Gaza basinca gelen islik sesi

aytamal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
katalizoru neden ıptal etmısler? çok merak ettım hocam?

Hocam katalizör normalde aracın performansını az da olsa düşüren bir parça. Amacı emisyonu azaltmak. Çevre prosedürü gereği araçlara takılan bir parça. Parçanın içinde bal peteğine benzer seramikten bir yapı var. Egzoz havası buradan geçiyor. Peteğimsi yapıdan dolayı doğal olarak bir miktar dirence maruz kalıyor. İptal ederken bu seramik yapıyı kırıyorlar. Hava serbest bir şekilde katalizörden geçiyor. Bu şekilde 3-4 HP güç artıyor diyorlar. Ama bunun tersi teoriler de var. Hava, dirence maruz kalmadan geçtiği için yeterli basınç oluşmuyor, bu da aslında performans kaybı yaratıyor diyorlar.

Ben turbo bakımı, EGR temizliği ve katalizör iptalini birlikte yaptım. Performansta %20 civarında bir artış hissettim. Ama bunun sebebi katalizör müdür bilemiyorum tabi.

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Katolizor iptali yakıt sarfiyatını arttırıyor , çünki petegimsi yapıdan rahat geçemeyen gaz yanma odasına ikinci kez giriyor kısmen , özellikle soguk havalarda ve ilk çalışmada iyice yakılmadan atılan yakıt bu sayede tekrar yanma odasında kazança dönüşüyor. Ancak bu gaz aynı zamanda yanmış gaz da içerdiginden 3-5 bg kadar azalmaya sebep oluyor. Tüm egzozcylar katılizör iptalini ballandıra ballandıra anlatır çünki o parçanın içinde platin var ve 200 tl para ediyor birde sizden aldıgı ücret ballı lokma egzozcu için. Katolizör iptali yapılan benzinli araçlar 110 120 den sonra acayip gürültü yapıyor aman diyim hem çevre hem cebiniz sağlıklı kalsın sanayideki kurnazlara paranızı boşuna kaptırmayın. Not: Lpg li araçlarda katelizor normal ömründen önce bozuluyor malum lpg daha yüksek ısı çıkartıyor, bu durumda lpg li araçlar için iptal bir seçenek olabilir ama önermem kendim taktım çok ses yapıyor.

duronur2005

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Turboya baktir kardeşim

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soğukta gelen Kayış sesini kesmek için kayış üstüne talk pudrası dökmeyi deneyebilirsiniz. Ses kayıştan geliyorsa %100 etkilidir ama zamanla geçer

pepecura

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
egr temızlenebılır hocam ancak aracınız kac bındekı doldu dıye kat ıptal edıyorsunuz? performans ıcın ıse tabıkı katılıyorum ancak sızden habersız kat ıptal edıldıyse yazık olmuş hocam.

grltsdn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Katolizor iptali yakıt sarfiyatını arttırıyor , çünki petegimsi yapıdan rahat geçemeyen gaz yanma odasına ikinci kez giriyor kısmen , özellikle soguk havalarda ve ilk çalışmada iyice yakılmadan atılan yakıt bu sayede tekrar yanma odasında kazança dönüşüyor. Ancak bu gaz aynı zamanda yanmış gaz da içerdiginden 3-5 bg kadar azalmaya sebep oluyor. Tüm egzozcylar katılizör iptalini ballandıra ballandıra anlatır çünki o parçanın içinde platin var ve 200 tl para ediyor birde sizden aldıgı ücret ballı lokma egzozcu için. Katolizör iptali yapılan benzinli araçlar 110 120 den sonra acayip gürültü yapıyor aman diyim hem çevre hem cebiniz sağlıklı kalsın sanayideki kurnazlara paranızı boşuna kaptırmayın. Not: Lpg li araçlarda katelizor normal ömründen önce bozuluyor malum lpg daha yüksek ısı çıkartıyor, bu durumda lpg li araçlar için iptal bir seçenek olabilir ama önermem kendim taktım çok ses yapıyor.
Kardeşim merhaba..bahsettiğin ses uğultu sesi mi tamamen ıslık mı? Kabine çok uğultu geliyor mu özellikle gaza yuklenince ve 3000 devirden sonra..yuksek sabit devirde uzun yolda giderken ses azalıyor.
aracimin katalizörü boş olabilir diye şüpheleniyorum.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Topal Solucan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorunu çözebildiniz mi ? Benim aracımda da böyle bir sorun var. 60-70 km let arasında Gaza basınca on kısımdan bir ıslık sesi geliyor. Diğer hızlarda ses yok.

alsh

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu sorunla ilgili çok başlık var ve çok değişik teoriler mevcut ben de sonuç bekliyorum. Yakıt pompası değişimi bunlardan biri.
Açıkçası çok takılmamaya çalışıyorum da. Bir süre sonra aynı tonda çalan o ıslık sesi çok kısık dahi olsa baş ağrısı yapabiliyor.

duronur2005

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun kardeş senin sorun turbodan çıkıyor ya turbonun milinden salınım var .yada turbonun yatak burçlarında boşluk artmış. Her ikisinde sorun olursa turbo ıslık sesi yapar boşluk attığında turbonun fanı sürmeye başlar buda ses yapar.fazla büyük hasar yapmadan turboya baktirin saygılar

aytamal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bendeki ses devam ediyor. Araba soğukken yapıyor sadece. 10 dk sonra ısınınca ses kesiliyor. Turbo ile alakası yok çünkü özel turbo bakımı yaptırdım. Bu ay sonu farklı bir ustada bakıma girecek araç. O zaman detaylı bakacaz. Son susturucu mantıklı geliyor ama.