaştığını. ne kadar market olursa olsun çevrede, pazardaki gibi taze meyve-sebze olmuyor istisnalar dışında. :eyv
Evin Genellikle Değerlenecek Yerlerde Olması Çok Önemli Bence Bundan 8 - 10 Ay Önce Aldığımız Ev Şuan Aldığımız Fiyatın Üzerine 20 - 30 Bin TL Çok Rahat Koymakta :eyv

Yatırım amaçlı ev alınacaksa ben de böyle düşünürüm çoğu kişi gibi. Ancak oturulacak ev için bana uygun değil. Güvenliğim ve eve göre yaşam değil de, yaşamıma göre ev öncelik. İSterse 1+1 olsun ama iş çıkışı kafam rahat döneyim evime.

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
paylaşım için teşekkürler bilgi sahibi olup bu ayrıntıları düşünmemiz lazım

cobrasnake

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
depremden sonra yapılması, geniş olması, komşular, ısı ses yalıtımı, kullanılan malzemedeki kalite vs.

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
birkaç nokta daha çıktı arkadaşlarla konuşurken, daha doğrusu insanın aklına gelen ama ilk bakışta unutulabilen:

- boşluk arsa olunca çoğu kişi şüphelenir buraya apartman dikilince önü kapanır belki çok yakın olur diye, ancak az katlı, bahçeli ev olduğunda belki gözden kaçabilir, eski binalar malum bir bir yıkılıp arsayı sonuna kadar kullanarak yüksek apartmanlar yapılıyor ve güneş gören önü açık camınız birkaç yıl sonra komşunun camıyla burun buruna kalabilir.

- otopark konusunda, eğer 2 araç olabilecekse otoparkın konumu buna uygun olurmu, diğer aracın arkasına gelecek şekilde başkalarını engellemeden 2 si de otoparka bırakılabilir mi, bu olmasa bile başkalarının araçlarını çekmesini beklemeden çıkılabilecek bir otopark olması şart, daire sayısı ve otopark düzeni iyi incelenmeli.

depremden sonra yapılması, geniş olması, komşular, ısı ses yalıtımı, kullanılan malzemedeki kalite vs.

ısı yalıtımı için mantolama vb yapılmış olduğunu anlayabilir insan belki ama ses yalıtımını nasıl öğrenebiliriz acaba? komşulara direk ses yalıtımı nasıl diye sorulur mu, hani sizin çocukları fazla duymasak diyoruz denir mi :D