Fren sistemini kontrol ettirin arizasi

alperc

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese iyi forumlar,
Son zamanlarda aracımda yaşadığım sıkıntıdan bahsetmek istiyorum.

Aracım 2016 Clio Joy, 117.500km, Manuel, Dizel.

2-3 hafta kadar önce aracımı yağ değişimi için bakıma götürdükten sonra "Fren sistemini Kontrol Ettirin", "Yokuş Kalkış Kontrol Ettirin", "ESC Kontrol Ettirin" uyarıları ekranda çıkmaya başladı. Anahtar ve ESC simgesi yandı. Aracı kapattığımda uyarılar siliniyor. Bazen, ertesi gün tekrar çalıştırıp hareket ettikten 10 metre sonra aynı uyarılar tekrar çıkıyor ve aracı kapatana kadar gitmiyor. Bazen de onlarca km yol yapmama rağmen, sıkışık İstanbul trafiğinde kullanmama rağmen uyarı çıkmıyor. Uyarıların ekranda belirmesi frene bastığım anlarda oluyor. Frenler çalışıyor ancak yokuş kalkış desteği çalışmıyor.

Bakım esnasında yağ-filtre değişiminin yanı sıra ön disk ve balata değişimi de yapıldı. Bakım sonrası motor yıkaması yapıldı ve servisten ayrıldım.

Bu süre içerisinde yaşadığım bir diğer garip durum ise sinyal verdiğimde farların sönmesiydi. Sinyal kolu hareket ettiğinde farlar sönüyordu. Tekrar açmaya çalıştığımda ise far düğmesini 3-4 kez aç-kapa yaptıktan sonra tekrar yanıyordu.

2,5 senedir kullandığım aracımda bu sorunlarla ilk defa karşılaşıyorum neden karşılaştığım konusunda hiçbir fikrim yok. Sorunun mekanik mi yoksa elektriksel mi olduğunu bilmiyorum. Vaktim olmadığı için servise tekrar gitmeye vakit bulamadım. İlk fırsatta tekrar gideceğim ancak bu sorun hakkında fikri olan, daha önce karşılaşan var mı?

Fren hidroliği seviyesi max. Seviyede
Aküyü aracı ilk aldığımda değiştirdim. Markası Mutlu akü.

Şimdiden teşekkür ederim.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba.Geçmiş olsun. Far ve sinyal olayının motor yıkamasından kaynaklanması yüksek ihtimal. Diğer sıkıntı için de benzerini söylemek mümkün. Disk değişimi ile birlikte porya değişimi oldu mu?
Abs kabloları ile alakalı bir sorun gerçekleşmis olabilir. Sensör kablolarını da kontrol ettirin. Su upc beynine girmiş olabilir. Akü voltajı bu motor yıkamadan kaynaklı bir şase kaçağı yüzünden boşalarak ďüşüyor da olabilir. Yani ihtimaller çok.

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

alperc

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba.Geçmiş olsun. Far ve sinyal olayının motor yıkamasından kaynaklanması yüksek ihtimal. Diğer sıkıntı için de benzerini söylemek mümkün. Disk değişimi ile birlikte porya değişimi oldu mu?
Abs kabloları ile alakalı bir sorun gerçekleşmis olabilir. Sensör kablolarını da kontrol ettirin. Su upc beynine girmiş olabilir. Akü voltajı bu motor yıkamadan kaynaklı bir şase kaçağı yüzünden boşalarak ďüşüyor da olabilir. Yani ihtimaller çok.

SM-G975F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.

Peki sorunun kaynagini tespit etmek icin once nereden baslamali? Ayni servise mi gitmeliyim yoksa elektrikci veya beyinciye mi?

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Ben aynı servise gidip durumu anlatmanızı ve çözüm talebinizi iletmenizi tavsiye ederim.