Frenler TÜVTÜRK'te takılıyor. Ne yapabilirim?

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç R19 1.6 RT 96'

Esasında frenlerimle ilgili hiç bir sorunum yok, fren performansım da gayet iyi, alt takımlar da sürekli kontrol altında.

Ama gelgelelim 2 yıl önce Tüvtürk'te 1. kontrolde takıldı. Fren disk kampana balata v.s değişti. Merkez değişti v.s Muayene öncesi araç kontrollerine girdim sorunsuz çıktı, gittim Tüvtürk'e 2. kontrole, eleman el freni çekikken bas Allah bas ısıta ısıta zorla geçirdi. Çıkan raporda tekerin biri 116 diğeri 82 tutuyor, aradaki fark %30'dan fazla olduğu için kalmıştı...

Şimdi tekrar muayeneye gireceğim. Bu arada hiçbir işlem yapmadım... Ustama gitsem yine baskı balata disk kampana cart curt değiştirecek, bir de muayene öncesi araç kontrole para bayılıp yine takılacağız muayenede... Sorun nerede olabilir?

Son düzenleme:

nmetem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sadece tek tekerde varsa Az tutan tekerin fren hortumunu değiştirin yada hidroliği balataya baskı yapan parca var ucuz bi parca oda eskimiş veya problemli olabilir.

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sadece tek tekerde varsa Az tutan tekerin fren hortumunu değiştirin yada hidroliği balataya baskı yapan parca var ucuz bi parca oda eskimiş veya problemli olabilir.

Balataya baskı yapan parça şu bazı araçlarda modifiye amaçlı kırmızıya boyadıkları parça değil mi? Sorayım bakayım ustaya...

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arka balataları bir kontrol ettirin. Aracınızda çapraz fren sistemi var balatalar aynı miktarda aşınmaz(sağ-sol). Aracın altında el freni ayarı var onuda biraz sıktırın az bi çekmede tutsun.

nmetem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Balataya baskı yapan parça şu bazı araçlarda modifiye amaçlı kırmızıya boyadıkları parça değil mi? Sorayım bakayım ustaya...

Hayır ona güç uygulayıp sıkıştıran parca kampana varsa silindirik yapıda bas parmak kadar bi parca

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Arkalar kampana ise, muayeneye gitmeden 2-3 gün önce kampananın içinde balataları ayarda tutan cırcır sistemi vardı oradan ayar yaptır yada kendinde yapabilirsin. Sonra paşalar gibi geçersin. ;)

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sanırım o parçaya burda merkez diyorlar. Önceki muayeneden önce o silindirik parça yağ sızdırıyordu. Parça değişti, ayarları yapıldı. Ona rağmen zor geçtik... Usta neyi atlıyor çözemedim...

nmetem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Acaba diskler nasil

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim usta limitörlü araçlarda muayene öncesi limitöre 1 cmlik boru takıyor. Gidip muayeneden geçtikten sonra gidiyorsun çıkarıyor parada almıyor.
El frenini konusunda kasılması gerektiğini düşünüyorum. Üçüncü çıtta tutması lazım.

guitar junior

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Acaba diskler nasil

Disk, balata, merkez hepsi değişti. Rot başı v.s onlar da değişti... RedFox'un dediği gibi ayarını beceremedik sanırım. Yoksa bütün parçalar yepyeni...