FİAT Yeni Linea İzlenimlerim....

tolga77

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yeni Linea (aslında makyajlı desek daha doğru) almayı düşünlere yol göstermesi umuduyla.....

Ekim 2012 tarihinde aracı teslim aldım. 1,6 Multijet 105 hp, 6 ileri, Lounge Donanım.
Araç serinin en dolu versiyonu, Başlıca donanım özellikleri, 6HY, ABS,ASR,ESP,MSR, Hillholder, çift bölgeli elektronik klima, yağmur ,far ve ışık sensörü, eşya gözlü ön ve arka kol dayama, blue me, cruise control, 4 cam otomatik, aynalar otomatik....vs.

Aracın bana maliyeti 41 bine geldi (Liste fiyatı 45,3 bin TL idi). ÖTV-KDV indirimi, peşin ödeme indirimi, avea kampanyası...vs vs biraz da pazarlık ile bu fiyata geldi.

İzlenimlerim şu şekilde;

* ic mekani benim eski megana gore daha kaliteli gibi durmasi, ancak burada meganin 2006 model ve orta donanima sahip oldugunu da goz ardi etmemek gerek.

* Pedallari aliskanlik istiyor. Debriyaj yumusak ama cok dipte kavriyor. Dogal olarak ilk kalkista alışıncaya kadar biraz hoplatmıştım araci. Gaz pedali da aliskanlik istiyor, ben yumusak basiyorum ama bazen yetersiz oluyor gibi. Frenin dozlamasi hosuma gitti.

* Koltuklari bana kaliteli geldi. Dolgusu iyi, elektrikli bel destegi hos bir detay (focusumda vardi nostalji oldu). Pozisyonu rahat ayarladim. Ayna gorusleri de yeterli bence. Bu arada aynalarda 3. açının olmayışı eleştirilebilir.

* Motoru megane gore sesli geldi bana ama oyle asiri degil.

* Blue me ozelligi hoş bir detay. Surekli telefon gorusmesi yapasim oluyordu.

* Tüketim olarak Uzun yol tecrübem henüz fazla olmadı, şehir içinde bu araç biraz fazla yakıyor gibi. YB iki farklı hafızada data tuttuğundan, aracı aldığımdan beri 0 lamadığım bir değerim vardı ki o da 6,3 lt..... (7500 km ortalaması) Araç ile uzun yolda aşırı dikaatli bir kullanım ile 4 litrelere indirdim, biraz daha "normal" kullanırsam 4,5-4,9 arası gibi değerler yakalıyordum..... Tüketiminden, özellikle 1,5 dci (80 hp) megane den sonra hiç memnun değildim. Megane ile şehir içinde 6 litreyi görmez iken, bu araç ile şehir içinde tersinden 6 literiy göremiyordum. Bu araç daha ağır, motoru daha büyük...vs ama yine de tüketimi çoktu yaw.

* Performans olarak gerçketen beni tatmin eder bir performans vardı. 1,6 litre multijet-290 nm tork ve 15 hp gücünü 6 vites ile yola yansıtıyordu. Araçta fabrika lastikerli bridgestone turanza idi (lounge dışında pirelli kullanılıyor). 190 km maksimum hız gördüm. ayrıca ara hızlanmaları iyiydi. 120 km/h hızdan sonra rüzgar sesini alıyorsunuz, bu, beni rahatsız etmedi ama dikkat çekici bir durum. Ayrıca benim araca özgü mü bilemiyorum, ama 170 ile giderken bile araç bana stabil geldi, savrulma gezinme...vs hissetmedim. Linea da donanıma göre çok fazla kalite farkı var,iç mekandaki plastik kalitesinden tutun da lastik ebat/markasına ....kadar. piyasada genellikle şirket tercihi olan boş donanımlar olduğu için bunu belirtmek istedim. Zira yüksek süratte çok gezindiğini okumuştum. Benim aracım serinin en full donanımlı olanı, ve ESP var. Bunlardan sebep ile yüksek süratte gezinme hissetmemiş olabilirim.

* Klimasinin kullanimi rahat, çift bölgeli olması bir avantaj. Ancak performansı iyi değildi. Mayıs ayında birl 16 derece veya low yaparsam ancak soğuyordu araç.

*İç mekan aydınlatması iyi, yolcu airbagin altından gelen ışıklandırma gece hoş bir görüntü veriyor.

*Torpido gözü dar, ve soğutma özelliği yok. ayrıca araçta saklama gözleri çok az, kol dayamaların, kapı içlerinin...vs alanları dar....

*eco-drive özelliği ilginç bir özellik. Mantık güzel, araca usb yi takıyorsun, sonra aracı kullanıyorsun, canın istediği zaman usb yi çıkarıp bilgisayara takıp, verileri takip ediyorsun. Bu özellik sadece 1,6 dizeller için var, 1.3 lerde yok. Fiat'ın ecodrive programı animasyonlar ile senin kullanım alışkanlığını analiz ediyor, hatta vites değişim devirlerini bile ,sen ne yapmışsın, ne yapsan iyi olur gibi analizler ile de gösteriyor. Ama teoride iyi olan bu uygulama, pratikte patlak. Ben iki ayda, 100 üzerinden 38 aldım, ve bu özelliği menüden off konumuna getirdim, psikolojimi bozdu. Eco drive uygun araç kullanmak, istanbul trafiğinde neredeyse imkansız, ciddi sinir gerektiyor, ki o da bende yok.

*Araç uzun, diz mesafesi iyi, ancak biraz dar gibi. Ayrıca direksiyon turu da zayıf, bu da manevralarda alışkanlık istiyor, boyutlara tam hakim olana kadar biraz acemilik çekiyorsunuz

* Bir iki ergonomik kusur tespitim var. birincisi yağmur sensörü hassasiyet ayarı. Daha önceki araçlarımda bu hassasiyet ayarı silecek kolu üzerinde bir bilezik ile yapılırken, FİAT bunu aracın kişiselleştirildiği Menünün içine koymuş, bu da yolda giderken hassasiyet ile oynamaya oldukça zorlaştırmış. ayrıca yağmur sensörü sürekli açık kalmıyor, yani aracı her çalıştırdığınızda, sensörü açıp kapatmak gerek, artık hangi mantık ile yapmışlarsa, bilemiycem. İkinci ergonomik kusur ise, daha önce de dediğim gibi, araçta eşya gözlerinin dar ve yetersizliğidir. Son olarak , elektronik klimada, klimayı kapdığımızda iç hava sirkilasyonunda aynı anda devreye girmesi. klimayı kapattığımda bunu bir de devreden çıkarmak gerekiyor her seferinde. Başka bir ergonmik sıkıntım da, YB ekranının konumu.... Şöyle ki ,ekranın dizaynında, ekranda sürekli olarak görünen, sıcaklık ve saat bilgisi aşağıda kalıyor, direksiyon simidi de bu verilerin görülmesini engelliyor, diğer YB verileri ise yukarda kalıyor ve görüş sıkıntısı yok. Bunların yerleri değişik olsaymış iyi olurmuş bence.

ARACIMI MAYIS 2013 TARİHİNDE 7500 KM DE İKEN, 39 BİN TL YE SATTIM.

Son düzenleme:

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu araç bizim araçlarımızla bir tutulamaz bile. :)

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
İzlenimlerini bizimle paylaştığın için teşekkür ederiz kardeşim...

kangomania

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
fiat, alıcının ne isteyeceğini iyi biliyor.
ama sevmiyorum :)

velituncez

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende mst den once 5 ay linea kullandim goruslerinin hepsini destekliyorum. Bilgilerin icin tesekkurler.