Geç çalışma sorunu...

Cliobursa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,

Aranıza yeni katıldım. Aracım 1.0 Tce Xtronic 100 bg. Lakin aracım şu ara olan sıcak hava koşullarında veya uzun süre araç sürüşü sonrası tekrar çalıştırmada dahi anormal marş süreleri ile geç çalışmakta. Demek istediğim kimi zaman kontağı çevirdiğim anda bir sıfır araçtan beklendiği gibi anında motor çalışırken, kimi zaman 3-4 saniye boyunca marş yapmak zorunda kalıyorum.

Bursa mais yetkili servisine gidip bu marş süresi dengesizliğini yönelttiğimde de, aracın elektrik donanımı çok, bu yeni araçların 2-3 günde bir akü sağlığı için çalışmanız lazım vs gibi şeyler söyledi.

Sonrasında Aracın aküsüne baktım, Mutlu akü EFB 60 Ah 510A olduğunu gördüm. Öncesinde ise mutlu akü hakkında hem kendi çevremde hem de internette kötü yorumlar okumuştum.

Soruma gelecek olursam, benim gibi aralıklarla sebebi belirsiz uzun süren marş sürelerine sahip araç sahibi var mıdır ? Sizler herhangi bir önlem aldınız mı ?

Not: Start-stop arızası yaşamadım hiç.

Teşekkür ederim.

sipartacus

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4aydır kullanıyoruz, bizde de start-top sorunu mevcut fakat bahsettiğiniz sorunu hiç yaşamadık.

ramdurgut

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2bin km yaptım ancak forumda bahsedilen sorunları çok şükür ben yaşamadım hiç, bahsettiğiniz sorun da olmadı.

Aracım 1.0 TCe X-tronic 100bg touch

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

agelbal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bayiide test etmiştim ülkeye ilk geldiği zamanlar.. test aracıda 1.0 tce xtronic rs line. o da ilk marşta bayaa bi uzun basmıştı marşı sonrasında çalışmıştı kronikmi acaba.. hatta beraber teste çıktığımız bayii çalışanıda şaşırmıştı stop edip tekrar çalıştırınca sorun olmamıştı..

capello86

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba aynı sorun ben de oldu. Sorun nasıl çözüldü ya da çözüldü mü? Benim de aracım 1.0 xtronic 100bg trafiğe çıkalı 15 ay oldu fakat bahsettiğin sorunu 4-5 kez yaşadım. İlk olarak 4-5 ay önce yaşadım. hava çok soğuktu ben ona bağladım sonra belirli aralıklarla oldu. aracı aktif kullanıyorum 2-3 gün çalışmadığı nadir görülür. bir keresinde anahtarı çevirdim 4-5 saniye araç çalışmadı. kontağı kapatıp tekrar çevirdim anında çalıştı. start stop kapatıyorum sürekli ama ilk yıllık bakım için servisten çıktıktan sonra start stop devreye girmemeye başladı. öncelik akü şarjı yazıyor ekranda. aklıma kötü şeyler de geldi ama o kadar da değildir dedim.

mrtcndrn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar selamlar; Aracım 2020 model 0.9 Tce ( Clio 4) size bu konuda birkaç şey söylemek istiyorum. Benim aracımda da aynı sorun var. Start butonuna bastığımda muhtelif zamanlarda araç geç çalışıyor, yaz aylarında bunu yapıyor. Kışın yaptığını hatırlamıyorum. Genelde araç koyduğum yerde ufak bir eğim olduğu için acaba yakıt pompası benzini pompalarken falan bir sorun mu oluyor (gecikme vb) diye düşünmüştüm (cahilce ve saçma olabilir :)).
Bu sorunla birlikte aynı zamanlarda şöyle bir sorun da oluyor; araç yine muhtelif zamanlarda özellikle yaz aylarında gaz kesiyor 2. 3. vites 1500-2000 devir aralığında bir an gaz kesip yığılıyor sonra ataletleniyor (Bu devir aralığıda bizim motolarda Turbonun güç üretmeye başladığı devir aralığı olduğu için acaba yeteri kadar egzoz gazı üretmemesi yada turboda bir sorun mu var diye de şüphelendim). Bu arada yakıtımı da değiştirdirm Shell V-power aldım hep, bir dönem shell Fuel save almak zorunda kaldım, o ara buna benzer sorunlar yapmadı. Sonra benzin istasyonuna V-power gelince tekrar aldım (Mayıs ayı) tekrar benzer şeyler yapınca acaba yakıt mı dedim yakıtımı tekrar Fuel save'e çevirdim ancak yine sorun devam ediyor. Servise söylediğimde aracımı bilgisayar bağladıklarını ve hata kodu vermediğini söyledi. Evet hata kodu vermiyor olabilir ancak anlık böyle sorunlar oluyor. Hatta aracımı ilk bakımına sokarken bu sorundan bahsettiğimde yanımdaki arkadaş da bende de aynı araç aynı motor var bende de yapıyor dedi. İşin garip kısmı serviste kayıt açan görevli de gözlerini büyüterek bende de Captur aynı motor var bende de yapıyor demişti. Böyle olunca bende önemsememiştim ancak son iki gündür can sıkıcı şekilde sallıyor arabayı.
Bunun üzerine biraz araştırma yapınca Maf sensörü arızasında da benzer durumlar olabiliyormuş (geç çalışma, Rölantide dengesizlik, gaz kesme ) şu an bu parçadan şüpheleniyorum. Belki sizde de benzer sorunlar yada benzer durumlar vardır...

Son düzenleme:

lavinia10

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sorun bende de var. 2021 clio 5 otomatik benzinli araç. Marş bazen anında oluyor bazen 1-2 saniye bekliyorum ancak marş yiyor. Servise götürmeyi düşünüyorum.

AbdullahB

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Aynı sorun bende de var. 2021 clio 5 otomatik benzinli araç. Marş bazen anında oluyor bazen 1-2 saniye bekliyorum ancak marş yiyor. Servise götürmeyi düşünüyorum.
Merhaba aynı sorun bende de var 2021 model tce bazen 2 3 saniye marş almıyor araç sıcaklen yada soğukken fark etmiyor bunu yapıyor tekrar denediğim de direkt marş alıyor sorunu çözebildiniz mi?

cotechreno06

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Merhabalar,

Aranıza yeni katıldım. Aracım 1.0 Tce Xtronic 100 bg. Lakin aracım şu ara olan sıcak hava koşullarında veya uzun süre araç sürüşü sonrası tekrar çalıştırmada dahi anormal marş süreleri ile geç çalışmakta. Demek istediğim kimi zaman kontağı çevirdiğim anda bir sıfır araçtan beklendiği gibi anında motor çalışırken, kimi zaman 3-4 saniye boyunca marş yapmak zorunda kalıyorum.

Bursa mais yetkili servisine gidip bu marş süresi dengesizliğini yönelttiğimde de, aracın elektrik donanımı çok, bu yeni araçların 2-3 günde bir akü sağlığı için çalışmanız lazım vs gibi şeyler söyledi.

Sonrasında Aracın aküsüne baktım, Mutlu akü EFB 60 Ah 510A olduğunu gördüm. Öncesinde ise mutlu akü hakkında hem kendi çevremde hem de internette kötü yorumlar okumuştum.

Soruma gelecek olursam, benim gibi aralıklarla sebebi belirsiz uzun süren marş sürelerine sahip araç sahibi var mıdır ? Sizler herhangi bir önlem aldınız mı ?

Not: Start-stop arızası yaşamadım hiç.

Teşekkür ederim.
Aracınız kaç bin km hocam benzer bir arıza ile uğraştı bizim Renault yetkisi servisinde ustalar

ClioUser

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Merhaba 2020 1.0 Tce 100 hp joy paket otomatik aracım var, geç çalışma sorunu bende de var çözebilen var mı, bir usta 2020 lerde benzin enjektör damlatma sorunu var birkaç araçta değişimini yaptım dedi böyle bir işlem yapan yaptıran var mıdır? Bir de benim araçta egzozdan aşırı buhar çıkıyor sabahları beyaza yakın bununla bağlantısı olabilir mi enjektörün, yorum veya öneriler için şimdiden teşekkürler.