Fren ABS El freni hakkında bir soru

SelimPusat60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar kafamı karıştıran bir soru var şimdi biz el freni çekince sadece iki arka tekeri kitliyor frenleme yapıyor ayak frenine basınca sadece ön iki tekeri mi frenliyor yoksa 4 tekeri mi ABS devreye girince bizim clio 3 lerde 4 tekerde mi devreye giriyor yoksa sadece ön tekerler de mi araştırdım nette kafam daha da karisti kimi diyor arka frenler kampana ise abs olmaz disk olursa abs olur diyorlar doğru mudur sizce ?

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gurhanm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
normalde frene bastığın zaman 4 tekerlek tutar bizim araçlarda da abs sadece önlerde var ani frende önlerde abs devreye giriyor ve ebd sistemi sayesin fren dağılımını eşit şekilde dağıtarak aracı durduruyor lakin arka kampana olup abs olan araçlar da var

SelimPusat60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
normalde frene bastığın zaman 4 tekerlek tutar bizim araçlarda da abs sadece önlerde var ani frende önlerde abs devreye giriyor ve ebd sistemi sayesin fren dağılımını eşit şekilde dağıtarak aracı durduruyor lakin arka kampana olup abs olan araçlar da var
Anladım cevabınız için teşekkür ederim geçenlerde sağ arka teker bilyasını değiştirdim parça alirken abs uyumlu al dedi usta bende dedim bizim araçlarda arka tekerlerde abs var mı diye sordum var dedi o da 100 tl ye aldım sol arka teker bilyasını hatta tornacı bilyeyi takarken biraz fazla güç uyguladı dur dur diye uyardı hemen fazla bastırma sonra abs yakar falan dedi orda kafama takıldı bu konu

Gurhanm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Var olduğunu bilmiyorum var ise bu + bir olay tabi aracımı bir tık daha sevdim doğrusu [emoji23]

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SelimPusat60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Var olduğunu bilmiyorum var ise bu + bir olay tabi aracımı bir tık daha sevdim doğrusu [emoji23]

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Neyse varmış gibi davranalım sevinelim bari :D

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar kafamı karıştıran bir soru var şimdi biz el freni çekince sadece iki arka tekeri kitliyor frenleme yapıyor ayak frenine basınca sadece ön iki tekeri mi frenliyor yoksa 4 tekeri mi ABS devreye girince bizim clio 3 lerde 4 tekerde mi devreye giriyor yoksa sadece ön tekerler de mi araştırdım nette kafam daha da karisti kimi diyor arka frenler kampana ise abs olmaz disk olursa abs olur diyorlar doğru mudur sizce ?

El freni sadece arka tekeri kilitliyor bizim araçlarda
Frene basınca 4 tekerde frenler fakat ön tekerler de fren gücü arka tekere göre 2 kat fazladır
ABS kampana yada disk fark etmez hepsinde olabilir