Hangi Lastiği Almalıyım? Herhangi Bir Sorun Yaşar Mıyım?

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konu sahibinin affına sığınarak, bilmediğimden dolayı bir soru sormak istiyorum. taban genişliği ile km/h değerinin alakası nedir? Sonuçta bu genişlik yola değen yerin genişliğidir. Lastik çapını derseniz tamam da, taban genişliği km/ değişmesini nasıl etkiliyor acaba?

Şöyle izah etmeye çalışayım;
Lastik ölçüsü 195/55R16 diyelim. Bu ne demek 195 taban genişliği, bu genişliğin %55'i kadar yanak kalınlığı ve 16 jant için olduğunu gösterir.
Haliyle 205/55R16 için baktığımızda 205 taban genişliği, bu genişliğin %55'i kadar yanak kalınlığı ve 16 jant için olduğunu gösteriyor. 195 yerine 205 taktığımız zaman lastik dış çapımız büyümüş oluyor.

Şöyle de pekiştireyim. Benim lastiklerim 205/45R17. Golf'ün 17 jant lastiği 225/45R17. Şimdi bu iki lastiğin yanak ölçüleri aynı değil. 205 yerine 225'in %45'i kadar yanak ölçüsü olacağından benim lastiğimden daha etli olacak.

gPZ2zQ.jpg

İnternette kolay hesaplama araçları var. Yukarıdaki değişimde lastik dış çapında %1.77 oranında büyüme olduğu görülüyor.

Ben de daha önce sizin gibi yanak ölçüsünü taban ölçüsü gibi sabit bir değer sanıyordum. Taban ölçüsünün yüzdesi olarak kullanıldığını sonradan öğrendim. Yeterince açıklayıcı olmuştur umarım.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
7 yıldır 5inci clio 4 aracıma binecem (bu cumartesi teslim) ve istisnasız her birinde bazen 2şer defa değişerek üstelik 205/55/16 kullandım hussusi 195likleri çıkararak.

1) özellikle goodyear efficiency grip performans (4 kanallı) seçerseniz araç daha konforlu ve sessiz oluyor
2) öyle kayda değecek bir yakıt yada performans kaybı göremedim,yan yana 195lik takılı arkadaş ile gezerken ibreye aldanmaksızın manuel direk depo ölçümü yaptığımızda %5 oda taş çatlasın fark vardı

3) sürtme yada muyane gibi derdim olmadı, bu 4 araçtan 2sini muyane yaptırma şansım oldu 2sindede sorun yaşanmadı diğer ikisindede yaşansaydı emin olun haberim olurdu.

4) biz araçlarımızı direk renault bayilerinden kiralıyoruz son 2 sözleşmede renault kendisi bile lastik değişimlerinde icon olan araçlarımızda yerli üretim 205lik taktırdı bize.

bu arada samimiyetimi görmeniz açısından paylaşıyorum :)

https://www.sahibinden.com/ilan/yed...tik-sifir-195-55-16-goodyear-699088207/detay/

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlara katılıyorum güzel ve doğru paylaşımlar. 195/55r16 yerine 205/55r16 kullanımı genelde fiyat açısından uygun olduğu için yapılır yol tutuşunda arttığını ( bir nebze ) gören 205/55r16 dan devam eder .
Tavsiye edilen Goodyear da ( 4 kanal olan ) çok güzel yorumları olan güzel lastiktir

zazaaser

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben contiden oldukca memnunum açıkçası 205/55/16 benim kullandigim. Yol sesi islak kuru performansı oldukca iyi micheline göre ses belki daha yuksek olur bir yorum yapamam ona fakat yol tutus konusunda oldukca tatmin etti beni. Ben lastigi aldigimda araç 55.000 deydi su an 140.000 de. Bu arada yazlik kislik degisimleri oldu tabi ama yaklaşık 50.000 km yi devirdi bu lastik ve su halinde bile yol tutus konusunda oldukca iyi. Conti hamuru diğer lastiklere göre daha yumusaktir almadan önce speclerini epey bir arastirmistim. Dolayisi ile bu uzun omurden calsa da lastigin yapisi hamuru yumusak oldugu için yol tutus konusunda rakiplerinden daha one cikartiyor. 195/205 ebat arasinda yol sesi var mı bilemiyorum fakat ben oldukca memnun kaldım. Hatta bir sonraki tercihim de yazlik ve kislik adina yine conti olacak. Fakat yazlikta eco contact ve premium contact adi altinda iki model mevcut ben premium contact5 modelini kullanıyorum.

Hızlı yanıt alabilmek için “alıntı” yaparak cevaplayınız.
İmessage : tanseler@me.com

sizin aracınız ne?

clio 4 sporttourer 195-55-16 yerine 205-55-16 takmak mantık lı mı?

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
artılarını eksilerini yazayim siz kendiniz karar verin:

195lik

+lar
araç çok az daha seri
araç ufakta olsa daha az yakıyor
direksiyon daha hafif

-ler
lastikler çok pahalı
lastik seçenekleride çok az
yol tutuş ortalama
ztn sert olan süspansiyona bu ebat lastik iyice sert yapıyor

205likler

+lar
dünyalar kadar model var seçenek olarak
çok daha uyguna lastikler ve muhtemelen fazla yakıtı gani gani zaten karşılar bu fark
yol tutuş daha iyi,araç daha oturaklı ve yüksek hızda belirgin şekilde daha stabil
abartarak konuşmak istemem ama fark edilecek derecede daha konforlu

-ler
biraz daha yakıt sarfiyatı
belli belirsiz güçte törpülenme (standart sürücü fark etmez bile)

lastik seçenekleri arasında

Conti eco: uzak durun kalas
Conti premium 5 ve 6 gerçekten güzel ama aşırı derecede çabuk aşınıyor ve en olumsuz yanı çok ciddi anlamda sürtünmeye sahip yakıtı bu model artırıyor
Michelin energy saver: kalas 2
Michelin primacy 3 ve 4: güzel lastikler şikayettim olmadı
Nokian Line: aynı Michelin gibi
Falken (Dunlop aynı ikiside ankara üretim) : vasat denilebilir

goodyear efficiency performans grip 4 kanallı versiyon: conti kadar yol tutmuyor ama yinede oldukça iyi, konfor aralarında en iyi seviyede olan, ömür ne çok iyi ne çok kötü

ama asıl fark sürtünmede, bu lastik aralarında en az sürtünmeye sahip lastik ve bu sebeble 195likten yakıt ve performans anlamında fark bile olmayacak derecede olacak araç ama getirisi kendi 205 olduğu için daha uygun ve yanak daha çok olduğu için extra konfor, taban daha geniş hamur daha yumuşak olduğu için extra yol tutuş.

özetle gerçekten tavsiye ederim

onurh89

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4 mevsim için bir öneriniz var mıdır üstadlar 205 55 16 ölçülerinde.. ?

onurh89

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
istanbul şartları için yeterli olur heralde cross climate

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Michelin crossclimate ile 195/55r15
425615ebf70b4432b74379b8a9453935.jpg