Frene basınca sürtme sesi

toprak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkezin bayramını kutlar mutlu bayramlar dilerim...1,5dci 20000km 10000km garantiden ön fren balataları değişti ve ön davlumbaz fren hortumları değilti...yaklaşık 2 haftadır bazen sıkışık trafikte 1 saat kullanınca frene basınca özellikle sağdan sürme sesi gibi ses geliyor balatalara baktım bitik değil kalın ama özellikle frenlerin çok sık kullanımında yapıyor kapilere araç sıcakken baktım bayağı sıcaktı fren hortumuda sıcaktı..fren hortumuna ilk kez baktım çok fren kullanımında ısınır mı fren sıvısı yada fren hortumu,araç mıtor bölümündeki genleşme kabı soğuktu,tabi jant kastikte sıcak..disk çok sıcaktı...diyeceğim boğaziçi köprü trafiğinde çok oluyor çok frene basınca sürtme sesi birde bu ses tam durmak üzereyken geliyor

Birde şu problem var klima manuel ortada bir ışık tuşu var basınca klima devreye giriyor benim fan kapalı olduğundada basınca ışık yanıyor yada fanı 1 tuşuna getirince hava yönü cama ise ac tuşu ışığı yanmasada klima çalışıyor bazen diğercliplardada aynı gördüm

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi bayramlar. Balatalar yeni takıldığı için fazla kilometre yapmadıysanız aracınız üzerinde bulunan disklere balatalar zamanla alışacak ve ses kesilecektir. Eğer ses balata tozundan kaynaklı ise aracınızı basınçlı su ile yıkatırken diskleriniz soğuk ise jantların aralarından bu bölümlere de su tutunuz. Böylece mevcut balata tozları akıp gidecek ve ses ortadan kalkacaktır. Ancak diskleriniz sıcak ise bu uygulamayı kesinlikle yapmayınız. Disklerinizin yüzeyinde atık bölümler oluşabilir ve bu da frene bastığınızda pedal üzerinde titremeye neden olur. Fren balataları ve diskler sürtünme şiddetine bağlı olarak ısınır. Isı da iletim ile diğer bölümlere iletilir. Örneğin jant vs. Yani normal şartlarda ısınma olağandır.

toprak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Basınçlı suyla yıkartım çok toz çıktı...fakat yine trafikte yoğun kıllanınca frenleri yavaşlarken yani durmak üzere sürtme sesi geliyor fren sesi dışında sanki balata değil başka birşey diske sürtüyor gibi,şuanki balatayı 13000km dir kullanıyorum 7000km servis bitmemiş balatayı garantiden drğiştirmişti...sıcak konusunda doğru söylüyorsunuz lastik jant kaliper çok sıcak oluyor elimizi değdirrmiyotuz fren hodtumuda ısınıyor..bu fren hortumuda çok sağlam olmalı uçlarda presle bağlanmış ,yani sürtme sesi balatadan kaynaklı eminim çünkü çok fren kullanmassak yapmıyor ,bu ses 2 haf pluşmasıda ebterasan

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Servis bitmeyen balatayı hangi sebepten değiştirdi?

toprak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Servise gittiğimde diğer cliolarda olduğu gibi ön fren balataları 7000km bitmiş garantiden değiştiriyoruz siz sadece 20tl ödeyeceksiniz diye değiştirdi...

iki gündür yağmur var ve hava soğuk aynı trafikte yoğun fren kullanımında sürtme sesi yok yani olay ısıyla ilgili sıcaklık artınca çok ısınınca ön lastikler balata sanki demir olup diske sürtüp sürtme sesi çıkartıyor...bu ses balata diske olağan sürgme sesinden kat kat fazla gbi ses

toprak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
7000km balatayı ben görmedim sorun fren hortumunun ön davlumbaza sürtmesiydi onun için gittim balatada bitmiş ddğiştirdik denildi,o servise birdaha gitmedim diğer servise gittiğimdede fren hortumları değişti ve davlumbazın arka kısımları değişti ön davlumbazlar iki parça,halbukiiki parçadan fara bakan kısma içteki sağda salıncak üstü kısmı sürtüyordu yani davlumbazın sürten kısmı değişmedi en sonunda ben uğraşmaktan bıktım kendim davljmbazın o kısmını içeri büktüm fren hortumu sürtmedi...fren hortumları değişimce eski yağ tamamdn boşaltılmadan tahmin ettiğim gibi dot 4 1lt yap eklenmiş hadi buda neyse dedik bu sefer frdn yağı hazne kapağı yağ kaçırdı zor bela kapak değişti...sonra baktım o bu derken araç ddnemd tahtasına döndcek elletmedim...hatta fren genleşme kabı kapağını önce garantiye sokmadılar fren hidrolik seviyesi max düzeydeydi onun içinden sıvı çekip min max arası yaptılar...
tabi ben kendi kendime kardrşim o kapağı her açtığımızda bu sıvı ndm çeker bu dez avantaj aynı şdkilde fren hortumları değiştiği içün fren hidrolik sıvısı tamaen boşaltılıp yakşaşık 1,5lt frdn hidrolik sıvısı slır 1,5lt yenilenmesi gerekir dedim ama işte bıktım bu araç firmalarından yılkardır...amerikada ww kulkanan tüketici diyor bdnim araç fabrika verisinden fazla tüketiyor bi çıkıyor sıkandal egzoz emilsiyon kaçak yazılımı,

yani diyorumki fren hortumu ön davlumbaza sürtüyor arkası değişiyor fren hid tam değişmeli değişmiyor,maise şikayet etsem yine aynı servise gönderecek ve ve bisürü problem...servis ilki çetaş ikincisi inanlar

toprak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Balatanın bitmemişliğinddn kastım göstergede balata sembolü yanmaması biliyorsunuz balata içindeki iletken balata birince diske temasında ışık yakar bjnu kast ettim...