Hangi Yağı Kullanmalıyım?

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Aracımın yağ bakımı geldi ve yağ değişimi yapacağım. Geçen sefer lukoil 5W 40 kullanmıştı usta ve sorun yaşamadım aslında. Ancak bu sefer katalog tercihi olan elf kullanmak istiyorum. Ama kafama takılan soru şu;
Bütün motor tipleri için 5W 40 yağ önerisi yapıyorlarken benzin ve lpg için 5W 30 önerisi yapıyorlar. Nedir bu 30 ile 40 ın espirisi? Yağın akışkanlığıyla ilgilş olduğu söyleniyor ancak 40 koysam nolur, 30 koysam nolur? [emoji848] Bütün motor tipleri 40 iken, benzin ve lpg (benim aracım) 30 olarak belirtilmesinin nedeni ne olabilir. Orjinal katalog ekran görüntüsünüde ekledim. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Sorun yaşama olasılığım var mı?19b0cd36c0c384b55947ee68cb6ffd63.jpg

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ecaliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba ELF yağların arasında en kötüsü ve en ucuzu(genel görüş olarak) ben MOTUL 10/40 sentetik kullandım biraz pahalı fakat aracımın sesi bile değişti çok memnun kaldım yine aynısını devam etmeyi düşünüyorum. Aracım 1.4 LPG/BENZİN

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba ELF yağların arasında en kötüsü ve en ucuzu(genel görüş olarak) ben MOTUL 10/40 sentetik kullandım biraz pahalı fakat aracımın sesi bile değişti çok memnun kaldım yine aynısını devam etmeyi düşünüyorum. Aracım 1.4 LPG/BENZİN
Katalogda 5/40 öneriyorlar aslında. Hatta 5/30... Anlamadım yani neye göre ne mantığı... Genel görüşe bakmadan yinede elf kullanmayı düşünüyorum. Renault bukadar ürettiği araca bu yağı boşuna koymuyordur bence... Motuluda araştırmalarımda gördüm. İyi diyorlar hiç kullanmadım. Misal lukoil iyi değil gibi bir algı vardır ama hiç şikayet etmedim.

d.unlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lpg li araca hele bir de km yüksek ise 5w30 ince gelebilir. Benim tavsiyem 5w40 liqui moly veya motul. Elf sıradan bir yağ hatta ortalama altı bir yağ. Lukoil bile elften kat kat iyidir.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ecaliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Katalogda 5/40 öneriyorlar aslında. Hatta 5/30... Anlamadım yani neye göre ne mantığı... Genel görüşe bakmadan yinede elf kullanmayı düşünüyorum. Renault bukadar ürettiği araca bu yağı boşuna koymuyordur bence... Motuluda araştırmalarımda gördüm. İyi diyorlar hiç kullanmadım. Misal lukoil iyi değil gibi bir algı vardır ama hiç şikayet etmedim.

Yani yağın iyiliğini km ilerledikçe daha iyi anlarsınız Renault'un elf ile bir reklam anlaşması olabilir ama tabikide son tercih bizlerin, benim yağlarlar ile ilgili şöyle bir tecrübem var bir tanıdığımda skoda fabia 1.4 tdi var sürekli castrol edgeden başka yağ kullanmıyor (7-8 sene civarı Renault yetkili servisinde çalışıyordu) aracın suyuda sadece antifiriz kullanır diğer bir tanığımda ise yine aynı araç skoda 1.4 tdi var fakat yağ kullanımına önem göstermez ucuz yağlar kullanır arasındaki fark ise şöyle sürekli aynı yağı kullanan kişinin aracı 200bin km devirdi fakat biraz bile olsa egzoztan siyah duman atma, yağ eksiltme vb. bir durum yok, diğeri ise 150bin km civarında sürekli yağ eksiltme ve egzoztan acayip derecede siyah duman atıyor. Bende bunları gördükten sonra kararımı daha kaliteli bir yağdan yana kullandım.
Tabikide son karar sizin ama denildiği gibi aracınızın km yüksek ise 5w30 bencede ince gelebilir, gerçi benimkisi 125bin kmde ben yinede 5w40 kullanıyorum.

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Castrol düşünüyorum aslında ama elf hakkındaki yorumlarıda dikkate alacağım. Ama hala aynı motorlara 5/30 5/40 kullanılması mantığını anlamadım.

d.unlu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
5 yağın kış kalınlığıdır, 30 veya 40 ise motor optimum sıcaklığına ulaştığındaki kalınlığıdır. Yani 5w30 ve 5w40 arasında yaz kalınlığı farkı var. Yeni motorsa 30, km ilerlemiş ise 40 veya 50 uygun olur. Lpg li araçlarda ise 5w30 ince gelir. Tavsiyem 0w40 veya 5w40

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

eagerman27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şöyle 5w-30 yağ hava sıcaklığı -35 ile +30 arasındaki hava sıcaklıklarında
5w-40 yağ ise -30 ile+40 derece hava sıcaklığında kullanılacak yağ yeterli oldu sanırım.
Ege akdeniz güney ise aracınızın motoru çok subaplı ve turbolu ise ister benzinli ister lpg li olsun 5w-40 yağ ihtiyacı fazlası ile karşılıyor.Sentetik motor yağları sonuçta.Renault elf kullanıyor(Fransız malı).Fiat selenia(İtalyan malı).Mercedes (Mobil (ExxonMobilUSA).Ferrari shell.Toyota (eneos Japan).

Aracın 5w-30 yağ kullanıyorsa.Aynı markayı kullanmaya devam et.Motorun içindeki yağ filmi yırtılmasın.

Son düzenleme:

Hys01

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
5w30 incedir asinmayi engeller yakiti ve motor sesini azaltır

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sermett

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konu açılalı baya olmuş bende çok araştırdım ve geçen hafta değiştirdim alman delphi 10/40 yağ koyduk sebebi ise 200 bini deviren motorlarda 5/30 5/40 gibi yağlar ince olduğu için piston ve bloklar arasını yeterince dolduramadığı için motor ustaları 10/40 tavsiye ettiler.. Km fazla olmayan araçlarda en uygunu 5/40 diye tavsiyeleri oldu