Gaz pedalına basınca düzelen rölanti

Omark87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar Megane1 1999 2.0 aracımız var benzer konuların açılmasının üzerine yılar geçmiş ama rolanti problemleri bitmiyor.
Araba soğukken çalıştıktan kısa sonra stop ediyordu. Lpg'ciye gittim herhangi bir problem olmadığını söylediler. Motor ustası da bilemedi. Arabadan soğumuştum bir arkadaşın tavsiyesi üzerine Çorum'a Meşhur bi Lpg'ciye gittim ve araba soğukken deneyince LPG Regülatörün basıncı ayarlayamadığını söylediler regülatörü değiştirdik, yazılım attık. Motor soğukken stop etme sona erdi çok şükür.
Yukarıdaki sorunlar devam ederken birde motor sıcakken ışıklarda durduğumda, rölantideyken devir 1500-2000 gibi takılı kalıyordu gaz pedalina dokunduğumda normal seviyeye 800 civarına gelip düzeliyordu. Gaz pedalına basmassam düzelmiyor takılı kalıyordu. 90 km hızla giderken boşa aldığımda rölantide normal devirde duruyor. Bu sorunlar için rölanti ve gaz kelebeğini temizledik. Rolanti motorunu , buji kablosunu, ısı sensörü, gaz telini ve enson hava sensörünü değiştirdik hiçbir işe yaramadı. Forumda okuduklarımdan sonra egzos manifoltun , rölanti motorunun ve Gaz kelebeğinin contalarını değiştirsek dedim ustama , sorunların bundan kaynaklanmadığını söyledi ve değiştiremedim :) Ustamın dediği: sorunun gaz kelebeğine işaret ettiği ama ondan da kaynaklanmamış olabilir diyor:(
Bu arada arabanın çekişinde, yakıtında herhangi bir problem yok.
Evet arkadaşlar şehir içinde rolanti iken kendiliğinden 1500 devirde takılı kalıyor, gaz pedalına dokununca düzeliyor, sorun sizce ne olabilir?
Yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

fatih_1453

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Her şeyi denemişsin, bence rölanti motorunu sök kolay yerde ve basit bir işlem. balata spreyi ile temizle
sıvı conta ile yerine montajını yap. yalnız burda önemli olan adaptasyon. ondan sonra bi dene bakalım.
bir diğeride, elektrikçi arkadaşın bana söylediği rölanti motorunun soketinde bulunan şaseye, başka bir yerden sağlam şase çekmek..

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Genelde boyle takili kalma rolanti motorundan olabiliyor.rolanti motorunun fisini cekince boyle sapitiyordu arac.

Omark87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rolanti motorunu temizledik ve sagemfrans rolanti motorunu aldık taktık da sıvı conta sürmedik- adaptasyon yapmadık. Arabayı motora bağlayınca herhangi bir arıza çıkmamiş. Adaptasyon nasıl yapılıyor acaba? Denemek lazım :)

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tellibgaz kelebeklerinde adaptasyon yok elektronik yani gaz telsiz kelebek sistemlerinde var diye biliyorum.yeni rolanti motoru takilip arac calistirilinca zaten arac kendi kendine rolantiyi yukseltip azaltip ayar yapiyor olmasi lazim.

Omark87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1932489.JPG
Rolanti motoru bu arkadaşlar. Adaptasyon gerekmiyor mu? Peki gaz kelebeğini temizledik ona da adaptasyon gerekiyor mu?

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dedigim gibi benim bildigim gerekmiyor.fisini cekip arabayi cakistirin bakalim.

Omark87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çalıştırıyoruz da sorun devam ediyor :(

Benzer problem yaşayan, tecrube eden arkadaşların yorumlarını bekliyoruz

Son düzenleme:

camanga

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Adaptasyon 1.6 16v olanlarda şöyle kontağı açıyorsunuz kontak açıkken rolanti motoru fişini çekiyorsunuz sonra kontağı kapatıp fişi takıyorsunu. Ondan sonra kontağı açıp 10 sn bekliyorsunuz sonra kapatıyorsunuz 10 sn bekliyorsunuz bu işlemi 4 -5 kes tekrar ediyorsunuz. Bu arada sadece ilk seçerde fiş çekiliyor diğer 10 saniye beklemeli aç kapalarda fişle oynamıyorsunuz.

Omark87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlk fırsatta deneyim bakalım ne olacak ? Artık kabullendim :pislik İnşallah işe yarar.