F1 18 Kasım 2012 ABD GP

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
2012 sezonunda Amerika Birleşik Devletleri, Austin pisti ile 2007'de bıraktığı Formula 1 ev sahipliğine geri dönüyor. Amerikan'ın Pisti (The Circuit of The Americas) ABD'de F1 yarışı düzenlemek amaçlı üretilen ilk pist olmasıyla ön plana çıkıyor.

5.5 kilometre uzunluğundaki pist Teksas'ın güneydoğusundaki Wandering Creek'de bulunuyor. Pistin tasarımı Hermann Tilke ve Amerikan mimarlık firması HKS tarafından yapıldı.

Saat yönünün tersine gidilen pist 20 adet viraj içermekte. İnşası 2011'in Ocak ayında başlayan pist dünya'daki diğer ünlü pistlerden kopyalanan parçalardan müteşekkil bir şekilde tasarlandı. Ayrıca pist, sahip olduğu 40 metrelik rakım değişimi ile oldukça ilgi çekici bir özelliğe sahip oldu.

İlk virajdaki u dönüşü öncesi gelen yokuşun pistin en dikkat çekici noktası olacağı tahmin ediliyor. 3. ve 6. virajlar Silverstone'daki Maggotts-Becketts bölümünden alıntı; 12 ve 15. virajlar Hockenheim'ın Stadyum bölgesini andırmakta; 16 ve 18. virajlar ise İstanbul Park'ın meşhur 8. virajının neredeyse birebir kopyası durumunda.

Austin tribünleri ve açık alanlarıyla birlikte yaklaşık 120.000 seyirci kapasitesine sahip. Pistin çevresinde bir tıbbi merkez, 14 toplantı merkezi, bir konferans salonu ve bir adet kokteyl salonu mevcut. Öte yandan pistin yanında geniş bir açık hava konser bölümü de ayrılmış.

Gelecek yıllarda pistin çevresine Abu Dabi'dekine benzer bir lunapark, bir motorsporları sürüş kulübü, karting pisti ve gökdelen yapılması planlanıyor.

mesut tuna

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Amerikalılar F1 e avrupalılar kadar ilgili değiller aslında.

memo_16

Bilgi Girilmemiş
onların alanı nascar veya indycar :) zaten önceki pistte nascardan bozmaydı :D neyse geri döndüğü iyi oldu bi değişiklik olur en azından :D

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel yarıştı hamilton trafik yardımıylada olsa geçti ama fark açılmadı renault motorları maalesef düzlüklerde yavaş kalıyor virajlarda ise fark açıyor.

Yanlız weber yine alternatör arızası yüzünden kalmış italyan üretimi alternatör yüzünden son yarışı çıkarsa bari.Renault çok başarılı..

*USTA

Genel Başkan
09-Aydın
F1 bölümüne bakabilecek ve konuya vakıf birisi çıksa da bu bölümü ona versek...:eyv

memo_16

Bilgi Girilmemiş
zamanında çok ilgiliydim F1 e 2002-2007 arası neredeyse hiç bir yarışı kaçırmadan izemişimdir fakat sonra okuldu sınavdı derken zamanım olmadı :S hala severim ve denk geldikçede izlemeye çalışırım, bu işe bir arkaaşımıda bulaştırmıştım zamanında adam şimdi bana hep teşekkür ediyo iyiki bu işin içine sokmuşsun beni diye şimdi bi kaç sitede editörlük ve Uludağ ünide bu konu üzerinde bi klubün yönetciliğini yapıyor :D bu arada amerika gpsinin bi videosunu izelmiştim webberin tam turunu, bir viraj varki aynı istanbuldki 8. virajın aynısı fakat tersten olanı :D çok tutuldu o viraj :D

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ustam fırsat buldukça yazalım o zaman genelde turkiyef1.com sitesini takip ediyorum :eyv

*USTA

Genel Başkan
09-Aydın