fan çalışmıyor

muhittin_kaplan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ne ısıtıcıda ne de klimada fan çalışmıyor.
araştırdım biraz bir direnç den ve power modülden bahsediyorlar. ben hangisine bakayım ?

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun kardeşim, sigortasına baktırdınız mı?

muhittin_kaplan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cevaplar için teşekkür ederim. yanlız anlamadığım şu, verilen iki linkteki mlz farklı. birisinin içerisinde Aktif Malzemeler Varken (transistör vs), diğeri sadece direnç blogundan oluşuyor. Elektronik Bilgim İyidir. Problem Yaşamam Tamiratını Yapabilirim AMa Benim Araçta Hangisi Var ?

babamsagolsun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen aynı sorun bende de oldu, kablolar-soketler değişti ve çözüldü. Yetkili serviste yaptırdım. 750 civarı bir rakama mâl oldu. Dışarıda çok daha ucuza yapılabilirdi, ama çok anlamadığım için böylesini tercih ettim. Bunun yapılabilmesi için ön panelin, konsolun vb. komple sökülmesi gerekti. İşçilik ücreti ona göre oldu tabii. Servise gittiğimde benden önce aynı sorunla gelen bir başka Scenic 2’nin değişikliğini yapıyorlardı, nasıl yapıldığını o şekilde görmüş oldum. Söylediklerine göre bu tür elektroniği bol araçlarda sürekli akım geçen kablolar normalden biraz daha az dayanıyormuş ve yanma başlıyormuş, oksitlenme oluyormuş vb. dediler.

Bu işlemin yapılması için ön taraf söküldüğünden detaylı klima temizliği yaptırdım, kanallar, borular vb. anti-bakteriyel temizlikten geçti. Daha önce oto-kuaförlerde klima temizliği yaptırmıştım, kısa sürede eski haline dönmüştü, ama bu sefer yeni gibi oldu. İşlemin bana böyle bir faydası oldu, zira arabada çocuklar oluyor.

muhittin_kaplan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
söktüm blower control ünitesini aldım. üzerinde HUF75344G n channel mosfet mevcut. Eksikşehirde aradım bulamadım. Muadil Malzeme diye IRFP064N mosfet verdiler. taktım yine çalışmıyor.

muhittin_kaplan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
mlz yi sökmüştüm. tamiratıyla uğraştım. üzerindeki Mosfet i de değiştirdim ama başka bir problem var. yenisi aldım 150tl.