Fren Sistemi Arızası ve Çözümü

myaman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar.

Bu sabah başımdan geçen olayları sizlere bilgilendirme amaçlı paylaşmak istedim.

Sabah servise gitmek amacıyla aracıma binip kartı taktığımda bir anda "Antipatinaj Devrede" uyarısı aldım. Aracı çalıştırmak istediğimde ise, "Fren Sistemi Arızası" uyarısıyla karşılaştım. Kartı çıkarınız diye uyarı vermeye başladı. Garip sesler geliyordu ve yakıt göstergesi ibresi önce titriyor, ardından yukarı seviyeye çıkıyordu. Bu türden bir kaç gariplik yaşadım.

Oysa ki dün akşam aracımda hiçbir sorun yoktu. Tabii olayın ne olduğunu bilmediğimden hemen internette bir araştırmaya girdiğimde sitemizde de dahil olmak üzere bir kaç yoruma denk geldim. Beyin arızası olabileceği ve bunun yüklü miktarlarda bedel karşılığında giderildiği, hidrolik yağının azaldığı veya bitmesinden ötürü bu tür uyarı alınabileceği türünden yorumlar vardı.

Sonra iş yerinden bir arkadaşımla iletişime geçtim bu durumun ne olabileceğine dair. Kendisi motor ustasıdır. O da arkadaşlarına durumu anlattığında elektrik ustası bir arkadaşıyla beni görüştürdü. Bu sorunun tamamıyla aküden kaynaklandığını, takviye yapıp çalıştırabileceğimi ve akümün değişmesi gerektiğini söyledi.

Takviye kablosu bende olmadığından biraz araştırmalarla komşudan bulduk ve takviye kablolarını bağladıktan sonra kartı taktığımda hiçbir uyarı vermeden çalıştırma pozisyonuna geçtiğini gördüm. Ardından 4. denememde araç çalıştı. O vaziyette hemen gidip yeni bir akü aldım.

Biraz uzunca oldu ama bu tür bir olay başına gelecek olan olursa sorunu bu şekilde çözebileceklerini bilsinler istedim. Çünkü beyin değişimi ve rakamları görünce açıkçası bayağı bir gerilmiştim. Neyse ki akü değişimiyle sorunu hallettim. Tek sinirlendiğim kısmı bu kadar arıza bilgileri vereceğine direk akü zayıf bilgisini neden vermiyor bu araçlar? Direk servise para kazandırma tuzağı mıdır anlamadım?

Sabah karanlığında çektiğim resimler:

MeDSGw.jpeg

MeDSGw.jpeg

9iI2hD.jpeg

Son düzenleme:

utkukk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun, çözüme kavuştuğunuza sevindim. Aydınlattığınız için teşekkürler.

mfb1981

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgilendirme için teşekkürler, ayrıca gelmiş geçmiş olsun...

metehanaslan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun neyse ki beyin sorunu olmadan çözülmüş. Faydalı bilgilendirmeniz için teşekkürler :)

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Paylasim için teşekkürler.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun yeni nesil araçlarda akünün bitmek üzere olduğunu anlamak zor Alman araçlarında da durum aynı . Elektronik sistemlerin çok olması nedeniyle her yerden arıza veriyor tek neden düşük akü voltajı oluyor çoğu zaman özellikle kışın !

myaman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Ankara'da yaşadığımdan dün çok soğuk bir gece yaşadık. O nedenle oluşan bir sorundu. Bu gece de benzer bir soğuk devam etmesine karşın yeni aküyle bu sabah sorun yaşamadan araç çalıştı. Şu aşamada görünen sorunun gerçekten aküden kaynaklandığı.

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Daha önceden emaresi bulunmayan ve durduk yere oluşan bu tür sorunlar genellikle elektrik/elektronik kaynaklıdır. Akü sorunu nedeniyle bende de anlık olarak ateşleme sorunu oluşmuştu ve akü almaya zor yetişmiştim... çözdüğünüze sevindim...

kmlerdogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Normal Akü iş görür mü Aynı Sorun ben de de var Start Stop akü mü takmalıyız

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Normal Akü iş görür mü Aynı Sorun ben de de var Start Stop akü mü takmalıyız

Aracınız start stopluysa ona uygun akü almalısınız