Hızlandıkça hızlanan helikopter sesi :)

mrexper4

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba 2010 1.5 dCi 105hp 6 ileri Expression model araca sahibim.

Aracım 20-30km hızlara ulaştığı zaman ön taraftan pat pat pat sürekli ses yapıyor. Hız arttıkça bu sesin hızı ve birazda olsa şiddeti artmaya başlıyor.

Bu ses vites boştayken de var vitesdeyken de var.

Araç döndüğü zaman (özellikle sağa) ses biraz daha şiddetleniyor.

Lastiklerden olma ihtimaline karşılık lastiklerimin 4ünüde yaklaşık 2 hafta önce yeniledim.

Alt takımı kontrol ettirip 2 alt salıncak 2 z rotu ve sağ rot başını da değiştirttim. Ancak ses hala devam etmekte.

Alt tarafta acaba rüzgardan vuran bir parça mı var diye kontrol ettim. Tamponda ve muhafaza parçalarında böyle bir şeye rastlamadım.

Acaba akslarla ya da direksiyon (pompa) ile ilgili bir sorun olabilir mi? Daha önce karşılaşmış veya bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

EML-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Akslara bir baktırın bir de sağ aks kolunun ortasında bi rulman daha var aks aslı rulmanı mı ne tamircilerden bile bunu bilmeyenler var hala onu da kontrol edin.

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
Fren balatalarının etrafında toz toprak girmesin diye sac koruma var , ona baktınız mı ?
Anladığım kadarıyla motor çalışır ve araç duruyor vaziyetteyken ses yok doğrumudur ?

mrexper4

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Akslara bir baktırın bir de sağ aks kolunun ortasında bi rulman daha var aks aslı rulmanı mı ne tamircilerden bile bunu bilmeyenler var hala onu da kontrol edin.
Dikkate alıcam teşekkür ederim :)
Fren balatalarının etrafında toz toprak girmesin diye sac koruma var , ona baktınız mı ?
Anladığım kadarıyla motor çalışır ve araç duruyor vaziyetteyken ses yok doğrumudur ?
Evet, motordan gelen bir ses değil. Sadece hareket halinde ve özellikle sağa hafif dönüşlerde bile gelen bir ses. Hızlandıkçada temposu ve şiddetide artıyor.

Belirttiğiniz koruma kısmından nasıl kaynaklanabilir ve bu korumayı kontrol etmek amacıyla lastik sökmeden ulaşabilir miyiz?

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
​Egzoza bakıldımı her ihtimale karşı .....

mrexper4

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
​Egzoza bakıldımı her ihtimale karşı .....
Bakılmadı. Egzozdan olsaydı rolantide çalışırkende yapmazmıydı. Direksiyonu çok hafif sağ yapınca seyir halinde yapıyor...

Samas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastiklerimin subaplarını değiştirdiğimde benim de başıma gelmişti iki üç gün öyle dolaşmışım haberim yoktu, hava biraz düzelince şu camı indireyim dedim.. demez olaydım gıcır gıcır gıcır ses yapıyor sol teker :D içime dert oldu ama tahmin etmiştim kesin lastikçinin bi halt yemesi deyip tamirciye gittim adam hemen orayı sökücez burayı sökücez ıvır zıvır bir sürü şey söyledi... adam kalsa bütün gün oradayım dedim getir krikoyu, kaldırdık lastiği çevirdim ses yaptı dedim şu sacı bi ittir geri (diski koruyan sac) ittirince ses kesildi adam da 10 lira verdim çıktım...

mrexper4

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastiklerimin subaplarını değiştirdiğimde benim de başıma gelmişti iki üç gün öyle dolaşmışım haberim yoktu, hava biraz düzelince şu camı indireyim dedim.. demez olaydım gıcır gıcır gıcır ses yapıyor sol teker :D içime dert oldu ama tahmin etmiştim kesin lastikçinin bi halt yemesi deyip tamirciye gittim adam hemen orayı sökücez burayı sökücez ıvır zıvır bir sürü şey söyledi... adam kalsa bütün gün oradayım dedim getir krikoyu, kaldırdık lastiği çevirdim ses yaptı dedim şu sacı bi ittir geri (diski koruyan sac) ittirince ses kesildi adam da 10 lira verdim çıktım...
Sağ ön diski koruyan saç çekiç darbesi almış. O parçayı ne olarak temin edebilirim. Sorun o değilse bile değiştirmek isterim...

Samas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sağ ön diski koruyan saç çekiç darbesi almış. O parçayı ne olarak temin edebilirim. Sorun o değilse bile değiştirmek isterim...

En rahat çıkmacılardan bulursun kardeşim, sonuçta demir parçası öyle hayati bir önemi de yok para verip uğraşmaya sök takla vakit kaybetmeye gerek yok hafif levye ile düzelttir sürtmesin kafi.