Hangi tip ve marka yağ kullanmalıyız?

engin4545

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Renault hep elf in reklamını yapardı hatta kullanım klavuzlarında bile elf yazardı. bu fikrime ne dersiniz

Maslaniak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benzinli ve dizel araç için ibaresi var lpg ye gidermi ? magnatec 10/40

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Konu 2 aylık konu fakat cevap yazayım dedim 10-40 yağlar sentetik yağlardır. Sentetik yağlar motor parçalarına yapışır genelde yeni nesil enjeksiyonlu motorlarda kullanılırlar. 20 50 ye göre daha ince yapıya sahiptirler. 20-50 yağ 5.000 km de değiştirilir 10-40 8000 ile 10000 km arasında.

Genelde ustalar kış aylarında marş motoru aracın motorunu sabah rahat çevirebilsin diye 10-40 yağ koyarlar. Tek avantajı bu.

Dezavantajları ise kompresyon kaçağına sebep olabilir. Aracınız çekişten düşer. Karterinize yakıt karışır. Motor keçelerinden araç yağ kaçırabilir.

Benim tavsiyem lpg li bile kullanıyorsanız yaz kış lpg için üretilen değil normal sadece benzinli araçlar için olan castrol 20-50 yağ kullanmanız.

Son düzenleme:

yüksel bayram

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konu 2 aylık konu fakat cevap yazayım dedim 10-40 yağlar sentetik yağlardır. Sentetik yağlar motor parçalarına yapışır genelde yeni nesil enjeksiyonlu motorlarda kullanılırlar. 20 50 ye göre daha ince yapıya sahiptirler. 20-50 yağ 5.000 km de değiştirilir 10-40 8000 ile 10000 km arasında.

Genelde ustalar kış aylarında marş motoru aracın motorunu sabah rahat çevirebilsin diye 10-40 yağ koyarlar. Tek avantajı bu.

Dezavantajları ise kompresyon kaçağına sebep olabilir. Aracınız çekişten düşer. Karterinize yakıt karışır. Motor keçelerinden araç yağ kaçırabilir.

Benim tavsiyem lpg li bile kullanıyorsanız yaz kış lpg için üretilen değil normal sadece benzinli araçlar için olan castrol 20-50 yağ kullanmanız.

biraz geç oldu ama cevap vereyim 10w40 mobil yağ koydum 1000 km devirdim ne bir yağ eksilmesi ne de farklı bir sorunla karşılaşmadım aksine motor çekişi ve sesinde bariz iyileşme oldu ..sonuç aracım eski yaşlı falan demeyin mobil ya da castroldan şaşmayın öyle 10 bin km falan de demeyin 7500 km değiştirin farkı farkedersiniz sonuçta motor bu iyi bakmak lazım o da sana bakarqw

Maslaniak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar şimdi eski teknolojili motorlara lpgli araçlar için hangi yağ önerirsiniz 1000 km kaldı değişimine castrol 10/40 mı elf mi mobilmi ne koymalıyım ?

AdnanSim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Babam arabayı aldığından beri aşşağı yukarı 15-16 seneden beri 3000-5000km arasında yağını ve yağ filtresini değiştirir.Bu nedenle orjinal motoru üzerinde ve hiç açılmadı..Eski modelli arabalarımızda 10.000km de yağ değiştirmek aracı boşa yormak demektir bence..İmkanınız varsa erken yağını değiştirin bişey kaybetmezsiniz :)

prens3574

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkese merhabalar ve her babanın babalar günü kutlu olsun. sizlere bir şey sormak ve tavsiye almak istiyorum benim aracım 2006 dacia logan larutte 1.5 dcı yeni motor yaptırdım baya masraf yaptım tamircim önce kendi po marka yağını koydu ben castrol magnetec dememe rağmen hiç bir farkı yok dedi daha sonra başka bir tamirci arkadaşla tanıştık oda elf reno tarından kullanılan yağ dedi koydu ama hala castrol macnetec koydurmak istiyorum sizcede uygu mudur.cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.saygılarımla.