Fluence 1.5 Dci Fren sistemi arızası

zaffmng

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yaklaşık 2 saat önce aracımı çalıştırdım hemen o anda bip sesi ve göstergede "fren sistemi arızası" yazısını gördüm. Altında ise stop yazıyordu.

Motoru durdurdum 10-15 dk bekleyip tekrar çalıştırdım bu sefer arıza vermedi. Ama gideceğim yere gidip işimi hallettikten sonra çalıştırırken yine aynı arızayı verdi.

Bunun sebebi nedir ? Daha önce başına gelen ya da bilgisi olan var mıdır ?

Aracım 60 bin km'de. Anahtarsız çalıştırma özelliği var. Bununla alakalı olabilir dedi birisi.

Dr.Sma

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Genelde 60.000 km bakımı gelıyor ama 60.000 bakımında lutfen bakım yaptırın yazıyor.Size diyebileceğim tek şey servis.Yada şu adımları deneyin belki ışık söner ama hemen servise gidin;
Kart takılı arac calışmıyorken yol bilgisayarından bakım için kalan yerine gelin.Geldikten sonra yol bilgisayarı değiştirdiğin butona yaklaşık 15-20 saniye boyunca basılı tut arıza ışığı sönecektir.Ama dediğim gibi acil bir servise gidin.

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Balatamı bitti acaba

zaffmng

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Genelde 60.000 km bakımı gelıyor ama 60.000 bakımında lutfen bakım yaptırın yazıyor.Size diyebileceğim tek şey servis.Yada şu adımları deneyin belki ışık söner ama hemen servise gidin;
Kart takılı arac calışmıyorken yol bilgisayarından bakım için kalan yerine gelin.Geldikten sonra yol bilgisayarı değiştirdiğin butona yaklaşık 15-20 saniye boyunca basılı tut arıza ışığı sönecektir.Ama dediğim gibi acil bir servise gidin.

60 bin bakımına da 200-300 km gibi birşey kaldı zaten. Yetkili servis sanırım buna en iyi çözüm olacaktır. Çünkü arızayı her çalıştırmada vermiyor

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Geçmiş olsun.Balata,fren ana merkezi hidrolik devresinde hava kaliper pistonunda sıkışma bitmeye yaklaşmış fren balatası westinghouse ve vakum hattı/pompası muhtemel sebepler olabilir.
Abs beyninde olabilecek bir sıkıntı da aslında abs lambası da sürekli yanık kalması lazım.Yanmıyorsa sıkıntı abs beyninden olmayabilir.Abs lambası da fren arıza uyarısı ile birlikte yanıyorsa o zaman abs beyni ile birlikte abs sensörlerine de baktırmak gerekir.

Son düzenleme:

zaffmng

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun.Balata,fren ana merkezi hidrolik devresinde hava kaliper pistonunda sıkışma bitmeye yaklaşmış fren balatası westinghouse ve vakum hattı/pompası muhtemel sebepler olabilir.
Abs beyninde olabilecek bir sıkıntı da aslında abs lambası da sürekli yanık kalması lazım.Yanmıyorsa sıkıntı abs beyninden olmayabilir.Abs lambası da fren arıza uyarısı ile birlikte yanıyorsa o zaman abs beyninile birlikte abs sensörlerine de baktırmak gerekir.

ABS ile ilgili herhangi bir uyarı vermedi şu ana kadar

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
O zaman diger ihtimallere yönelmek daha isabetli olur.Aracınızı cihaza baglattınız mı hiç?Ya da varsa elm327 cihazinile arıza kodunu ve karsılığı gelen arıza açıklamasına ulaşılabilir.

zaffmng

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O zaman diger ihtimallere yönelmek daha isabetli olur.Aracınızı cihaza baglattınız mı hiç?Ya da varsa elm327 cihazinile arıza kodunu ve karsılığı gelen arıza açıklamasına ulaşılabilir.

Henüz cihaza bağlatmadım.60 bin bakımım gelmek üzere. Acaba bakıma kadar beklesem mi onu bilemedim.

Dr.Sma

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bakıma kadar bekleme derim hemen bir servise gitmeni öneririm.Belki bindikçe daha kötü olacak bir arızaysa 1 ken masrafın 5 olur.