Hararet Noktası ??

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar

Bu hafta sonu arabamı kontrol için Tamirciye götürdüm.Gitmişken radyatörü boşalttırıp Ustanın tavsiyesi ile % 50 Antifiriz %50 Saf su doldurtturdum.2007 63000 km de Benzinli 1,4 8 Valve Symbol kullanıyorum.Arabayı haftada en çok 2 gün kullanabiliyorum.İzmir trafiği merkezde malum Çiğliden Hataya gidene kadar Akşamları eve gelirken dur kalk dur kalk çok fazla yapıyoruz.Benim Araba normal kullanımda hararet alttaki resimdeki gibi.Ancak çok dur kalk yaparsam 2 çizgi daha yukarı çıkıyor.
Usta bana hararetin benim resimde tehlike noktası olarak işaretlediğim yeri geçsede çok sorun olmayacağını belirtti.Benim araba yazın tehlike noktası dediğim yerin bir çizgi altına kadar geliyor.Eğer burayı aşarsa sorun olurmu Merak ediyorum kalın çizgi ile işaretlenmiş olan 10 kademenin son 2 kademesi ?Ustaya göre olmaz ama bana pek mantıklı gelmedi.Arkadaşımda 1,6 Logan var Hararet çok yükseldiği için Müşür değiştirmiş ve fanın devreye girme sıcaklığını düşürmüş.Baktık faydalıda oluyor.Bende aynı işlemi yaptırsam olumsuzluk olurmu danışmak istedim.
Şu an için bir sıkıntım yok ama özellikle hararet tehlike noktasını merak ediyorum araştırdım sağlıklı bilgi alamadım...

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Usta para kazancak yer arıyor demek ki.

Soldaki ibrenin de tam dibe degmesi problem oluyormuymus onu da bir sorun

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kesinlikle kalın çizgiye kadar gelmesi normal deği. bende 2001 hb. vardı o arabanın tam yarıda oluyordu çok sıkışırsa yarını bir üstü oluyor daha üstü problem kesinlikle yani arabaya bir şey olmaz belki ama arabanın hararet sorunu kesin var

39 BB 151

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bendede europa var istanbul trafiğinde o kadar yukarı hiç çıkmadı yarının 2 tık üstüne bile çıkmadı zaten araç oraya çıkana kadar fan açması lazım abi

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tamamdır teşekkürler arkadaşlar iyi bir tamircinin yolu göründü yaz gelmeden baktıralım

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Usta sağosun radyatöre hava yaptırmış , havasını aldırdık düzeldi.Havalar bu hafta sıcak olduğu halde bariz bir biçimde sıcaklık yoğun trafikte bile en fazla ortanın bir üstüne çıkıyor.

39 BB 151

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Olması gereken oydu abi zaten inşallah bir daha sorun çıkmaz :)

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Usta sağosun radyatöre hava yaptırmış , havasını aldırdık düzeldi.Havalar bu hafta sıcak olduğu halde bariz bir biçimde sıcaklık yoğun trafikte bile en fazla ortanın bir üstüne çıkıyor.

Anlaşılan en başından beri problemde buydu.İlk bakımda radyatörü boşalttırmış yeni ekletmiştim...

Müşürede baktırdım fan normal olarak devreye girip çıkıyor.Genelde normal kullanımda ısındıktan sonra 4. çizgide seyrediyor.Aşırı sıkışık trafikte yani 3-4 mt gidip dur kalk dur kalk uzun süre rölantide beklemede en fazla ortanın bir üstüne geldi.Artık radyatörü boşalttırmayacağım ekler geçerim cevaplar için teşekkürler...

Son düzenleme:

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
normali böyle zaten. radyötürü boşaltmak sorun değil usta sorunmuş basit bir işlem bu. antifiriz yeterli değilse mecburen boşaltmak gerekir. aksi takdirde bir sorun yoksa boşaltmak ta anlamsız zaten.

c_cihan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun. Hararet sorunu olan arkadaşlara önerim şudur; sıcak veya soğuk farketmez klimayı min. 1. kademede olmak üzere çalıştırınız, hararetiniz dürecektir. Tabi bu geçici çözüm