Gösterge paneli ikaz lambası

sbnyldz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,

Arabamda değişik bir arıza ile karşılaştım. konular arasında göremedim. konu hakkında bilgisi olanlar yardımlarını esirgemesin:eyv

Durum şöyle; arabam 98 coupe manuel vites. Gösterge panelindeki ikaz lambalarından 15 numaralı (birkaç forumda böyle yazıyordu) otomatik vites ikaz lambası, devir 1500 devrin altına düşünce yanıp sönmeye başlıyor. bu durum olunca silecekler sinyaller çalışmıyor. immob. çalışmıyor. kapılar kilitlenmiyor.

2 kez yaşadım bu durumu ; ilkinde araba çalışmadı immob. çalışmadığından marş bassada araba çalışmıyordu. kutup başını söküp tekrar takıp arabayı çalıştırabildim. ikinci kez yaşadığımda arabanın çalışmasında problem olmadı. stop edip tekrar çalıştırabildim.

Arabanın bu sorunu neden kaynaklanıyor olabilir.

Teşekkürler.

cold

Kerem Uluca,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
vallaha senin sorununu burdan kimse çözemez çözse çözse fbı falan çözer heralde :) sigorta kutusu veya beyin arızası gibi görünüyor :S o 15 numaralı lamba elektronik ağrıza ışığıdır ayrıca oto şanzumanlarda şanzuman arızası anlamına,enjeksiyon arızası, ve daha bir çook arızada o ışık yanabilir.. kafaya bağlatmadan kesin bi şey söylemek zor.. ama immo arızası gibi..

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence bilgisayarlı tespit yaptırıp arıza veren sensörlere baktırın . İmo arızası o arabalarda kesin bir arıza zaten .

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bilgisayara bağlattığınızda kesin arızayı görebilirsiniz ama büyük ihtimalle beyinde sorun var

sbnyldz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selam arkadaşlar tekrar,

yorumlar için teşekkürler. bugün problemi çözdük.

3 gün önce angel farlardan birinin ampülü patladı diye aldığım yere götürmüştüm, ampül değişti (aslında sağlamdı ama kabloları aşınmış patlamamış). dzelmeyince balansı değiştirdiler. baktık 2 farkda yanıyor uzun kısa vs herşey sağlam.

ilk gün akşam iş çıkışı çalıştırdım arabayı açtım farları yanıyor ama belirttiğim diğer sorunlar (nerdeyse kalan bütün elektrik aksamı çalışmadı). bir yerde kontak kapattım akü kutup başı sökene kadar çalışmadı.

dün akşam yine çalıştırdım açtım farları yine aynı arıza eve kadar kontak kapatmadım. :s eve geldim merkezi kilit bile iptaldi.

sabah araba yine çalışmadı kutup başı söktüm taktım 8-10 km sorunsuz kullandım. anladımki farları açınca bu olay başıma geliyor.

doğru angeli takan yere gittim tabi. anlattım durumu. olmaz öyle şey ateşleme arızası bu dediler. araba normal çalışırken açtım farları arıza tekrarladı.yine kutup başı sök tak falan derken. tekrar çalıştırdım arabayı. biraz inatlaşma neticesi elemanları taktıkları parçayı devredışı bırakma konusunda ikna ettim. devre dışı bıraktılar değişen farı ve balansı.
aracı çalıştırdık açtık kapadık vs. sonuç olarak başka bir balans taktılar ve durum düzeldi.

yani beni böyle sıkıntıya sokan şey angel farın yeni balansının arızalı çıkmasıymış. değiştirilince düzeldi.

teşekkürler

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hayırlı olsun düzeldiğine sevindim

sbnyldz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
teşekkürler hocam