Fluence akü tavsiyesi

viper35venom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam arkadaşlar aracım 2015 Fluence 1.5 DCI EDC.
Son birkaç gündür aracım çalışmakta zorlanır gibi oluyor. Aküden oldugunu düşünüyorum. Akü üzerindeki gösterge yeşil renkte. Ama yaşı nedeniyle akü değişme zamanı gelmiş olabilir. Daha önce eniştemin aracı ve benim bu yaşlardaki aracim akü nedeniyle calismamazlik yaptı. Aynı şeyi yaşamamak için değiştireyim diyorum. Üzerindeki akü 60 lik. 72 lik taktırmak mi mantıklıdır. Kışları soğuk memlekette yaşıyorum. Hangi marka ve model uyar yanlış bişey almayayım. Sizin tavsiyeleriniz ve tecrubeleriniz nelerdir. Şimdiden teşekkürler.

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şuanki aracında mutlu akü start stop teknolojili olan kullanıyorum memnunum.

viper35venom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçta startstop yok hocam.

must82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
edc li araçların yurt dışındaki fabrika gelişinde üzerinde 72 amperlik akü olduğunu bir yerlerde okumuştum. Onun üzerine Bunu almıştım. Memnunum. Soğuk bir yerde yaşadığınızı söylediniz. Yüksek Kapasite işinizi kolaylaştırır.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün bu konuyu gördüm... Yakında benim de akü bitecek dedim. Nitekim başıma geldi :)

10 gündür hissediyorum çok az marj süresi uzadı ama zor hissediliyor.
Bu konuyu okuduktan sonra akşam arabaya bindim zor çalıştı, RLink 2 yaklaşık 1 dk sonra açıldı ve Start Stop devrede yazısı geldi.
Trafikte eve gittim bıraktım. Farları, Ekranı vb ne kapatabiliyorsam kapattım.
Araç sabah çalışmadı.

Komşudan takviyeyle çalıştırdım. 20-30 dk rolantide durdu.1-2 km ilerde tanıdık inci Akü bayisinden yeni akü takdırdım.

Sonuçta 33bin KM'de MEgane 4 1.2 Tce aküsü değişti. EDC, Start Stop, Büyük ekran RLink-2, Ambiyans ışıklandırma, PureVision Farlar, biraz da aracı az kısa süreli kullanım aküyü bitiyor.

Tabi uzun yol yapsam iyi şarj olacaktı ama güvenemedim. Zayıflamıştı sonuçta.
C.tesi 2.5 saat 150 Km
Pazar da 1 saat 80 km yol yaptım. Oralarda iyi şarj olmadıysa güvenemedim.

must82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün bu konuyu gördüm... Yakında benim de akü bitecek dedim. Nitekim başıma geldi :)

10 gündür hissediyorum çok az marj süresi uzadı ama zor hissediliyor.
Bu konuyu okuduktan sonra akşam arabaya bindim zor çalıştı, RLink 2 yaklaşık 1 dk sonra açıldı ve Start Stop devrede yazısı geldi.
Trafikte eve gittim bıraktım. Farları, Ekranı vb ne kapatabiliyorsam kapattım.
Araç sabah çalışmadı.

Komşudan takviyeyle çalıştırdım. 20-30 dk rolantide durdu.1-2 km ilerde tanıdık inci Akü bayisinden yeni akü takdırdım.

Sonuçta 33bin KM'de MEgane 4 1.2 Tce aküsü değişti. EDC, Start Stop, Büyük ekran RLink-2, Ambiyans ışıklandırma, PureVision Farlar, biraz da aracı az kısa süreli kullanım aküyü bitiyor.

Tabi uzun yol yapsam iyi şarj olacaktı ama güvenemedim. Zayıflamıştı sonuçta.
C.tesi 2.5 saat 150 Km
Pazar da 1 saat 80 km yol yaptım. Oralarda iyi şarj olmadıysa güvenemedim.

Hocam araç eğer 3 seneyi tamamladıysa bu tarz şeyler yapabiliyor. Planlı eskitmenin bir meyvesi olan aküler de ona göre tasarlanıyor.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Varta 12V 74Ah Amper 680A Blue Dynamic E11

https://urun.n11.com/aku/12v-74ah-a...cimri&utm_medium=cpc&utm_campaign=cimri_genel

Ben bunu kullanıyorum memnunum EDC lerde yuksek kapasite iyidir.

Ben üretici ne tavsiye ediyorsa onu aynen taktım.
72-74 farketmez ama EDC ve start stoplarda ya EFB ya da AGB oluyormuş. Benim Megane 4, 2017 EDC, 1.2 TCE'de EFB vardı bu özellikte taktım.

Fakat sizin gönderdiğiniz linkteki akü AGB veya EFB değil gibi görünüyor.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam araç eğer 3 seneyi tamamladıysa bu tarz şeyler yapabiliyor. Planlı eskitmenin bir meyvesi olan aküler de ona göre tasarlanıyor.

aynen evet,

Çok uzun süre arabalar bende kalmadı ama 2009 Qhasqai manuelde 5 seneye yakın, 2006 Grande Punto'da 5 seneden fazla dayanmıştı ilk aküler. İkisi de manuel ve StartStopsuzdu...

Yeni araçlar da zor. 1-2 senede bile akü değiştiren araçlar biliyorum.

viper35venom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ustalarım. Az önce 72 ah mutlu akü taktirdim. 475 liraya mal oldu. Eski aküyü geri aldı. Radyo işlerini de hallettiler kod falan yoktu halbuki. Bu yılın akusuymus tarihte yeni yani. Akü bittiğine dair işaretler veriyordu. Birkaç gündür. Çalışmakta nazlaniyordu. vakitsiz ters bir yerde kalmakta vardı işin ucunda.zaten usta aküyü ölçtü değişmesi gerekiyor dedi.İnşallah mutludan memnun kalırım. Tüm cevaplar ve yardımlarınız için teşekkür ederim.