ICON paketteki LED farlar Joy paketteki

sinann24

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar aranıza yeni katıldım İmkanlardan dolayı 2016 Makyajlı Joy paket alabildim zaman içinde İCON pakette bulunan LED farlardan edinip kendi aracıma taktırabilir miyim Servis yapar mı fikri olan arkadaşlar şimdiden teşekkürler

Y_nokta_T

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
servis değil kendin bile yapabilirsin. eğer bulabilirsen nerden ve ne kadara aldığını paylaşırsan sevinirim. bende almayı düşünüyorum çünkü. bu arada aracın hayırlı uğurlu olsun

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
malesef o iş o kadar basit değil arkadaşlar. ben 1 hafta kadar önce clio 1.2 turbo edc icon aracımı teslim aldım. aracımda bahsetmiş olduğunuz led farlar mevcut. aydınlatması güzel ona lafım yok ancak halojen farlı bir clioya takmak farı sök yerine öbürünü tak olayından ibaret değil. öncelikle benim aracımda direksiyon yanında bir far yükseklik kontrol tuşu (scroll) bulunmamakta. bu da farın yükseklik ayarının araç tarafından otomatik olarak yapıldığı anlamına gelmekte. yani bunu yöneten bir beyin var demektir. bu beyine de aracın şu an hangi zeminde ve hangi eğimle durduğunu söyleyen biri önde diğeri arkada en az 2 sensör sürekli bilgi gönderiyor demektir. bunların araca yerleştirilmesi ile çıkacak maliyet bir yana. randımanlı çalışacak olması ayrı bir tartışma konusudur.

Ancak bunların hiçbirini önemsemez bir şekilde farı edinip beyin olmadan yakmayı da başarabilireniz, en küçük eğim çıkarken herkesin gözünü ala ala gezmeniz mümkün. onun dışında aracı satıp üstüne bu farların ücretini ekleyip kendinizinki ile aynı km'lerde led farlı bir clio alabilirsiniz. Atalarımızın bir lafı vardır. "Attığın taş, ürküttüğün kuşa değmedi" diye, bu olayda da buna benzer bir durum olduğunu düşünüyorum.

Y_nokta_T

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı tuş clio iconlardada var. otomatik far yüksekliği yapıyorsa tuş neden mevcut ? ayrıca benim tahminimce bahsettiğiniz sensörler farın kendi bünyesinde mevcuttur.

sinann24

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
teşekkür ederim araştırma devam ediyor aynı başlık altında paylaşırım tabiki kazasız belasız günler

sinann24

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende far yükseklik ayar scrool tuşu var İSE ? durum ne

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mesajimi duzelteyim derken sildim yanlislikla sanirim tekrar yaziyorum.

Aracinizdaki scroll tusu dedigim sey bilgisayar mouselarinin ortasindaki tekerlege benzer. Her kademe arttirimi farinizi bir tik alcaltir. Bunun sebebi arka bagaj doldugunda veya arka koltuklara oturanlar oldugunda aracinizin onu havaya kalkacagindan isigi tekrar yola vermek icin kullanilir bu scroll lar. Led farli cliolarda bu scroll tusu yok. Yani bu egim isini kontrol eden bir beyin var ve bu beyine sinyaller yollayan sensorler mevcut. Bu sensorler farin icinde olamaz cunku arka koltuga kac kisinin oturdugunu bagaja ne kadar agirlik yuklendigini ve aracin o anki egimini anlayamazsiniz farin icindeki sensorle. Yani kisacasi eger o scroll tusu aracinizda var ise led far icin gerekli altyapi aracinizda yok demektir. Farlari aldiniz, beyni aldiniz, sensorleri de aldiniz bir sekilde arabaya yerlestirebilirseniz ozaman mumkun.ancak astari yuzunu fersah fersah gececektir. Yani fari aldim taktim iki kabloyu birelstirdimle olmaz demeye calisiyorum. Eğim sensörü yoksa ve bu farkedilirse muhtemelen arac muayeneden de gecmeyecektir.

sinann24

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şimdi daha net oldu tşk ettim sanki ilk mesajda scrooll var ise kolay sandım bir an değilmiş ok

sharkemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
muayeneden geçiyor oradaki sığır teknisyenler onu farketmiyor 4 tane araç geçti bizzat gördüm

casiraghi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yeni Clio'nun Led farlarını görünce aklıma gelen ilk iş 2013 model joy aracıma adapte etmek oldu. Fakat arkadaşın bahsettiği gibi kolay bir iş değil sanırım belkide imkansız.