Gaz pedalına basmadan araç çalışmıyor

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba,
Geçenlerde kontak anahtarının yayını kırmıştık ve yolda kalıp elektrikçi arkadaşımız kontak takmıştı
Ne olduysa ondan sonra oldu.
Kontak yapıldığı gün araç 2 marşta çalıştı. Sabahına çalıştıramadım. Enjeksiyon arıza lambası yakıyordu çalışmıyordu. Gaz pedalına pompalama yaparak çalışıyordu.
Özel servise götürdüm buji ve kabloları değiştirdiler arıza cihazından MAP sensör arızası vardı başka map sensörü takarak çalıştırdık aracı sonra benim eski map sensörünü taktık problem yoktu. Ertesi günü yine aynı olaylar gaza basmazsam çalışmıyor o arada arıza lambası yanıyor araç çalışınca sönüyor. Nette naraştırmalarıma göre bana 2 yol göründü

1-Benzin Gerimi kaçıyordu (Bazı arkadaşlar geri dönüş valfinden bahsetmişler)
Bu geri dönüş valfi arızalımı acaba? Bunu ben kendim kontrol edebilir miyim? Nasıl deneyebilirim?

2-Motor ısı sensörü olabilir mi? Zayıf ihtimal geldi gözüme.

Kontak Reno19 Europa anahtarı takılmış galiba. İmmobilizier ışığı gayet eskisi gibi ilk yanıyor sönünce marş yapıyorum.
İmmo arızası olsa immo ışığı sönemzdi diye düşünerek immonun iptali yoktur inşallah. Olsa dahi çalışmasıyla ilgili hiç çalışmazdı. Gaz pedalıyla ilgisi yoktur.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Sweet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlk çalışmada çalıştığı anda rolantisi kaç.

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlk te çalışmıyor. Gazı pompalarsam çalışıyor. Ama ısınıp akabinde stop edip çalıştırırsam sorunsuz çalışıyor.
12 ye çıkıp yavaşça 7 ye geliyor devir

Sweet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlk te çalışmıyor. Gazı pompalarsam çalışıyor. Ama ısınıp akabinde stop edip çalıştırırsam sorunsuz çalışıyor.
Otomatik jiklede problem varmı diye sormuştum demekki yok.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
İlk enjeksiyonlu aracım aldığım günün akşamı soğuk motor gaza basmadan çalışmıyordu gazı bırakınca stop ediyordu motor ısınınca sorun yoktu Boğaz kelebeği ni sökmeden hortumunu çıkarıp içine wd40 sıktım aküyü de bu arada yarım saat kadar söktüm , sonrasında aracım 12000km (satana kadar) sorunsuz çalıştı.

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlk enjeksiyonlu aracım aldığım günün akşamı soğuk motor gaza basmadan çalışmıyordu gazı bırakınca stop ediyordu motor ısınınca sorun yoktu Boğaz kelebeği ni sökmeden hortumunu çıkarıp içine wd40 sıktım aküyü de bu arada yarım saat kadar söktüm , sonrasında aracım 12000km (satana kadar) sorunsuz çalıştı.

Hortumu derken hocam hava filtresinin borusu değil mi?
2 gündür benzinli dolaşıyorum sorunlar azaldı gibi azıcık

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Hortumu derken hocam hava filtresinin borusu değil mi?
2 gündür benzinli dolaşıyorum sorunlar azaldı gibi azıcık
Boğaz kelebeği ne takılan geniş hava hortumunu kastettim . Arada aracınızı benzin ile kullanırsanız araç beyni kendini kalibre eder , tavsiyem 200km kadar benzinde kullanmaya devam edin

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
boğaz kelebeği ne takılan geniş hava hortumunu kastettim . Arada aracınızı benzin ile kullanırsanız araç beyni kendini kalibre eder , tavsiyem 200km kadar benzinde kullanmaya devam edin

2 gündür geziyorum BENZİNLE hocam. Lpg yi söktüresim geliyor. O kadar zevk veriyor ki binerken... :)

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
2 gündür geziyorum BENZİNLE hocam. Lpg yi söktüresim geliyor. O kadar zevk veriyor ki binerken... :)
Benzin istasyonuna gidene kadar sürüyor o keyif orada bir anda hüzün çöküyor 😔 Ben bu aracımda 4 ay dayanabildim kışın ortalama yakıt tüketimi 10.5 idi namıssızın 03481b9c862fbd4b5d4a5d75b47eaa69.jpg

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benzinlikte pompa hortumu depoya girince cebede giriyor :) :) :)
Ben az km yapıyorum sadece hafta sonu bindiğim için bana koymaz