Fren 'den uğultu ve ses gelmesi

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba, aracımda 2-3 haftadır frenler ısındıktan (sehiricinde 6-7 kilometre yoldan) sonra frene bastıkça uğultu ve gart gurt şeklinde ses gelmeye başlıyor. Neden kaynaklanmış olabilir. Daha önce başına gelen varsa yardım bekliyorum

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
balatalar eskimiş olabilir. veya diskler eskimiş olabilir.

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Balatalar daha 10bin km oldu ama diskler 43bin km oldu disklerde problem olabilir mı yani

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
​Disklere basınçlı su tutup deneyiniz....

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
uğultu derken bildiğimiz ötme sesi mi yoksa farklı bir ses mi?

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ötme sesi değil uğultu yapıyor. Sehiricinde biraz zorlanınca oluyor. Bugün baya kullandım ani fren hiç yapmadım bugün ses yapmadı ama diğer türlü zorlandı mı uğultu ve frene basınca sanki fazla basınç varmış gibi ses geliyor

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracımı biraz daha sakin kullanmaya başlayınca ses yapmaz oldu sanırım balatalar bitti gene diskleri kontrol ettim bı sknt yok gibi duruyor.

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Bu cliolarin en kötü yani frenleri... fren balataları araca gore bence ufak ve çabuk bitiyor. Cok sakin kullanmanız gerek. Ayrıca araç yüklüyken fren eskisi gibi tutmuyor ve daha sert basmanız gerekiyor. Geçen araçta 5 kisi vardı ve araçta tek kisiymis gibi frene basınca araç resmen durmadı. Cok daha sert basmam gerekti. Bu biraz tehlikeli... aklınızda bulunsun...

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu cliolarin en kötü yani frenleri... fren balataları araca gore bence ufak ve çabuk bitiyor. Cok sakin kullanmanız gerek. Ayrıca araç yüklüyken fren eskisi gibi tutmuyor ve daha sert basmanız gerekiyor. Geçen araçta 5 kisi vardı ve araçta tek kisiymis gibi frene basınca araç resmen durmadı. Cok daha sert basmam gerekti. Bu biraz tehlikeli... aklınızda bulunsun...

Bende arka frenlerin kampanalı olmasına tilt oluyorum yıl olmuş 2017 120 beygir araba üretip 70 küsür bin tl lere satıyorsun arka frenlerin kampana... sürekli ayar istiyor tutma kabiliyeti diske göre daha az.. 3 kuruştan kaçmak için atmadıkları takla yok.. mesela 4 camı otomatik yapsan kaç kuruş oynayacak cok merak ediyorum..

popshot

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Size tavsiyem aracınızı yıkarken yakın mesafeden olmayacak şekilde disklere de su tutmanız.Tuttuğunuzda akan o simsiyah balata kirlerini görürsünüz zaten.
kampana için fazla söze gerek yok zaten.
Araç 70 bin küsür diyoruz ama aracın asıl fiyatı 40 - 45 bin.
Mesela 2010 da alınan full bir megane 2 nin gerçek fiyatı %27 vergi vardı.Haliyle aracın fiyatı 37 - 38 bin gibi bir rakamdı.
2017 ye baktığımızda clio joy 54 bi tl.%45 vergi ,yani aracın gerçek fiyatı 25 30 bin.
Haliyle malzeme de ona göre üretiliyor.